Wzrost oszustw przy użyciu kart płatniczych. Przestępcy najczęściej posługują się wykradzionym kodem PIN

OPRAC.: MB
W III kwartale 2021 r. przy użyciu kart dokonano na rynku polskim transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 133,9 mld zł.
W III kwartale 2021 r. przy użyciu kart dokonano na rynku polskim transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 133,9 mld zł. fot. 123 RF
Jak wynika z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski, w trzecim kwartale ubiegłego roku wzrosła wartość oszustw przy użyciu kart płatniczych. - W całym 2021 roku do bazy trafiło 148,9 tys. dokumentów, czyli aż 408 dziennie, równolegle zablokowano 8,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 336,6 mln zł - wynika z Raportu InfoDOK Q4 2021.

Bank Centralny powołując się na dane z banków poinformował, że w III kwartale 2021 r. przy użyciu kart dokonano na rynku polskim transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 133,9 mld zł. Co oznacza, że wartość wzrosła o 14,3 mld zł w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Natomiast porównując III kwartał 2021 r. do analogicznego okresu w latach ubiegłych, w okresie roku nastąpił wzrost o 20 proc., a na przestrzeni dwóch lat wzrost o 38 proc. - podano.

Wzrost wartości oszustw

Jak wynika z danych NBP, wartość oszustw dokonanych za pomocą kart płatniczych wzrosła w trzecim kwartale ubiegłego roku o 12,7 proc. do 21,9 mln zł z 19,4 mln zł kwartał wcześniej. Jak się okazuje, dominującą część oszustw w transakcjach bezgotówkowych stanowiły przestępstwa typu CNP (card not present), czyli transakcji niewymagających fizycznego użycia karty, których pod względem liczby było 85 proc., a pod względem wartości 89 proc. - podaje NBP.

Jednocześnie, Bank Centralny powołując się na informacje od agentów rozliczeniowych podaje, że w trzecim kwartale 2021 r. liczba oszustw kartami płatniczymi zmalała o 11,1 proc., do 11,1 tys., ale wzrosła wartość oszustw do 6,1 mln zł.

Udaremnienie 100 tysięcy prób wyłudzeń kredytów

- W całym 2021 roku do bazy trafiło 148,9 tys. dokumentów, czyli aż 408 dziennie, równolegle zablokowano 8,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości 336,6 mln zł. Od 2008 roku powstrzymano dokładnie 99 999 prób kradzieży na łączną kwotę 5,3 miliarda złotych- wynika z Raportu InfoDOK Q4 2021.

- Jak pokazują dane Policji – w ostatnich latach na szczęście maleje liczba stwierdzonych przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby- zwraca uwagę cytowany w komunikacie prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. - Jednak aktywność przestępców, a właściwie cyberprzestępców w opisywanej w raporcie części sektora finansowego wzrosła- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu