Z czego jest finansowana odbudowa Pałacu Saskiego? Całość inwestycji ma pochłonąć aż 2,4 mld zł

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Już w 2006 roku odkopano zachowane fundamenty Pałacu Saskiego. Po zakończonych badaniach archeologicznych wpisano je do rejestru zabytków.
Już w 2006 roku odkopano zachowane fundamenty Pałacu Saskiego. Po zakończonych badaniach archeologicznych wpisano je do rejestru zabytków. Grzegorz Jakubowski / Polska Press
Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie jest w trakcie przygotowań. I choć nie została jeszcze wbita pierwsza łopata w ziemię, to już teraz składając zeznanie podatkowe PIT można odliczyć darowiznę na odbudowę Pałacu.

Gazeta Wyborcza informuje o możliwości odliczenia przy składaniu PIT od dochodu darowizny na „przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie”. Dzięki temu pieniądze mogłyby trafić do spółki celowej, która ma odbudować Pałac.

W podobny sposób finansowana była odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie za czasów Edwarda Gierka. Odbyło się to ze składek społeczeństwa. W ciągu trzech lat zebrano wówczas prawie 420 mln zł i ponad 400 tys. dol.

W ustawie o przygotowaniu i realizacji całej inwestycji znalazł się zapis, który mówi wprost, skąd powinno pochodzić finansowanie odbudowy:

Inwestycje są finansowane z budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub z innych źródeł - czytamy w art. 3 pkt 4.

Za budowę odpowiada spółka Pałac Saski Sp. z o.o.

Od 1 grudnia 2021 roku istnieje spółka celowa, która odpowiada są odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. To jednak nie pierwszy raz, kiedy władze próbują odbudować wysadzony końcem grudnia 1944 r. przez Niemców Pałac.

Wcześniejsza odbudowa Pałacu Saskiego zaczęła się czerwcu 2006, a zakończenie prac było planowane na 2009 rok. Fundamenty zostały odkopane, a następnie wpisane do rejestru zabytków. Środki zabezpieczone na obudowę zostały przekazane natomiast na rozbudowę metra.

Zabudowania mają powstawać przez najbliższe dziesięć lat, a całość ma pochłonąć aż 2,4 mld zł. To kwota z uzasadnienia do ustawy, dzięki której ma ruszyć odbudowa:

  • w roku 2021 było to aż 20 mln zł
  • w 2022 będzie to prawie 78 mln zł
  • w 2023 - 96 mln
  • w 2024 - 160 mln
  • w 2025 - prawie 462 mln
  • w 2026 - 673 mln zł
  • w 2027 - niemal 525 mln zł
  • w 2028 - 368 mln zł
  • w 2029 - 38 mln
  • w 2030 - prawie31 mln zł.

Na co już zostały wydane pieniądze przeznaczone na odbudowę Pałacu?

Jak się okazuje środki przeznaczone na 2021 roku zostały wydane m.in. na kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego (produkcja filmów dokumentalnych o historii Pałacu, stworzenie specjalnej aplikacji rozszerzonej rzeczywistości i nabycie odpowiednich przestrzeni reklamowych).

- Kilka razy przecierałem oczy. 1,1 mln. zł wydał rząd na 'kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego'. Ludzie umierają, brakuje miejsc w szpitalach, brakuje karetek. Rodzice chorych dzieci wypruwają żyły by zebrać na leczenie przez siepomaga i zrzutki. Milion m. in. na reklamy. Milion poszedł też na produkcję filmów, produkcję 'aplikacji rozszerzonej rzeczywistości Pałacu', warsztaty architektoniczne - pisał na początku grudnia na Twitterze Krzysztof Brejza, senator KO.

Do tweeta dołączył także pismo od Jarosława Selina, wiceministra kultury. Pismo było odpowiedzią na interpelację senatorską Brejzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu