Z dala od obiektów wojskowych i lotnisk. Wojna na Ukrainie, podobnie jak wysokie stopy procentowe, zmienia preferencje kupujących mieszkanie

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Deweloper: Konflikt w Ukrainie z pewnością ma wpływ na polski rynek nieruchomości, jednak nie musi być to wpływ zgubny. Pamiętajmy, że podczas Covid-19 również rynek budowlany czekał chwilowy przestój i panowała ogólna panika. Jednak okazało się, że nieruchomości nie dają się zatopić fali pandemii i świetnie sobie radziły w okresie dwóch lat.
Deweloper: Konflikt w Ukrainie z pewnością ma wpływ na polski rynek nieruchomości, jednak nie musi być to wpływ zgubny. Pamiętajmy, że podczas Covid-19 również rynek budowlany czekał chwilowy przestój i panowała ogólna panika. Jednak okazało się, że nieruchomości nie dają się zatopić fali pandemii i świetnie sobie radziły w okresie dwóch lat. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Pomimo trwającej wojny, zainteresowanie rynkiem nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie. Za sprawą gwałtownego napływu uchodźców na znaczeniu zyskał głównie najem mieszkań, ale nie brakuje też chętnych na ich zakup. Decyzje nabywcze są jednak obarczone niepewnością, co powoduje wydłużający się czas ich podjęcia, a nierzadko też całkowitą zmianę wcześniejszych preferencji.

Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na preferencje zakupowe nabywców mieszkań?

Kupno mieszkania: kupować teraz czy przeczekać trudną sytuację?

Można mieć pewność, że wojna odciśnie swoje piętno również na branży nieruchomości. Podczas konferencji Forum Dewelopera, która odbyła się 19 marca w Szczyrku, Katarzyna Kuniewicz z Obido/Otodom zaprezentowała najnowsze dane dotyczące preferencji nabywców, odnośnie zakupu mieszkań w dobie wojny w Ukrainie.

Według badania przeprowadzanego na grupie 1014 osób, na ten moment nabywcy raczej nie chcą jednoznacznie podejmować decyzji o rezygnacji z zakupu. Duża część (30,9 proc.) planuje co prawda przeczekać tę trudną sytuację, ale aż 35,8 proc. respondentów zadeklarowało, że sytuacja w Ukrainie nie wpłynie na ich dotychczasowe plany. Co więcej, 10,7 proc. chce wręcz przyspieszyć proces zakupu - ta grupa bez wątpienia traktuje obecny czas jako pewną szansę inwestycyjną. Całkowicie zrezygnować z nabycia lokum chce natomiast 22,6 proc. ankietowanych.

Należy jednak zaznaczyć, że są to wyniki wstępne, a badanie cały czas jest w toku.
- Można powiedzieć, że niektórzy z nich zintensyfikowali swoje starania o lokum, a więc możliwe, że dostrzegli w obecnym czasie szansę inwestycyjną - w końcu w czasach szalejących kursów walut i wysokiej inflacji zakup nieruchomości na własność jest jedną z najpewniejszych dostępnych lokat kapitału - mówi Karolina Opach, kierownik działu sprzedaży w spółce Quelle Locum.

Kupno mieszkania: teraz dalej od centrum, obiektów wojskowych i lotnisk

Warto zwrócić uwagę na możliwy wpływ wojny na zmianę preferencji nabywców odnośnie samej charakterystyki mieszkania, które będą chcieli w przyszłości nabyć. Większość respondentów odpowiedziała, że konflikt nie zmieni kryteriów ich poszukiwań (56 proc.), jednak aż 44 proc. ankietowanych była innego zdania. Spośród nich skłonnych do wyboru mieszkania w mniejszym budynku lub na parterze jest 26 proc., 13 proc. preferowałoby wybór domu pod miastem, zamiast zabudowy wielorodzinnej, 17 proc. wybrałoby lokalizację dalej od centrum, a 22 proc. deklaruje unikanie sąsiedztwa obiektów wojskowych, lotnisk, mostów i ważnych urzędów.

- Konflikt w Ukrainie z pewnością ma wpływ na polski rynek nieruchomości, jednak nie musi być to wpływ zgubny. Pamiętajmy, że podczas Covid-19 również rynek budowlany czekał chwilowy przestój i panowała ogólna panika. Jednak okazało się, że nieruchomości nie dają się zatopić fali pandemii i świetnie sobie radziły w okresie dwóch lat - mówi Wojciech Orzechowski, deweloper.

- Pytanie jednak, czy są to zmiany jedynie krótkotrwałe, wynikające z podejmowania wstępnych decyzji pod wpływem chwili, czy to początki pewnych niszowych rynkowych trendów - dodaje Wojciech Orzechowski.

Kupno mieszkania: teraz stopy procentowe są najbardziej demotywujące

To, co najbardziej rzuca się w oczy w przeprowadzonym badaniu, to analiza odpowiedzi respondentów “dzień po dniu”. Okazuje się, że klienci z biegiem czasu są coraz mniej skłonni do porzucenia planów zakupowych, najwięcej negatywnych nastrojów panowało na samym początku działań zbrojnych.

Równie ciekawy jest fakt, że decyzje klientów były najbardziej uzależnione nie tyle od samego rozpoczęcia działań zbrojnych na Ukrainie, co do późniejszego podniesienie stóp procentowych przez NBP, będącego w pewnej mierze konsekwencją wybuchu wojny u naszego wschodniego sąsiada.

Kupno mieszkania: teraz mniejsze możliwości kredytobiorców

Osoby wspierające się podczas zakupu mieszkania kredytem, mają obecnie trudny czas. Stopy procentowe idą w górę już od wielu miesięcy i ma to odczuwalne konsekwencje dla kredytobiorców. Wzrost oprocentowania powoduje nie tylko wzrost rat, ale również spadek dostępnej kwoty kredytu.

Dla przykładu rodzina z dwójką dzieci i dochodem wynoszącym 6000 zł netto miesięcznie może obecnie liczyć przeciętnie na 207 296 zł. We wrześniu ubiegłego roku, czyli jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych, było to 292 297 zł. Dostępna kwota spadła więc w tym czasie aż o 29% - wyliczają analitycy Expandera i Rentier.io.

- Jeśli chodzi o klientów kredytowych, to z pewnością będą oni mieli pewne trudności ze względu na rosnące wymagania banków, jak i ceny samych kredytów, które będą teraz dużo wyższe. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że nieruchomości będą w tym roku drożeć wolniej niż w ubiegłym - mówi Krystian Bielas, CEO & Head of Business Development w Besim Group.

- Co więcej, część właścicieli, którzy dotychczas mieli w planach sprzedaż swojego lokum, może z tego zrezygnować i zdecydować się na wynajem, skoro przychody z niego gwałtownie rosną. Mając również na względzie rozpędzoną inflację, można przypuszczać, że ludzie wciąż będa postrzegać rynek nieruchomości jako pewną lokatę dla zgromadzonego kapitału, więc nie zrezygnują z inwestowania w mieszkaniówkę - dodaje Krystian Bielas.
. . . . . . . . . . . .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu