Zabawa sposobem na odwrócenie stresu także u pracowników? Dorośli jednak wstydzą się przyznać, że taka forma relaksu przywraca im równowagę

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Pomimo licznych korzyści płynących z zabawy - prawie połowa ankietowanych pracowników czuje się zawstydzona lub nie ma czasu i energii, aby korzystać z różnego rodzaju rozrywek pozytywnie wpływających na dobrostan.
Pomimo licznych korzyści płynących z zabawy - prawie połowa ankietowanych pracowników czuje się zawstydzona lub nie ma czasu i energii, aby korzystać z różnego rodzaju rozrywek pozytywnie wpływających na dobrostan. Tomasz Hołod / Polska Press
Sprawdzanie wiadomości służbowych i myślenie o pracy poza biurem, jak już powszechnie wiadomo, powoduje dodatkowy stres. Dlatego m.in. dla 64% dorosłych zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym stanowi obecnie większą trudność w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Badania pokazują, że na poprawę samopoczucia dobrze wpływają zabawy. Jednak obawa przed ośmieszeniem sprawia, że wiele osób nie sięga po tę metodę przywracania life work balance.

Stres jest nieodłącznym elementem życia dla 90% dorosłych. Już 1 na 3 z nich zmaga się z nim każdego tygodnia. Jednym ze skutecznych sposobów na odprężenie się jest zabawa – pokazuje międzynarodowe badanie LEGO „Play Well 2022”.

Grupa LEGO przeprowadziła w bieżącym roku badanie Play Well w 33 krajach, w tym na ponad 1000 dorosłych respondentach w Polsce. Celem badania było zrozumienie znaczenia zabawy dla osób dorosłych.

Z ankiety dowiadujemy się, że aż 90% osób dorosłych zmaga się ze stresem, a na pogorszenie sytuacji miała wpływ pandemia COVID-19. Dobrym sposobem na zrelaksowanie się i odprężenie już dla prawie 90% respondentów jest zabawa. Pomimo licznych korzyści z niej płynących - prawie połowa ankietowanych czuje się zawstydzona lub nie ma czasu i energii, aby korzystać z różnego rodzaju rozrywek pozytywnie wpływających na dobrostan.

Praca coraz częściej jest główną przyczyną stresów

Sprawdzanie wiadomości służbowych i myślenie o pracy poza biurem, jak powszechnie wiadomo, powoduje dodatkowy stres. Dla 64% dorosłych zachowanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym stanowi obecnie większą trudność w porównaniu z okresem sprzed pandemii.

Siedmiu na dziesięciu respondentów twierdzi, że często sprawdza pocztę elektroniczną podczas gdy nie jest w pracy. To sprawia, że pozostając zaangażowanymi w obowiązki zawodowe nawet w czasie wolnym, mają oni trudności z wyłączeniem się myślami z pracy (60% respondentów).

Towarzyszący myśleniu o pracy stres silniej oddziałuje na osoby z pokolenia Z, Millenialsów (45%) i kobiety (45% kobiet vs. 38% mężczyzn odczuwa ciągły stres) – wynika z badania LEGO.

Pilnie poszukujemy nowych sposobów na zrelaksowanie się

Już 8 na 10 dorosłych poszukuje nowych sposobów na zrelaksowanie się i odprężenie. Z drugiej strony prawie 40% badanych nie wie, w jaki sposób osiągnąć ten stan (39%).

Skupienie się w pełni na jednej czynności stanowi wyzwanie dla wielu osób (przyznaje to co drugi dorosły, zwłaszcza z młodszego pokolenia). Sposobem na poszukiwanie inspiracji do rozrywek może okazać się powrót do dobrze znanych rozwiązań.

Na nowo odkrywamy proste zabawy jako metodę szybkiego zrelaksowania się

Jedną wśród wielu możliwości na zrelaksowanie się może być prosta zabawa. Już 87% dorosłych twierdzi, że to właśnie zabawa pomaga im się odprężyć i uspokoić. Wśród osób, które nie korzystają z tego sposobu na relaks, aż 70% dostrzega rolę zabawy w radzeniu sobie ze stresem.

Większość dorosłych twierdzi, że relaks poprzez zabawę ma nie tylko pozytywny wpływ na ich wellbeing, ale także przynosi inne korzyści:

  • poprawia pamięć i koncentrację (87%),
  • zwiększa kreatywność (76%),
  • pomaga w zaprzestaniu kompulsywnego konsumowania newsów (74%),
  • jak również pomaga w zachowaniu młodości (73%).

Dlaczego więc zabawa nie jest stałym elementem dorosłego życia? Jak pokazuje badanie, prawie połowa dorosłych nie ma czasu ani energii na zabawę (44%), pozostali wskazują na brak towarzysza jako powód do braku aktywności (28%) czy obawia się oceny innych (15%).

Trwa głosowanie...

Jak lubisz spędzać wakacje?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu