Work-life balance – utopia czy rzeczywistość? Czy w pracy można być szczęśliwym?

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
Termin work - life balance staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularny. Oznacza równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, prowadzącą do wielu korzyści zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Zgodnie z ideą pracodawca powinien doceniać swojego pracownika i dbać o jego dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy.

Spis treści

Portal markapracodawcy.pl wyróżnia firmy, które szanują i wspierają model równowagi między pracą a życiem prywatnym. Tworzą zdrowe i przyjazne środowisko pracy, stawiają na otwarte i partnerskie relacje z pracownikami oraz inwestują w rozwój ich kompetencji zawodowych czy zainteresowań.

Czy równowaga w pracy i życiu prywatnym jest możliwa? Jak się ją osiąga?

Tytuł Friendly Workplace to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w obszarze HR, Employer Brandingu oraz People & Culture. W tym roku uhonorowany nim został m.in. Link 4. Kapituła nagrody doceniła nowoczesne standardy w relacjach z pracownikami, tworzenie przyjaznego i inkluzywnego miejsca pracy oraz ochronę dobrostanu pracowników.

Czy można być szczęśliwym w pracy?

Badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wykazują że Polacy są 7 najbardziej zapracowanym narodem spośród 35 członków OECD. Średnio pracujemy w ciągu roku 1928 godzin. Dla porównania: Niemcy w roku pracują 1363 godziny. Jakby tego było mało - co czwarty Polak odczuwa wypalenie zawodowe, w dodatku nie wie, jak sobie z nim radzić. Toksyczna atmosfera, niezgodność wykonywanej pracy z wyznawanymi wartościami i kompetencjami, praca z mało wyrozumiałym przełożonym lub zespołem to najczęstsze przyczyny problemów. Kolejne: monotonne obowiązki zawodowe, brak możliwości rozwoju i problemy osobiste. Jak wynika z badania platformy doradztwa zawodowego Jobbli, wśród Europejczyków, jesteśmy narodem najczęściej zmagającym się z problemem wypalenia zawodowego.

Wiele badań potwierdza, że zaburzenie równowagi praca - życie może wywoływać negatywne konsekwencje i to zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.

Ponieważ spędzamy w pracy co najmniej 1/3 dnia, niezwykle ważne jest znalezienie sposobu na to, by ludzie byli zadowoleni ze swojej pracy, a w efekcie zdrowi i szczęśliwi. Jest wiele rozwiązań problemu. Podstawowe to: jasno wytyczona ścieżka kariery, lepsza atmosfera w pracy oraz szczera rozmowa z przełożonym.

Dobra atmosfera i wsparcie pracowników. Jak to się robi?

- Warto inwestować w ludzi. Każdy pracownik jest ważny. Wielką wartością jest kultura organizacyjna, która koncentruje się wokół trzech wartości: Klient, Szacunek i Mistrzostwo, a mówiąc o Kliencie mam też na myśli klienta wewnętrznego, czyli naszych pracowników. Pracujemy z ludźmi i dla ludzi a nagroda Friendly Worplace 2023 to wyróżnienie nie tylko dla zespołu HR, ale także całego Link4. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pozytywną energię oraz udział w naszych różnych akcjach i wydarzeniach, dzięki którym tworzymy wyjątkowe miejsce pracy - podkreśla Marlena Piekut, Dyrektor Pionu HR i Relacji z Klientem LInk4.

Inicjatywy prozdrowotne i dobroczynne

W LInk4 szczególną popularnością cieszyła się akcja "Krew to życie, podziel się nim" z webinarem znanego ratownika medycznego Karola Bączkowskiego. Finałem akcji była honorowa donacja. Pracownicy regularnie angażują się też w wolontariat wspierając domy dziecka, hospicja czy schroniska dla zwierząt. Spółka uczestniczy w inicjatywie "2 godziny dla Rodziny", dzięki której każdy pracownik ma dwie dodatkowe godziny, by spędzić je z bliskimi.

Jak mówi Dyrektor Marlena Piekut, firma promuje również zasadę work - life balance. Za wykorzystanie całego urlopu przysługującego w danym roku, w następnym pracownik otrzymuje dodatkowy dzień wolny. - Staramy się też doceniać siebie wzajemnie, zgłaszamy inicjatywy, organizujemy wyzwania sportowe czy wewnętrzne konkursy. To przekłada się na zadowolenie z pracy - przekonuje.

Work - life balance. Korzyści dla pracowników i pracodawców.

  • Większa produktywność: wypoczęty i zrelaksowany pracownik lepiej pracuje, zachowuje motywację i kreatywność.
  • Lepsze zdrowie: mniej stresu oznacza lepsze samopoczucie i sprawniejszy organizm.
  • Satysfakcja: przyjemność z pracy pozwala nie mieszać obowiązków zawodowych z życiem prywatnym i zwiększa szanse na uniknięcie wypalenia zawodowego.
  • Możliwość rozwoju i realizowania pasji: nowe umiejętności to satysfakcja dla pracownika i wartość dla pracodawcy.
  • Lepszy wizerunek firmy i lojalność pracowników: pracodawcy troszczący się o work - life balance są lepiej oceniani przez pracowników, zatem łatwiej im zatrzymać w firmie specjalistów i przyciągać nowych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu