Zakończyła się Rada Gabinetowa. Prezydent Andrzej Duda poinformował, o czym rozmawiał z rządem

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 12 lat
Zakończyło się posiedzenia Rady Gabinetowej, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że jest bardzo zadowolony z tego spotkania. – To była merytoryczna dyskusja na temat konkretnych działań, które są prowadzone i planowane. Co do samych inwestycji kontrowersji nie ma – są one potrzebne – dodał.
Trwa głosowanie...

Powinniśmy budować CPK?

Po zmianie władzy w Polsce pojawiły się głosy, że nie stać Polski na taki projekt. Jakie jest Wasze zdanie?

Spis treści

Fundamentalny cel inwestycji

Po zakończeniu obrad prezydent Andrzej Duda oświadczył, że „celem, który przyświecał, by zwołać Radę Gabinetową, było jasne określenie, że inwestycje, takie jak CPK, czy budowa elektrowni atomowej, mają dla Polski charakter fundamentalny”. – Polska ich potrzebuje – podkreślił.

Andrzej Duda zauważył, że „transformacja energetyczna w połączeniu z realizacją miksu energetycznego to kwestia naszej przyszłości”.

– Szczegółowo omawialiśmy wszystkie kwestie związane z budową CPK i modernizacją polskiej armii. To sprawa naszego bezpieczeństwa – mówił.

Zdaniem prezydenta kwestie „szczegółów, detali, harmonogramów” powinny być analizowane i – jeżeli trzeba – weryfikowane. – Ale przede wszystkim Polska tych inwestycji potrzebuje, tu i teraz z jednej strony. Ale przede wszystkim one mają charakter rozwojowy, są więc w istocie inwestycjami realizowanymi dla przyszłych pokoleń – podkreślił.

Andrzej Duda zaznaczył, że dla bezpieczeństwa Polski kluczowe jest posiadanie wyprodukowanej własnymi siłami energii elektrycznej, co przy realizowaniu zobowiązań klimatycznych możliwe jest tylko poprzez rozwój energetyki jądrowej. – Umowa z USA na realizację tej bardzo ważnej inwestycji - tu w szczegółach z państwem ministrami omawialiśmy, jak to wygląda, na jakim to jest etapie i jakie są prowadzone działanie – wskazał.

– Podobnie w kwestii CPK - również mówiliśmy, jaki jest etap. Wypowiadał się pan minister Maciej Lasek (pełnomocnik rządu ds. CPK) w kwestii audytów, które prowadził. Rozmawialiśmy też o kwestii usytuowania pełnomocników, zarówno ds. infrastruktury energetycznej, jak również i CPK (...) Bardzo szczegółowo omawialiśmy te kwestie, podobnie zresztą jak temat modernizacji polskiej armii – dodał. Wskazał, że chodzi tu m.in. o kontrakty zbrojeniowe z Koreą Południową, m.in. negocjacje dotyczące przyszłej budowy w Polsce czołgów K2.

Prezydent zadowolony ze spotkania

Prezydent podkreślił, że jest bardzo zadowolony z tego spotkania. – Mam też satysfakcję, bo zadowolenie z tego spotkania wyraził również pan premier Donald Tusk - powiedział, że to było bardzo spotkanie. To była rzeczywiście merytoryczna dyskusja na tematy konkretnych działań, które są prowadzone i planowane. Dla mnie z tej dyskusji wynika, że w zdecydowanej części co do samych inwestycji kontrowersji nie ma, że są to inwestycje potrzebne, które nie tylko powinny, ale muszą być zrealizowane – przekazał.

– Zagadnienia, które były dzisiaj omawiane, są i będą przedmiotem mojego politycznego zainteresowana. Jeśli będzie trzeba, zwołałam kolejną Radę Gabinetową. Będę te miejsca odwiedzał i rozmawiał z mieszkańcami obszarów, na których te inwestycje będą realizowane – powiedział prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakończyła się Rada Gabinetowa. Prezydent Andrzej Duda poinformował, o czym rozmawiał z rządem - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu