Spis treści
Więcej osób uważa sytuację w pracy za neutralną
Wyniki badania CBOS wskazują na niewielkie zmiany w ocenie sytuacji w zakładach pracy od października."O 2 punkty procentowe (do 59 proc.) spadł odsetek pracujących zarobkowo, którzy są zdania, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra" - czytamy w publikacji CBOS.
Zauważono także, że więcej osób uważa sytuację za neutralną, a odsetek osób oceniających ją jako złą pozostał na niezmienionym poziomie. Najgorzej sytuację w swoim miejscu pracy oceniają rolnicy, zaledwie 25% z nich uważa ją za dobrą, co stanowi znaczący spadek w porównaniu do października.
Badanie CBOS zwraca uwagę na zależność pomiędzy oceną własnych warunków materialnych a oceną sytuacji w miejscu pracy. Lepsza ocena materialna wpływa na lepszą ocenę zakładu pracy.
"Niemal trzy piąte aktywnych zawodowo Polaków przewiduje, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian (59 proc.)" - dodała pracownia CBOS.
Najmłodsi pracownicy oraz osoby o najwyższych dochodach najczęściej oceniają sytuację w swojej firmie pozytywnie.
Przewidywania dotyczące przyszłości sytuacji w zakładach pracy pozostają dość stabilne
"Ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy jest bardzo zbliżona do październikowej" - wskazał CBOS. Większość badanych uważa, że sytuacja nie ulegnie zmianie.
Zaledwie jedna czwarta spośród rolników ocenia swoją sytuację jako dobrą, podczas gdy jeszcze w październiku postrzegało ją tak 44 proc. osób pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych.
Poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia nieznacznie się pogorszyło
"Obecnie co czwarty badany (25 proc.) liczy się możliwością utraty obecnej pracy (zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp.)" - przekazała pracownia.
Najbardziej spokojni są pracownicy w wieku 25-34 lat oraz rolnicy w prywatnych gospodarstwach rolnych. Z kolei pracownicy usług i osoby z niskimi dochodami częściej obawiają się utraty pracy. Im lepsze oceny własnych warunków materialnych, tym większe poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia.
Ocena sytuacji na lokalnych rynkach pracy jest podobna do tej z października.
"Przekonanie o tym, że w okolicy trudno jest znaleźć pracę albo że jest to wręcz niemożliwe, częściej niż pozostali podzielają osoby z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (39 proc.), źle oceniające własne warunki materialne (39 proc.), a także najmłodsi respondenci (33 proc. osób w wieku 18–24 lata" - wskazano.
W miastach do 100 tys. mieszkańców tylko 8% uważa, że można znaleźć odpowiednią pracę, podczas gdy w największych aglomeracjach odsetek ten wynosi 28%. Wyniki te pokazują, jak różne są możliwości zatrudnienia w zależności od miejsca zamieszkania.
Podsumowując, po październikowym pogorszeniu się ocen sytuacji w zakładach pracy, w listopadzie nastąpiła stabilizacja tych wskaźników.
"Po październikowym pogorszeniu się ocen sytuacji w zakładach pracy i przewidywań dotyczących jej zmiany w ciągu najbliższego roku, w listopadzie nastąpiła stabilizacja tych wskaźników" - podsumowali autorzy.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 981 pełnoletnich mieszkańców Polski. Wyniki te dostarczają cennych informacji na temat aktualnych odczuć Polaków dotyczących ich miejsc pracy i lokalnych rynków pracy.
Źródło:
