Zarobki informatyków nadal na topie. W 2021 r. średnia płaca w branży IT w zależności od stanu wyniosła 6,5-19 tys. zł. Prognozy na 2022?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W branży IT w stosunku do poprzedniego roku średnia pensja juniorska wzrosła o zaledwie 154 zł brutto na umowie o pracę i wynosi 6 509 zł. Midzi dostali zastrzyk na poziomie 434 zł brutto (11674 zł), a seniorzy zaledwie 337 zł brutto (16470 zł).
W branży IT w stosunku do poprzedniego roku średnia pensja juniorska wzrosła o zaledwie 154 zł brutto na umowie o pracę i wynosi 6 509 zł. Midzi dostali zastrzyk na poziomie 434 zł brutto (11674 zł), a seniorzy zaledwie 337 zł brutto (16470 zł). Marcin Oliva Soto / Polska Press
Wzrosty wynagrodzeń w branży informatycznej podyktowane są wciąż utrzymującym się rekordowo wysokim popytem na polskie usługi i produkty IT, co sprawia, że firmy muszą jeszcze mocniej walczyć o programistów, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów. Czynnik ludzki jest od zawsze najtrudniejszym ogniwem w każdej firmie, niezależnie od branży.

W IT wciąż opłaca się pracować, choć rynek pracy nieco się ustabilizował. Wynagrodzenia nadal rosną, ale nie w tak szybkim tempie jak 2-3 lata temu. Oto wnioski płynące z najnowszego raportu wynagrodzeń za rok 2021, przygotowanego przez najpopularniejszy job board dla branży IT – Just Join IT.

W branży informatycznej wynagrodzenia nadal rosną, ale już nie tak szybko

Miniony 2021 rok programiści mogą zaliczyć jako udany. Ekspansja rynku, sprzyjający rozwój technologii i stale rosnące zapotrzebowanie to główne aspekty, które przełożyły się na wzrost średnich wynagrodzeń w branży IT. Ten nie był jednak tak dynamiczny jak w poprzednich latach. Widać zwiększenie się wynagrodzeń na pozycjach seniorskich przy obu rodzajach zatrudnienia. Juniorzy poszukiwani na umowę o pracę mogą czuć się nieco poszkodowani, gdyż w odniesieniu do poprzedniego roku ich średnie wynagrodzenie wzrosło o zaledwie 200 zł brutto.

Na jakie wynagrodzenie mogli liczyć programiści

Fluktuacje zdecydowanie się zmniejszyły, jednak wynagrodzenia nadal zachowują swoją tendencję wzrostową podobną do tej w zeszłych latach. W stosunku do poprzedniego roku średnia pensja juniorska wzrosła o zaledwie 154 zł brutto na umowie o pracę i wynosi 6 509 zł. Midzi dostali zastrzyk na poziomie 434 zł brutto (11674 zł), a seniorzy zaledwie 337 zł brutto (16470 zł). Na umowach kontraktowych (B2B) różnice wahają się w granicach 294 zł, 411 zł, 372 zł netto, odpowiednio na stanowiskach juniorskich (7498 zł), midowskich (14105 zł) i seniorskich (19089 zł).

Zarobki informatyków nadal na topie. W 2021 r. średnia płaca w branży IT w zależności od stanu wyniosła 6,5-19 tys. zł. Prognozy na 2022?
mat. prasowe Just Join IT

Wzrosty wynagrodzeń podyktowane są wciąż utrzymującym się rekordowo wysokim popytem na polskie usługi i produkty IT, co sprawia, że firmy muszą jeszcze mocniej walczyć o programistów, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów. Czynnik ludzki jest od zawsze najtrudniejszym ogniwem w każdej firmie, niezależnie od branży.

Polskie firmy często operują już na budżetach porównywalnych do zachodnich. Co więcej, programiści, którzy wchodzą na pewien poziom zarobków, przestają już gonić za coraz większym pieniądzem. Znaczenie zaczynają mieć inne aspekty, takie jak kultura organizacyjna czy modele pracy.

Popularność kategorii programowania

Kategorie, które od lat cieszą się dużą popularnością w Polsce - czyli JavaScript, Java, Python, także Testing - wciąż są w czołówce zainteresowań programistów. To po części przekłada się na zapotrzebowanie firm - najwięcej ofert opublikowaliśmy dla JavaScriptu, Javy oraz Testingu.

Zarobki informatyków nadal na topie. W 2021 r. średnia płaca w branży IT w zależności od stanu wyniosła 6,5-19 tys. zł. Prognozy na 2022?
mat. prasowe Just Join IT

A co z wynagrodzeniami? Niska popularność zazwyczaj idzie w parze z wysokim wynagrodzeniem. Najwięcej zarabia się w DevOps - a tu ofert jest znacznie mniej. Dość wysokie zarobki są także oferowane w technologiach Python, Java i Data.

Prognoza dla branży IT na 2022 rok

Polski rynek IT będzie zdecydowanie rósł, podobnie jak cały rynek zawodów opartych o kompetencje cyfrowe. Świat rzeczywisty jest coraz mocniej zastępowany przez ten wirtualny, w większości podstawowych zawodów następuje automatyzacja. Dlatego tak ważne jest śledzenie trendów i analiza kierunków rozwoju branży IT, ale i dopasowywanie się do obecnego zapotrzebowania firm na technologie.

Razem z zarobkami rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z całej branży - być może to czas, by polskie firmy zaczęły zatrudniać programistów ze wschodu? Z badania, które przeprowadziło Just Join IT w 2021 r. wynika, że aż 75 proc. pracodawców rozważa ten kierunek działań w 2022 r.

Czy to będzie jeden z trendów w polskiej branży IT w najbliższym czasie? Wydaje się, że jest to dobre rozwiązanie, a dla polskich firm możliwość wypełnienia luki na rynku. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT w Polsce wciąż utrzymuje się na poziomie 50 tys. osób, a w pozostałych krajach europejskich liczba wakatów sięga nawet 300 tys. Prognozy w perspektywie 6 lat mówią o wzroście do miliona.

Źródło: Just Join IT

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu