Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje i ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
unsplash
Zasiłek pielęgnacyjny ma częściowo pokryć wydatki związane z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek pielęgnacyjny należy się osobom, które nie są w stanie samodzielnie egzystować i potrzebują opieki innych osób. Kwestie przyznawania pieniędzy reguluje Ustawa o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 roku.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny

Zgodnie z jej art. 16 Ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie, która ukończyła 75 lat;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.

Warto przeczytać:

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób po 16. roku życia) lub niepełnosprawności (dzieci i młodzież do 16. roku życia) wydaje Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Tam należy złożyć wniosek.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie. Jego wysokość nie jest również uzależniona od spełnienia określonego kryterium dochodowego. Zasiłek pielęgnacyjny ma stałą kwotę. Obecnie (od 1 listopada 2019 roku) wynosi ona 215,84 zł miesięcznie. Do 31 października 2019 roku było to 184,42 zł. Wypłata pieniędzy następuje przelewem bankowym na wskazane we wniosku konto.

- Pierwszy wzrost wysokości zasiłku pielęgnacyjnego miał miejsce 1 września 2006 roku. Wzrósł wówczas ze 144 złotych do 153 złotych. Kolejny wzrost - do 184,42 złotych - to listopad 2018 roku. Pierwszy raz od ponad dwunastu lat podwyższyliśmy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. W sumie po kilkunastu latach zaniedbań w tym zakresie świadczenie wzrosło o 62,84 złotych, czyli o około 40 procent - podkreśla Bożena Borys-Szopa, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Na jak długo przyznawany jest zasiłek pielęgnacyjny

Osoby powyżej 75. roku życia oraz te, które orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności dostały na czas nieokreślony, pieniądze otrzymują na stałe. W pozostałych przypadkach zasiłek jest wypłacany na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, czyli na przykład na dwa, trzy czy pięć lat. Po upływie tego okresu dana osoba będzie musiała ponownie uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności i znowu starać się o zasiłek pielęgnacyjny.

Uśmiechasz się do „wybrańców”, a resztę traktujesz wyniośle? To pierwszy krok do tego, aby zespół nie chciał z tobą pracować. Według badaczy to też prosta droga, aby zostać nielubianym agresorem.Kliknij dalej, aby sprawdzić z jakimi ludźmi nie lubią pracować inni i czy jesteś jednym z nich.

Ludzie, z którymi inni nie lubią pracować. Czy jesteś jednym z nich?

W przypadku uzyskania kolejnego orzeczenia stanowiącego kontynuację poprzedniego orzeczenia zasiłek pielęgnacyjny przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia, jeżeli osoba wnioskująca złożyła wniosek o ustalenie niepełnosprawności w terminie miesiąca od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia oraz prawa do zasiłku pielęgnacyjnego w terminie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.

Co ważne, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Jeżeli dana osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo do tego świadczenia ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest wyłącznie na wniosek. Można go złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej oraz w jednostce wypłacającej świadczenia rodzinne (np. w miejskim czy gminnym ośrodku pomocy społecznej). Wnioski można też wysłać do podanych instytucji pocztą albo drogą elektroniczną. Można też o świadczenie wnioskować za pośrednictwem systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra rodziny pracy i polityki społecznej, czyli platformy Emp@tia - empatia.mrpips.gov.pl.

Warto przeczytać:

Formularze wniosków można pobrać osobiście w urzędach miasta, gminy, w ośrodkach pomocy społecznej lub z ich stron internetowych. Wnioski można składać przez cały rok. Może to zrobić osoba uprawniona lub jej przedstawiciel ustawowy.

Do wniosku należy dołączyć:

  • orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności - nie dotyczy to osób, które już ukończyły 75. rok życia i świadczenie pielęgnacyjne należy im się ze względu na wiek,
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • odpis aktu urodzenia - w przypadku osób poniżej 16. roku życia.

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego kończy się wydaniem decyzji administracyjnej w ciągu miesiąca od daty złożenia kompletu dokumentów. W przypadku konieczności przeprowadzenia szczegółowego postępowania administracyjnego termin załatwienia sprawy może się wydłużyć. Co ważne, rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji nie podlega żadnym opłatom.

Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Odwołanie nie podlega opłacie skarbowej.

Komu się nie należy się zasiłek pielęgnacyjny

Przepisy jasno określają komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Otóż nie dostaną go osoby umieszczone w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie. Mowa tutaj o: domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

Warto przeczytać:

Zasiłek nie należy się również, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Świadczenie nie zostanie także wypłacone tym, którzy są uprawnieni do dodatku pielęgnacyjnego. Osobie, której przyznano dodatek pielęgnacyjny za okres, za który wypłacono zasiłek pielęgnacyjny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny organ emerytalny czy rentowy, który przyznał dodatek pielęgnacyjny, wypłaca emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Doretta

O MÓJ BOŻE!!! To z pewnością szokujące i prawdziwe świadectwo życia ... Nazywam się Doretta Allison. Odwiedziłem forum tutaj w Internecie w dniu 07 marca 2020 r. I widziałem cudowne świadectwo tego potężnego i wielkiego rzucającego zaklęcia, zwanego DR OGUNDELE, na forum udostępnionym przez inną kobietę. Nigdy w to nie wierzyłem, ponieważ nigdy nie słyszałem ani nie nauczyłem się czegokolwiek o magii lub zaklęciach wcześniej. Żadna dusza nie byłaby w stanie wpłynąć na mnie o magicznych zaklęciach, dopóki DR OGUNDELE nie zrobi tego dla mnie i nie przywróci mi małżeństwa z 8 lat rozpadu i przyprowadzi męża z powrotem do mnie w ciągu 24 godzin, kiedy czytałem o nim wcześniej w Internecie, zrobił to samo dla mnie. Byłem naprawdę zdziwiony i zszokowany, gdy mój mąż ukląkł błagając o wybaczenie i bym go przyjął z powrotem .. Jestem naprawdę niski wyrażeń, i nie wiem, jak bardzo mogę przekazać wam moje uznanie DR OGUNDELE, jesteście Bogiem posłanym do mnie i całej mojej rodziny. A teraz znów jestem radosną kobietą. Zgodziłem się z nim, aby dzielić się jego nazwiskiem na każdym forum, dlatego dzielę się tym świadectwem tutaj, jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy w skontaktowaniu się z Dr Ogundele z WhatsApp lub Viber Chat: 27638836445.

G
Gosia

Kwota zenujaco niska. Przy 500 dla kazdego. Prosze mnie zle nie zrozumiec-dobrze, ze sa fundusze dla dzieci. Ale powinny byc na innych zasadach. Priorytetem powinni byc niepelnosprawni, a tu i tak mala grupa "zasluguje" na owe 220 zl

G
Gość

Wysokość zasiłku jest nieaktualna. Obecnie to około 220 zł.

N
No name
10 marca, 5:26, Gość:

Kiedy w końcu normalnie podniosą zasiłek pielęgnacyjny nie o marne grosze Panie Premierze czy naprawdę tak ciężko trzeba prosić czy błagać na kolanach.

Niestety nie podniosą, niepełnosprawni stanowią za mała siłę wyborcza. I tak jest za każdego rządu. Chciałbyś się dzieckiem zająć i zwolnić z pracy dostaniesz swiadczenie pielęgnacyjne z którym nie wiadomo co zrobic (ok. chyba 1800). Idziesz do pracy dostajesz zasiłek 215 zł. Przecież to jest jeden wypad do biedronki czy Lidla:).

G
Gość

Kiedy w końcu normalnie podniosą zasiłek pielęgnacyjny nie o marne grosze Panie Premierze czy naprawdę tak ciężko trzeba prosić czy błagać na kolanach.

M
Mila

Siostra od 1,5 roku czeka na zasiłek. Nie przyznali jej, ponieważ coś jej naliczają ,dochody. Dziwne do tego nie wliczają się dochody. W tym czasie zresztą siostra zaczęła chorować na nowotwora.

A
Avo

Ojciec autystycznego chlopca.

Mi te 200 zł starcza na paliwo na dojazdy na rehabilitacje za którą place ok. 1200 zł miesięcznie. Dodatkowo SUO 300 zł miesięcznie. Kpina ten zasilek.

G
Gość
29 stycznia, 22:08, Wkurzona:

Jak to jest w tym kraju ,gdzie żeruje się na ludziach niepełnosprawnych.,że znacznym stopniem niepełnosprawności. Moja Mamusia pracowała ,trzy dekady na PKP ,straciła ,dtoeir ,dostała rentę . Gdy brakowało jej pieniędzy na życie ,leki i cała resztę ,poprosiła o pomoc MOPR ,ten powiedział że może pracować w zakładzie pracy chronionej . Pomimo ze miała znaczny stopień ,i mosialam jej pomaga w życiu codziennym. Byłam zmuszona wręcz wyjechać z Polski ,mozna by powiedzieć za chlebem ,praca ,mieszkaniem ,gdyż ani Nb jednej z tych wymienionych rzeczy nueualam w Polsce. Chciałam ,żeby opiekę nad moją Mamusia przejęła jej nsjlepsza przyjaciółka ,to znaczy że byłoby tak ,iż ja bym była odpowiedzialna za zapewnienie Mamusi opieki ,ale tak jak było 520 zł. otrzymywałaby jej przyjaciółka ,która by się nią opiekowała . Uważam że jest to zupełnie normalne ,ale nie jest to normalne rządzącym w Polsce. Oni uważają ,że opiekować się mogą tylko rodziny najbliższe ,nawet nie kuzynka . A jeśli nie ma takich ,to do domu opieki !! Wiecie o co chodzi ?! To nie da domy opieki tylko obozy koncentracyjnego ,biorące olbrzymie pieniądze ,i jeszcze od tej osoby niepełnosprawnej ,a ta niepełnosprawną jest przez nich poniżana w okrutny sposób. Pamiętamy wszyscy ,jak było z takim domem opieki gdzieś koło Warszawy ,syn ,który przyleciał do Polski z UK ,i zobaczył w jakim stanie jest jegoamudia yo się przestraszył. Wypowiadał się w mediach . Taka to przyszłość na dole szykują rządzący w Polsce ,ludziom ,którzy ciężko pracowali ,utracili zdrowie ,ale żeby dać możliwość wyboru opieki dla tej osoby to już nie . Ale sobie to kadr jak czytam w mediach społecznościowych to przyznają olbrzymie nagrody ,podwyżki ,s emerytom ciężko chorym ,nic ,dadzą im nędzne 215 zł. I uważają ,że ci ludzie będą im bić pokłony !! Ten kraj jest cały chory i ludzie są chorzy . Pomaga się i rozdaje pieniądze na prawo i lewo nierobom ,dzie[wulgaryzm]obom którzy nie pracują ( rodzice ) tylko pasożytują na 500 . Patologia goni patologie. Nie będzie lepiej ,dopuki są w polskim parlamencie sami obcy narodowościowo więcej Żydów ,ludobojcow ukraińskich ,byłych sowietów ,nie wiem czy da jacyś Polacy ,nie sądzę żeby byli.

29 stycznia, 22:26, Black:

Kobieto, żal się tego czyta

30 stycznia, 12:49, Gość:

Osoby ze znacznym stopniem nie mogą pracować ! Proszę nie pisać głupot !

8 lutego, 09:11, Gość:

Od 2 lat mam znaczny stopień niepełnosprawności. Pracuję normalnie tzn. 7 godz.

Dzisiaj nazywa się to: całkowita niezdolność do pracy i należy się pielęgnacyjny ale pracować mogą , czyli jaka całkowita niezdolność do pracy? chory ?czy zdrowy? to jest sprzeczne samo w sobie

G
Gość

I muszą zmienić zapis "niepełnosprawny". Dla mnie to osoba która naprawdę nie może pracować lub ma powyżej 75 lat. Ale nie młodzi ludzie co mają pozałatwiane renty z opieki, dostają pielęgnacyjne i jeszcze pracują bo i wolno, może w końcu ktoś się tym zajmie,tym,czasem w Zusie jest samowolka i dobre chęci, komu chcą to dadzą

G
Gość

Ludziom naprawdę chorym i potrzebującym po nowotworach to nie dają, ale dla patologii otrzymującej renty socjalne od Mopsu to się należy obligatoryjnie, To chore!!! powinni to zmienić i pozabierać

M
Mila

Praca chroniona ?jestem w takiej firmie bo mam 2 stopień niepełnosprawności. A pracuje normalnie i na normalnych warunkach. I nikt się tym nie przejmuje. Zero warunków w pracy.

K
Kasia

Siostra ma 1 grupę jest po nowotworze i od półtora roku nie dostaje zasiłku pielęgnacyjnego. Czeka i czeka ... Jest jeden wielki bałagan. I dużo ludzi tak czeka.

z
ze Slonska 40 Lat
14 lutego, 13:01, Gość:

Przy tak dużym wzroście wynagrodzeń oraz dla opiekunów dla dzieci niepełnosprawnych powinno podnieść się zasiłek pielęgnacyjny do 250 zł lub nawet 300 zł. Gdzie znajdę opiekunkę za 215 zł ? Czy znowu przez 12 lat nic się nie dołoży dla niepełnosprawnych?

Za tuska i jego klikaczy w sejmie , było cały czas zasiłku pielegnacyjnego 153 pln. i wtedy było dobrze , przez cale 8.lat zlodziejskiej gospodarki , hyzy roj nie podniósł zasiłku nawet o 1 grosz , rozumiem że wtedy było OK , bo nikt oczywiście niczego nie żądał , to samo zresztą dotyczy podatku od emerytur , jakoś wtedy Kasiniak z Kamyszem japy nie darli przy tusekowi o zlikwidowaniu podatku od rent i emerytur !

z
z Oława 45 L
11 lutego, 13:10, Zm:

Nasral pis niepełnosprawnym jak się ma 215 zł do 500 plus dla nierobów

A ile nastral twój twój tusek i jego szajka przez 8 lat , jesli chodzi o podniesienie zasiłku pielegnacyjnego !!!

G
Gość

Przy tak dużym wzroście wynagrodzeń oraz dla opiekunów dla dzieci niepełnosprawnych powinno podnieść się zasiłek pielęgnacyjny do 250 zł lub nawet 300 zł. Gdzie znajdę opiekunkę za 215 zł ? Czy znowu przez 12 lat nic się nie dołoży dla niepełnosprawnych?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu