Zaskakująca sytuacja na rynku. Pensje w branży gwałtownie spadły

Agnieszka Kamińska
Rok 2024 dla branży IT był fatalny. Wielu pracowników, jak wyliczyli analitycy, odczuło spadek wynagrodzeń - choć, co tu kryć, i tak należą one do najwyższych na rynku pracy. Przyszły rok ma być lepszy, bo przedsiębiorcy zapowiadają nowe inwestycje technologiczne
Rok 2024 dla branży IT był fatalny. Wielu pracowników, jak wyliczyli analitycy, odczuło spadek wynagrodzeń - choć, co tu kryć, i tak należą one do najwyższych na rynku pracy. Przyszły rok ma być lepszy, bo przedsiębiorcy zapowiadają nowe inwestycje technologiczne 123 rf
Zarobki 7 proc. specjalistów IT spadły w ostatnich 12 miesiącach, a kolejnych 36 proc. nie zmieniły się nominalnie. Biorąc pod uwagę inflację, to oznacza realny spadek wynagrodzeń ponad 40 proc. badanych pracowników z sektora IT – ocenili analitycy firmy Awareson, która prowadzi rekrutacje specjalistów IT dla firm.

Spis treści

Sytuacja na rynku pracy IT była w tym roku gorsza niż w latach poprzednich. Firmy wstrzymały realizację nowych projektów i nie inwestowały w pracowników w takim stopniu jak jeszcze kilka lat temu.

W 2024 r. zarobki 7 proc. specjalistów IT spadły, a kolejnych 36 proc. nie zmieniły się nominalnie

W czasie pandemii i tuż po niej branża IT bardzo dynamicznie się rozwijała, co było podyktowane koniecznością pracy zdalnej. Przedsiębiorstwa właściwie z dnia na dzień musiały przejść na pracę zdalną, co doprowadziło do wzrostu zapotrzebowania na pracowników IT na niespotykaną dotąd skalę. Zarobki w branży wzrosły o 20-30 proc. rocznie. Gdy pandemia się zakończyła i sytuacja zaczęła się normować, zapotrzebowanie na programistów spadło. Do tego doszły inne czynniki.

– Na branżę wpływa również to, że najprostsze procesy informatyczne będzie wykonywać sztuczna inteligencja, co oznacza, że do wykonania niektórych zadań w branży IT nie będą potrzebni pracownicy. Kolejny czynnik, który wpłynął na spadek liczby ofert pracy dla pracowników IT, to stagnacja gospodarcza – twierdzi Artur Skiba, prezes firmy Antal.

Po tym, jak pandemia wywindowała pensje w sektorze IT, pracownicy ds. nowych technologii zderzyli się z wysoką inflacją i oczekiwali, że pracodawcy zrekompensują im rosnące koszty życia. Inflacja dotknęła jednak również firmy, a recesja wymusiła cięcia budżetowe. Sektor IT po okresie dynamicznego rozwoju nagle wyhamował i ta sytuacja trwała w 2024 r.

Anna Jaglińska-Prawdzik, dyrektor marketingu i raportów rynkowych w Awareson
Anna Jaglińska-Prawdzik, dyrektor marketingu i raportów rynkowych w Awareson
mat. pasowe

– W latach 2020-2022 zatrudnienie w IT rosło o 10-15 proc. rocznie. Tylko w USA pracę znajdowało około 300 tys. specjalistów rocznie. Polscy kandydaci, dobrze wykwalifikowani i konkurencyjni cenowo, byli poszukiwani w kraju i za granicą. A ich wynagrodzenia rosły o 20-30 proc. rocznie. W tym okresie zatrudniano szybko, stawiając na ilość. Kryzys był równie nagły. Według Layoffs.fyi, w 2023 r. pracę straciło 120 tys. specjalistów IT, a ok. 50-80 tys. w 2024 r. – mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, dyrektor marketingu i raportów rynkowych w Awareson.

Zwolnienia w takich firmach jak m.in. Intel, Microsoft, Dell, Cisco czy Toshiba wpłynęły również na rynki lokalne

Zwolnienia w swoich oddziałach na całym świecie ogłosiły m.in. Intel, Microsoft, Dell, Cisco czy Toshiba. Redukcje zatrudnienia zapowiedziane przez największe korporacje technologiczne przełożyły się na lokalne rynki. Firmy działające w Polsce, nawet jeśli nie zwalniały, to bardzo ostrożnie podchodziły do nowych projektów.

– Wiele projektów wręcz zostało wstrzymanych. Stawki, które galopowały, teraz stoją w miejscu, co wymaga większego skupienia na pozapłacowych metodach motywowania pracowników IT. Znacznie odgrywa też forma pracy. Praca zdalna, mimo początkowych korzyści, prowadziła do izolacji i wypalenia zawodowego – 70 proc. polskich specjalistów IT dostrzega u siebie jego objawy. Węższa specjalizacja pracowników oraz brak przestrzeni na wymianę poglądów negatywnie wpłynęły na komunikację i innowacyjność, a rotacja sięgnęła 35 proc. Zachód przeszedł z pracy zdalnej na hybrydową lub stacjonarną, co wpłynęło na podobne decyzje firm w Polsce oraz na popyt na polskie talenty. Koszty pracy i elastyczność przestały być naszym atutem – dodaje Anna Jaglińska-Prawdzik.

Mimo fatalnej sytuacji na rynku pracy IT, połowa specjalistów otrzymała w ostatnim roku podwyżki, choć tylko w przypadku 1/3 wzrost wynagrodzeń przekroczył 10 proc. Wynagrodzenia prawie 36 proc. badanych pozostały bez zmian, co oznaczało realny spadek ich wartości – wynika z raportu Awareson „Zatrudnij, zaangażuj, zatrzymaj. Rynek pracy IT 2025” (badanie przeprowadzono w sierpniu 2024 r. wśród 500 specjalistów IT oraz menedżerów IT i HR z 50 dużych, międzynarodowych firm, działających w Polsce).

Prognozy na 2025 r. są optymistyczne, podwyżki dla działów IT planuje 3/4 pracodawców

Przyszły rok może być lepszy dla branży, jeśli chodzi o pensje. Podwyżki dla działów IT w 2025 r. planuje 3/4 pracodawców, a 46 proc. badanych zapowiada zwiększanie zatrudnienia. Nowe projekty IT planuje 3/4 badanych firm. Jeszcze rok wcześniej spodziewała się ich tylko połowa. Wygląda na to, że to nie tylko odmrażanie wstrzymanych projektów, ale nowe inwestycje.

– Nowych pracowników zatrudnia mniej firm niż 2-3 lata temu, ale większość szuka kandydatów o podobnych profilach: z obszarów AI/Machine Learning, Data, DevOps, Security. Kandydaci z doświadczeniem powyżej 6-8 lat mogą wybierać z kilku ofert, gdy jednocześnie propozycji dla młodych programistów czy testerów jest niewiele. Kluczowe będzie inwestowanie w zaangażowanie i efektywność zespołów. Należy skupić się na obszarach, które mają największe znaczenie dla specjalistów IT, takich jak komunikacja, rozwój zawodowy oraz odpowiedni dobór osób do projektów – twierdzi Piotr Aftewicz, główny dyrektor kreatywny w Awareson.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu