Spis treści
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że projekt zmian czeka na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu. Celem nowelizacji jest zwiększenie ochrony pracowników przed mobbingiem oraz ochrona przełożonych przed nieprawdziwymi oskarżeniami.
– Koniec z zamiataniem mobbingu pod dywan, ochrona pracowników przed niewłaściwymi zachowaniami, ale także przełożonych przed nieprawdziwymi oskarżeniami – to główne cele projektowanej ustawy – mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Resort zwraca uwagę, że mobbing ma wpływ nie tylko na sytuację zawodową, ale także na całe życie osoby doświadczającej tego zjawiska. Obecne przepisy są niewystarczające i często utrudniają ofiarom dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Dlatego projekt ma na celu dostosowanie definicji mobbingu do współczesnych realiów i lepszą ochronę ofiar.
Nowe przepisy będą wymagały od pracodawców działań prewencyjnych
Przygotowana przez ministerstwo ustawa ma nie tylko wprowadzić bardziej jasną definicję mobbingu, ale także określić konkretne wymagania dla pracodawców w zakresie przeciwdziałania temu zjawisku. W projekcie przewidziano zwiększenie możliwości sądowego zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy. Dziemianowicz-Bąk wskazuje, że nowe przepisy będą wymagały od pracodawców działań prewencyjnych, wykrywania i zwalczania przemocy w miejscu pracy.
Ministerstwo wyjaśnia, że obecna definicja mobbingu zawiera kilka elementów, które muszą wystąpić jednocześnie, aby dane zachowanie mogło zostać uznane za mobbing. To sprawia, że ofiarom bardzo trudno jest dochodzić swoich praw w sądzie. Definicja nie była zmieniana od ponad 20 lat i nie przystaje do dzisiejszych realiów.
Ustanowiony zostanie minimalny próg wysokości zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu
Zgodnie z projektem, podstawową cechą mobbingu ma być uporczywe nękanie pracownika. Proponowana definicja zakłada, że stwierdzenie mobbingu będzie niezależne od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku. Wykluczone zostaną zachowania incydentalne i jednorazowe.
Projekt przewiduje również konieczność określenia zasad przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w regulaminie pracy. Na pracodawcę nałożony zostanie obowiązek stosowania działań prewencyjnych, wykrywania i reagowania na mobbing oraz wspierania ofiar. Pracodawca będzie zwolniony z odpowiedzialności cywilnoprawnej, jeśli mobbing nie pochodził od przełożonego pracownika i zostały wdrożone odpowiednie działania prewencyjne. Ustanowiony zostanie minimalny próg wysokości zadośćuczynienia za stosowanie mobbingu, wynoszący sześć miesięcznych wynagrodzeń.
Źródło: MRPiPS, PAP
