Zaskakujące dary z zagranicy dla powodzian. Jak nieść pomoc skutecznie?

Barbara Wesoła
W sieci zawrzało: Bawaria wysyła w ramach wsparcia po powodzi nakładki na mopy. Pomoc obejmuje jeszcze inne dary.
W sieci zawrzało: Bawaria wysyła w ramach wsparcia po powodzi nakładki na mopy. Pomoc obejmuje jeszcze inne dary. Fot. Tomasz Czachorowski/Polska Press
Powódź, która nawiedziła południe Polski, przyniosła ogromne zniszczenia. Na pomoc poszkodowanym ruszyły nie tylko lokalne społeczności i organizacje, ale także zagraniczne firmy i rządy. Niektóre dary są zaskakujące. Mało kto wpadłby na taki pomysł jak Bawaria. Przekonaj się, co nietypowego otrzymał Dolny Śląsk oraz jak skutecznie nieść pomoc pokrzywdzonym regionom.

Spis treści

Powódź na południu Polski. Skala zniszczeń

Intensywne opady deszczu związane z niżem „Borys” spowodowały powódź na terenach województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Najbardziej ucierpiały miasta, do których przyszły pierwsze fale: Głuchołazy, Stronie Śląskie, Kłodzko, Lądek-Zdrój oraz okoliczne tereny. Zniszczone zostały domy, lokale usługowe, drogi, a także infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna. Straty są ogromne, a mieszkańcy terenów pilnie potrzebują wsparcia w odbudowie swoich miasteczek i wsi.

Mieszkańcy poszkodowanych miejscowości wskazują na brak odpowiednich narzędzi oraz materiałów budowlanych, które pomogłyby w szybszej odbudowie infrastruktury. W niektórych miejscach nadal brakuje osuszaczy, a lokalne firmy potrzebują sprzętu, materiałów i pieniędzy do przywrócenia normalnej działalności.

Międzynarodowa pomoc dla powodzian

Pomoc dla poszkodowanych napływa z różnych zakątków świata. W akcje zaangażowały się zarówno polskie, jak i międzynarodowe firmy. Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka oraz niemiecka sieć Lidl wsparły powodzian dostawami żywności i produktów codziennego użytku. Firma Orlen zapewniła natomiast darmowe paliwo i ciepłe napoje dla służb ratunkowych. InPost zaoferował darmowe przesyłki kurierskie do PCK, Allegro umożliwiło przekazywanie cegiełek na rzecz powodzian podczas zakupów. Przykładów mniejszych i większych działań można wyliczać wiele.

Słowa wsparcia i akcje pomocowe płyną także z zagranicy. Niektórych zaskoczył transport darów z Bawarii. Tamtejsze władze wysłały na Dolny Śląsk ponad dziewięć ton różnego rodzaju materiałów, w tym 500 poduszek, 200 materacy, a także 20 tysięcy nakładek na mopy. Jak się okazało, wiele z tych produktów pochodziło z magazynów bawarskiego centrum pandemicznego, które powstało podczas pandemii COVID-19. Wartość darów wynosi około 155 tysięcy euro.

Jak pomagać skutecznie?

Chociaż każda forma pomocy jest mile widziana, warto, aby była dobrze skoordynowana i odpowiadała na aktualne potrzeby poszkodowanych. W pierwszych dniach po powodzi w punktach pomocowych brakowało przede wszystkim materiałów specjalistycznych – osuszaczy, materiałów budowlanych oraz narzędzi do pracy. Miejsca te dość szybko zapełniły się żywnością, wodą butelkowaną czy zapasami papieru toaletowego.

Tymczasem w wielu miejscach istnieje potrzeba zapewnienia fachowej pomocy i bardzo konkretnej np. w Głuchołazach dotyczy to skomplikowanej naprawy wodociągów, właściciele zalanych nieruchomości mają problemy z pozyskaniem osuszaczy, pomp, taczek, łopat, płynów antygrzybicznych i przede wszystkim – rąk do pracy.

Dlatego też ważne jest, aby kontaktować się z koordynatorami pomocy w poszczególnych miejscach, z lokalne władzami, pracownikami świetlic, domów pomocy, lokalnych fundacji. Dzięki temu wsparcie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, a darczyńcy mogą maksymalnie efektywnie wykorzystać swoje środki i czas, pomagając powodzianom.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu