Spis treści
W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze – poinformował resort finansów.

Znika zerowa stawka VAT na żywność. Znamy przyczyny
Ostatecznie o decyzji gabinetu premiera Donalda Tuska miały zdecydować niski poziom inflacji i dobre prognozy dla gospodarki.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9 proc. rok do roku. Oznacza to, że było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Jak podwyżkę VAT tłumaczy resort, wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu tego roku. To najsłabsza dynamika wzrostu od września 2021 r.
Prognozy mówią o dalszym spadku inflacji
Jak utrzymuje Ministerstwo Finansów, szacuje się, że w lutym i marcu 2024 r. zarówno inflacja rok do roku, jak i tempo wzrostu cen żywności rok do roku utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.
Galopująca inflacja była argumentem za zerową stawką podatku na żywność
Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od początku lutego 2022 roku. Poprzedni rząd wprowadził ją przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2 proc. rok do roku. Potem poziom inflacji sukcesywnie rósł. Przełomowym momentem była jesień 2023 r. kiedy to inflacja spadła poniżej dziesięciu procent.
Warto przypomnieć, że już 15 marca GUS opublikuje nowe dane dotyczące inflacji ogółem, dynamiki cen żywności oraz napojów bezalkoholowych. Dane obejmą okres za styczeń i luty 2024 roku. Urząd będzie musiał uwzględnić w tym zestawieniu nowe wagi.