Zerowy PIT dla młodych. Porównaj szacowane zyski osób z różnym wynagrodzeniem. Zobacz wzór oświadczenia

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje zerowy PIT dla młodych, czyli ulga podatkowa dla pracowników i zleceniobiorców, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Przedstawiamy porównanie zysków po miesiącu i po roku pracy przy różnych wariantach wynagrodzenia.

Zerowy PIT to ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby poniżej 26. lat, które osiągają przychody z pracy lub zleceń dla firm i mieszczą się w pierwszej grupie podatkowej, zostały zwolnione z opodatkowania wynagrodzenia. Pracodawca nie musi odprowadzać od ich wynagrodzenia zaliczek na podatek dochodowy, a to oznacza, że praca stała się bardziej opłacalna dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.

Dzięki przepisom zatrudnianie młodych ludzi stało się bardziej opłacalne, ponieważ można im zaproponować wyższe stawki. Aby zaliczki na podatek dochodowy nadal były odprowadzane, trzeba złożyć specjalny wniosek u płatnika.

Komu przysługuje zerowy PIT?

Ulga ma zachęcić młodych ludzi do pracy i pozostania w Polsce. Z zerowego PIT mogą skorzystać osoby, które uzyskują przychody z tytułu:

 • umowy o pracę
 • umowy zlecenie
 • stosunku służbowego
 • umowy o pracę nakładczą
 • spółdzielczego stosunku pracy

Ulga na PIT obowiązuje osoby, których roczne przychody nie przekraczają 85 528 zł brutto - tyle wynosi pierwszy próg podatkowy dla osób fizycznych. W 2019 r. limit przychodów jest niższy ze względu na skrócony okres obowiązywania ulgi (pięć miesięcy zamiast 12). Zerowy PIT za 2019 r. obejmuje przychody uzyskane między 1 sierpnia a 31 grudnia, do kwoty 35 636,67 zł (jest to 5/12 pełnego limitu).

Ważne

Nie każdy pracownik do 26. roku życia może skorzystać ze zwolnienia PIT. Ulga nie przysługuje osobom, które:

 • osiągają przychody z umowy o dzieło
 • osiągają przychody ze stażu
 • osiągają przychody z praktyki absolwenckiej
 • prowadzą działalność gospodarczą
 • płacą zryczałtowany podatek (np. osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy)
 • osiągają przychody z zasiłku, którego nie wypłaca pracodawca

Z uwagi na powyższe zerowy PIT nie obejmie młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy inwestują w innowacje, np. właścicieli startupów. Te ważne dla polskiej gospodarki osoby w dalszym ciągu mogą odczuwać pokusę, aby spróbować swoich sił za granicą.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Komu należy się ulga na PIT 2019?

Z uwagi na powyższe zerowy PIT nie obejmie młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy inwestują w innowacje, np. właścicieli startupów. Te ważne dla polskiej gospodarki osoby w dalszym ciągu mogą odczuwać pokusę, aby spróbować swoich sił za granicą.

Student do 26. roku życia, który podpisze umowę zlecenie na 5000 zł, otrzyma wypłatę w takiej samej kwocie. Wynagrodzenie nie zostanie pomniejszone o składki ZUS, ani o składki społecznej (nie trzeba ich odprowadzać od umów cywilnoprawnych zawartych ze studentami poniżej 26. roku życia). Po uwzględnieniu ulgi pracodawca nie będzie także musiał potrącić z wynagrodzenia zaliczek na podatek dochodowy. Koszt zatrudnienia wyniesie 5000 zł.

Jeżeli jednak pracownik poniżej 26. roku życia nie będzie miał statusu studenta, ani ucznia, jak też nie będzie posiadała innego tytułu do ubezpieczenia, wówczas zostaną naliczone składki ZUS. Składki społeczne oraz składka zdrowotna pochłoną 962,33 zł, łączny koszt zatrudnienia wyniesie 6024 zł, a zleceniobiorca dostanie na rękę 4037,67 zł.

Rząd wprowadził zerowy PIT dla młodych, aby ułatwić im start na rynku pracy i zniechęcić do wyjazdu za granicę. Sprawdź, ile można zaoszczędzić dzięki uldze na PIT i co zrobić, że skorzystać z zerowego PIT w 2019 roku.

Zerowy PIT dla młodych w pigułce. Co zrobić, żeby skorzystać...

Aby skorzystać ze zwolnienia z PIT w deklaracji podatkowej za 2019 rok, trzeba było złożyć u pracodawcy bądź zleceniodawcy oświadczenie, z którego wynikało, że ulga obejmie całe przychody za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019.

Ustawodawcy nie określili terminu na złożenie takiego pisma. Wiadomo natomiast, kiedy oświadczenie zaczyna obowiązywać. Pracodawca powinien powstrzymać się od poboru zaliczek najpóźniej od początku miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym wpłynęło pismo.

Zobacz wzór oświadczenia - można je znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Treść oświadczenia wraz z przypisami brzmi następująco:

Ja, niżej podpisany(a) (imię i nazwisko pracownika/ zleceniobiorcy), urodzony(a) (dzień-miesiąc-rok), zatrudniony(a) w (miejsce zatrudnienia), z art. 5 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 1394) oświadczam, że przychody z pracy, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 i 1358), uzyskane w okresie od dnia 1 sierpnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. (nie dłużej jednak niż do dnia 26. urodzin), będą w całości zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

(Podpis i data).

Podobnie jak w przypadku zwolnienia ze składek ZUS zleceniobiorców, którzy nie ukończyli 26. roku życia, również w związku z ulgą na PIT pracodawca powinien pilnować, czy zatrudniona przez niego osoba skończyła już 26 lat – od tego momentu traci ona uprawnienia do zerowego PIT-a. Jak podkreślają eksperci Deloitte, na wysokość wypłaty powinien mieć wpływ wiek pracownika w momencie przekazania wynagrodzenia.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Komu zerowy PIT przyniesie największe korzyści?

Na zmianach w prawie najwięcej zyskają osoby, których roczne przychody znajdują się na granicy progu dochodowego. Dla pracowników z minimalną krajową nowelizacja przepisów będzie mniej odczuwalna.

Dostarczają nam pizzę, pracują w sklepach i remontują nasze domy. Trudno wyobrazić sobie pracę bez cudzoziemców. Zobacz, z których krajów przybyło najwięcej osób z zezwoleniami na pobyt w Polsce.Źródło: dane Urzędu ds. Cudzoziemców według stanu na 1 stycznia 2019 r.

5 krajów, których mieszkańcy chcą zostać w Polsce. Kim jest ...

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało symulację, w której można sprawdzić, ile w ciągu jednego miesiąca oraz całego roku zaoszczędzą osoby z minimalnym wynagrodzeniem za pracę, przeciętnym prognozowanym wynagrodzeniem za pracę oraz z przychodami na poziomie rocznego limitu dochodów. (W obliczeniach wykorzystano prognozy na 2019 r.)

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. - 2250 zł

 • Miesięczny zysk - 133 zł
 • Roczny zysk - 1592 zł

Przeciętne wynagrodzenie prognozowane na 2019 r. - 4765 zł

 • Miesięczny zysk - 355 zł
 • Roczny zysk - 4261 zł

Wynagrodzenie na poziomie rocznego limitu 2019 r. - 7127,33 zł

 • Miesięczny zysk - 564 zł
 • Roczny zysk - 6768 zł

Zerowy PIT nie zwalnia z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS – tylko umowy zlecenie uczniów i studentów do 26. roku życia nie są oskładkowane w ten sposób. Płatnik musi także odprowadzać składkę zdrowotną do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla podatników objętych ulgą na PIT komplikuje się natomiast sposób odliczenia kosztów uzyskania przychodów – można je odliczyć jedynie od kosztów podlegających opodatkowaniu.

[QUIZ] Job hopperzy, perennialsi… Czy potrafisz odnaleźć się na rynku pracy?<br>

Zerowy PIT dla młodych wprowadzono wraz z wejściem w życie Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ulga obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Zgodnie z szacunkami rządu z ulgi skorzysta ponad 2 mln osób. Przepisy mają zachęcić młodych ludzi do pracy i pozostania w Polsce.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-02T22:03:42 02:00, Rym:

Kolejny idiotyczny pomysł naszego rządu , ludzie ze starzem zarobią w firmie mniej od młodziaków którzy smsy potrafią tylko wysyłać

Może ze stażem mieliby więcej ;)

To nie firma więcej im zapłaci a państwo mniej zabierze, a po 26 roku życia zderzenie z codziennością każdego.

R
Rym
Kolejny idiotyczny pomysł naszego rządu , ludzie ze starzem zarobią w firmie mniej od młodziaków którzy smsy potrafią tylko wysyłać
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu