Zielonka z Konfederacji Lewiatan: Nadchodzi czas na obniżkę stóp procentowych

Eryk Kołodziejek
09.02.2022 WARSZAWA 
 KONFERENCJA PRASOWA PRZESA NBP ADAMA GLAPINSKIEGO
 N/Z ADAM GLAPINSKI
 FOT. ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS
09.02.2022 WARSZAWA KONFERENCJA PRASOWA PRZESA NBP ADAMA GLAPINSKIEGO N/Z ADAM GLAPINSKI FOT. ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS Adam Jankowski
Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan, w swoim komentarzu do decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) podkreślił, że jesteśmy coraz bliżej obniżki stóp procentowych. Przewiduje, że pierwsze zmiany mogą nastąpić już w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Spis treści

Decyzja RPP bez zmian

Na zakończonym w czwartek posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Jak poinformował Narodowy Bank Polski, główna stopa referencyjna pozostaje na poziomie 5,75 proc. Decyzja ta, według Zielonki, jest adekwatna do obecnej sytuacji makroekonomicznej zarówno w Polsce, jak i w strefie euro. Dodatkowo, niepewność związana z sytuacją geopolityczną również wpływa na ostrożność w podejmowaniu decyzji.

Inflacja bazowa i jej wpływ

W czwartek Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące inflacji bazowej, która po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła 2,9 proc. w całym 2024 roku. Mariusz Zielonka, komentując te dane, stwierdził, że nie pozostawiają one złudzeń co do kierunku, w jakim zmierza polityka monetarna. Ekspert Konfederacji Lewiatan zauważył, że obecne wskaźniki inflacyjne wskazują na potrzebę dostosowania stóp procentowych, co może nastąpić już wkrótce.

Prognozy na przyszłość

Zielonka przewiduje, że obniżka stóp procentowych będzie przebiegać stopniowo. Według jego prognoz, po pierwszym kwartale główna stopa procentowa może spaść do 5,5 proc. W tym czasie powinny być już znane pierwsze decyzje administracyjne nowego rządu Donalda Trumpa. Ponadto, oczekuje się, że pojawią się informacje dotyczące polityki stóp procentowych amerykańskiego FED. Możliwe są również doniesienia o ewentualnych reakcjach Europejskiego Banku Centralnego (ECB) na zmiany w polityce monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Mariusz Zielonka w swoim komentarzu podkreślił, że nadchodzące miesiące będą kluczowe dla kształtowania się polityki monetarnej, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Decyzje podejmowane przez kluczowe instytucje finansowe mogą mieć znaczący wpływ na gospodarki wielu krajów.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu