Zmiany w podatkach 2023: ryczałt płatny do końca lutego czy do końca kwietnia? Sprawdź, bo łatwo o pomyłkę i kłopoty z fiskusem

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Za 2022 r. końcowy termin złożenia zeznań przypada 2 maja 2023 r. - z uwagi na kalendarz; ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od prac y, zgodnie więc z ordynacją podatkową wiążącym podatników terminem jest w takiej sytuacji pierwszy roboczy dzień maja.
Za 2022 r. końcowy termin złożenia zeznań przypada 2 maja 2023 r. - z uwagi na kalendarz; ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od prac y, zgodnie więc z ordynacją podatkową wiążącym podatników terminem jest w takiej sytuacji pierwszy roboczy dzień maja. Łukasz Kasprzak / Polska Press
Podatnicy rozliczający się z fiskusem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą w tym roku - a także w 2024 - zachować dużą czujność co do terminów rozliczeń. Przez lata roczne zeznanie podatkowe PIT-28 składać trzeba było do końca stycznia, a ostatnio - od 15 do końca lutego. W 2023 roku nastąpiły zmiany terminów. na dodatek jest on rokiem przejściowym i docelowy model bieżących i rocznych rozliczeń ryczałtowców z fiskusem będzie obowiązywał począwszy od stycznia 2024 roku.

Spis treści

Dotychczas PIT-28 i PIT-28S były składane od 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Zmiany terminów rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego: terminy dla lat 2023 i 2024

Oto daty, które musi zapamiętać i do których musi zastosować się każdy, kto w 2022 r. wybrał do rozliczania dochodów podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  • Od rozliczenia 2022 roku PIT-28 i PIT-28S składa się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.
  • Ryczałt za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. jest płatny do końca lutego 2023 r.
  • W kolejnych latach, począwszy od 2024 r., ryczałt będzie płatny do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Tak więc od rozliczenia rocznego podatku dochodowego za 2022 r. obowiązuje nowy termin dla zeznań PIT-28 i PIT-28S, składanych przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Roczne rozliczenie podatku dochodowego: fiskus ujednolicił terminy ryczałtu i PIT

Po zmianie zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dzięki tej zmianie fiskus zrównał terminy rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dla wszystkich podstawowych form opodatkowania (tj. PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT- 36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39) do końca kwietnia następnego roku podatkowego.

Za 2022 r. końcowy termin złożenia zeznań przypada 2 maja 2023 r. - z uwagi na kalendarz; ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, zgodnie więc z ordynacją podatkową wiążącym podatników terminem jest w takiej sytuacji pierwszy roboczy dzień maja.

Uwaga! W 2023 r. ważna jeszcze jedna data: termin wpłaty ryczałtu za grudzień oraz za ostatni kwartał

Wzmożona uwaga jest tu dodatkowo potrzebna dlatego, że termin płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. został określony w przepisie przejściowym ustawy Niskie Podatki.

Zgodnie z tym przepisem ryczałt za grudzień 2022 r. oraz za ostatni kwartał 2022 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest płatny w terminie do końca lutego 2023 r.

Natomiast począwszy od rozliczenia za 2023 r. ryczałt za grudzień oraz za ostatni kwartał roku podatkowego będzie płatny do 20 stycznia następnego roku podatkowego, analogicznie jak w przypadku zaliczek opłacanych przez przedsiębiorców według skali podatkowej lub podatku liniowego.

Źródło: Ministerstwo Finansów

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu