Zwolnienie podmiotowe dla małych i średnich firm
Zastosowanie procedury SME (Small Medium-sized Enterprise) zostanie rozszerzone. Od 2025 r. małe i średnie przedsiębiorstwa z siedzibą w innym kraju UE będą mogły korzystać ze zwolnienia podmiotowego w Polsce, a polskie firmy – w innych państwach członkowskich. Przedsiębiorcy będą musieli przestrzegać zarówno krajowych limitów uprawniających do zwolnienia, jak i unijnego – 100 tys. euro. Przekroczenie któregokolwiek z nich skutkować będzie utratą ulgi. Rejestracja i raportowanie obrotów kwartalnych stanie się obowiązkowe.
Zmiany w miejscu świadczenia usług
W przyszłym roku wprowadzone zostaną nowe przepisy dotyczące miejsca świadczenia usług kulturalnych, rozrywkowych, naukowych i edukacyjnych, szczególnie tych oferowanych wirtualnie. Będą one opodatkowane w kraju konsumenta, na zasadach podobnych do fiskalizacji usług elektronicznych.
Zmiany w procedurze VAT marża
Od stycznia zmienią się również regulacje w zakresie procedury szczególnej VAT –marża dla dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków. Do dostaw tych towarów ma być stosowana stawka podstawowa VAT, niezależnie od stawek obniżonych, obowiązujących w przypadku opodatkowania standardowego.
Będzie więcej stawek obniżonych
Dyrektywa 2022/542 przewiduje rozszerzenie katalogu towarów i usług objętych stawkami obniżonymi, jednak szczegóły wdrożenia tych zmian w Polsce nie zostały jeszcze określone.
Według ustawodawców zmiany mają na celu uproszczenie przepisów, eliminację barier administracyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dostosowanie zasad do dynamicznie rozwijającej się gospodarki cyfrowej.
