13 tys. wolnych miejsc w policji. Ile zarabia policjant w 2023 roku? Jak wygląda proces rekrutacji?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jak wyglądają zarobki policjantów w 2023 roku?
Jak wyglądają zarobki policjantów w 2023 roku? Jarosław Jakubczak/Polska Press
Jak dostać pracę w policji i czy każdy może pełnić tę służbę? Jak donosi „Rzeczpospolita”, w Polsce brakuje policjantów, jest 13 tys. wolnych etatów. Największe braki są w aglomeracjach - to głównie duże miasta wojewódzkie. Nie każdy pozytywnie przechodzi proces rekrutacyjny. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać tę „robotę”? Ile można zarobić w zawodzie?

Spis treści

Braki kadrowe. Gdzie brakuje policjantów do pracy?

„Rzeczpospolita” powołuje się na dane z NSZZ Policjantów. Według nich na początku marca liczba nieobsadzonych miejsc wyniosła prawie 13 tys., przy całkowitym stanie etatowym 107 tys. funkcjonariuszy.

- Najgorzej jest w komendzie stołecznej obejmującej Warszawę i okolice, gdzie brakuje 1,9 tys. osób - czyli jednej piątej składu. A to miejsce newralgiczne, tu jest największy przepływ ludzi, urzędy, biznes, co przyciąga też przestępczość - czytamy w „Rz”.

Nieobsadzone etaty występują także w takich miastach, jak:

 • Łódź,
 • Poznań,
 • Kraków,
 • Gdańsk,
 • Katowice,
 • Wrocław.

- Był taki czas, że oferowali bursy, dawali mieszkanie, jak ktoś chciał się przenieść do Warszawy. Co prawda była to kawalerka, trochę na zasadzie „masz, mieszkaj i płać sobie czynsz”. Płać, ale masz lokum - tłumaczy Adam, emerytowany policjant.

Za brak mieszkania do dzisiaj można dostać specjalny dodatek do wynagrodzenia.

- W tych miastach zawsze brakowało policjantów: Warszawa, Katowice, Łódź. To nic nowego - dodaje. Jak zaznacza, braki te w minionych latach mogły być jednak mniejsze, niż dziś.

Kto może pracować w policji?

Zgodnie z ustawą o Policji, służbę w tej formacji może pełnić:

obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Aby przekonać się, czy kandydat spełnia wymienione wymogi, odbywa się specjalne postępowanie kwalifikacyjne. Jednym z jego elementów jest przejście testów sprawnościowych.

- Komendant Główny Policji co najmniej raz w roku ustala planowane terminy przyjęć do służby w Policji oraz określa minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do tej służby w określonym roku kalendarzowym i podaje je w formie ogłoszenia do publicznej wiadomości - dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej polskiej policji.

Informacje o miejscu składania wymaganych dokumentów można znaleźć na stronach internetowych i w Biuletynach Informacji Publicznej:

 • Komendy Głównej Policji,
 • komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji,
 • komend powiatowych,
 • miejskich i rejonowych policji,
 • w siedzibie tych komend,
 • w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy.

Po ukazaniu się ogłoszenia, publikowane są wymogi dotyczące postępowania kwalifikacyjnego. Możemy w nich znaleźć m.in.:

 • nazwy jednostek organizacyjnych Policji, do których będą przyjmowani kandydaci do służby,
 • informacje o wymaganiach określonych w ustawie,
 • preferencje w stosunku do kandydatów w zakresie wykształcenia lub umiejętności,
 • wskazanie wymaganych dokumentów,
 • wskazanie terminu i miejsca składania dokumentów.

Po złożeniu wymaganych dokumentów, są one oceniane pod względem zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu. Następne odbywają się test wiedzy i test sprawności fizycznej. Na dalszych etapach kandydata sprawdza m.in. komisja lekarska.

W policji więcej osób przechodzi na emerytury, niż dostaje się do pracy

- W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772 - pisze „Rzeczpospolita”.

Policyjne emerytury nie są wypłacane ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a z budżetu państwa. Będąc na emeryturze, nie dostaje się pełnego wynagrodzenia, ale maksymalnie 75 proc. uposażenia z ostatnio zajmowanego stanowiska. Oznacza to realną obniżkę otrzymywanych środków.

Pieniądze w policji. Ile zarabia policjant?

Policyjne wynagrodzenia są zależne od wielu czynników. Składowymi uposażenia są:

 • wynagrodzenie zasadnicze, które jest zależne od grupy zaszeregowania,
 • dodatek stażowy,
 • dodatek służbowy, funkcyjny oraz za stopień.
 • W 1. grupie zaszeregowania zatrudniani są kursanci. Kursant przed ukończeniem 26. roku życia może liczyć na 3666 zł netto, a po jego ukończeniu - na 3582 zł netto.
 • W 2. grupie zaszeregowania zarobimy 4.474 zł netto miesięcznie.
 • W 3. i 4. grupie zaszeregowania pracują m.in. referenci, dzielnicowi i kontrolerzy ruchu drogowego. Mogą zarobić nawet 4 908 zł netto.
 • W 5. grupie zaszeregowania najczęstszymi posadami są detektyw lub asystent. Otrzymują oni co miesiąc 5 320 zł netto.
 • Na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla pracują kierownicy referatów w 7. grupie zaszeregowania, zarabiając 6 078 zł netto.
 • Komendant powiatowy, miejski lub rejonowy policji znajduje się w 12. grupie zaszeregowania i zarabia 9 135 zł netto.
 • Komendant wojewódzki policji jest zaszeregowany w 14. grupie i otrzymuje 11 704 zł netto.
 • Komendant Główny Policji w 16. grupie zarabia 17 865 zł netto.

Według danych na czerwiec 2022 roku, w policji zatrudnionych było 98,5 tys. osób. Spośród nich 84,8 tys. osób pracowało w grupach zaszeregowania od 1. do 6., czyli na stanowiskach wykonawczych. Pozostali, czyli policjanci znajdujący się w grupach zaszeregowania od 7. do 16., pełniący służbę na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla, to prawie 14 tys. osób. Najważniejszym z tej grupy stanowisk jest komendant główny.

Ponadto specjalny kalkulator wynagrodzeń znajdziemy na oficjalnej stronie policja.pl.

Kalkulator można wykorzystać do bardziej precyzyjnego, choć nadal szacunkowego wyliczenia uposażenia i innych świadczeń obowiązujących w 2023 r.

Dodatkowo od 1 marca wszedł w życie nowy dodatek tzw. „antyemerytalny” dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby.

- Nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury - czytamy na portalu infosecurity24.pl.

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obywatel PATUS
24 marca, 8:43, Jo:

Trzeba wrócić do emerytur po 15 lat służby i o.d.p.i.e.r.d.o.l.i.ć się policji.

Najpierw to niech się policja odp...doli od ludzi!! Wykrywalność przestępstw spada, Na zamówiony patrol czeka się po kilka godzin. Ale żeby stać po krzakach to mają czas!

WSZYSCY też pamiętają jak się policja zachowywała w związku z wprowadzenie covidu w Polsce. Jak gnębił obywateli, szczególnie za brak szmateczki, podczas gdy sami jej często nie mieli w swoich autach. Wtedy też w 2020 policja straciła w moich oczach bardzo wiele....

Nie widzę też powodu by każdy pracownik w policji szedł z automatu po 15 latach na emeryturę. Najpierw niech na to zasłuży! Np ciężką służbą lub zasługami. Czym się np napracuje mundurowy w drogówce? Niczym! Co najwyżej dostanie bóli reumatycznych spowodowanych pisaniem mandatów

N
Niedoszły policjant
Szukają pałkarzy i nowych zwyroli? Będzie coraz trudniej o ludzi. Każdy widzi jaka jest policja, jaka patologia tam siedzi i mało kto chce "dokładać" się do tego. 10% kadry to ludzie z powołaniem i dobrze wykonują ten NIEWDZIĘCZNY zawód. Pozostali albo się nie przykładają i olewają swoje obowiązki lub jeszcze gorzej. Nadmierne ambicje i problemy emocjonalne wyzwalają nadmiar agresji, szczególnie fizycznej. Trochu więcej jak 10 lat temu sam myślałem o wybraniu tej formacji (powody zostawię dla siebie). Z perspektywy lat trochu żałuję (wkrótce byłbym emerytem) ale bardziej się cieszę. Patrząc po ludziach których znam i tam siedzą; sami mówią jak jest ale i z nimi nie do końca jest w porządku.

Dziś spokojnie spoglądam na siebie w lustrze (no nie całkiem, bo brzuszek urósł), nie muszę nikogo gonić bloczkiem mandatowym za brak maseczki (sam tego nie popieram), NIGDY nie podniosłem na nikogo ręki (pałki) i mam nadzieję nikogo nie skrzywdziłem.

A będzie coraz gorzej. Z braku ludzi obniżył się wymagania i będzie się brało kogo popadanie. Również ludzi którzy nigdy nie powinni się tam znaleźć. Będzie więcej patologii... W ten sposób formacja (jakże bardzo potrzebna i wręcz niezbędna) nie zyska szacunku, uznania społeczeństwa i autorytetu.
J
Jo
Trzeba wrócić do emerytur po 15 lat służby i o.d.p.i.e.r.d.o.l.i.ć się policji.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie