Spis treści
Program socjalny dla seniorów po 60. roku życia. Nie dla wszystkich
Świadczenia uzupełniające dla seniorów pojawiają się coraz częściej. Trzynasta i czternasta emerytura to już norma, coraz częściej mówi się także o bonie turystycznym, który może trafić także do emerytów. Na stałe w polskim ustawodawstwie zagościł także inny program socjalny.
„Mama 4+” to program, który ma zapewnić środki do życia osobom, które z różnych względów żyją obecnie na granicy ubóstwa i nie mają prawa do innych świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Kryteria są jednak jasno określone.
Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą złożyć:
- osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet mówimy o ukończeniu 60. roku życia, a mężczyzn 65.);
- matki przynajmniej czwórki dzieci, a w przypadku jej śmierci lub porzucenia dzieci także ojcowie wychowujący czworo dzieci;
- osoby mieszkające w Polsce, które przez przynajmniej 10 lat płacą w naszych kraju podatki;
- obywatele państwo członkowskich UE z prawem pobyt i prawem stałego pobytu w RP oraz cudzoziemcy legalnie przebywający w Polsce.
Istotne jest także to, że z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego „Mama 4+” mogą skorzystać tylko osoby, które nie posiadają dochodu na poziomie zapewniającym niezbędne środki do życia. W praktyce świadczenie trafi przede wszystkim do mam, które zrezygnowały z pracy zawodowej w celu wychowania dzieci.
Ile wynosi dodatek do emerytur w 2023? Kto otrzyma pełną kwotę?
Przepisy ustawy precyzyjnie określają wysokość dodatku. Świadczenie nie może być wyższe od najniższej emerytury, a więc od marca 2023 świadczenie „Mama 4+” wynosi 1588,44 zł brutto.
Taką kwotę otrzymasz, jeżeli nie pobierasz emerytury lub renty w ogóle. Jeżeli natomiast wysokość tych świadczeń jest niższa od wspomnianej kwoty, świadczenie „Mama Plus” stanowić będzie dopełnienie wysokości emerytury lub renty do wysokości najniższej emerytury. Kwoty dodatku są waloryzowane co roku, a ich wypłatą zajmuje się ZUS.
Co zrobić, aby otrzymać dodatek 1500 zł do emerytury?
Wniosek o dodatek dla seniorów dostępny jest w placówkach ZUS oraz na stronie www.ZUS.pl. Podpisany wniosek musi zawierać dane zarówno o osobie składającej (dane osobowe, adresowe, a także informacje o tym, jak chcesz otrzymywać świadczenie), jak i jej dzieci.
Potrzebne będą akty urodzenia dzieci, ich numery PESEL oraz oświadczenie o trudnej sytuacji osobowej czy rodzinnej.
Program „Mama Plus” funkcjonuje od 2019 roku. Do tej pory ze świadczenia skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób, a większość z nich nadal pobiera dodatek.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?