176 polskich firm zapowiada zwolnienia grupowe

Marek Knitter
Wskaźnik "nowe zamówienia w przemyśle" służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe.
Wskaźnik "nowe zamówienia w przemyśle" służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Fot. MARIUSZ KAPALA
Firmy zaplanowały na koniec lutego 22 tys. planowanych zwolnień grupowych pracowników.

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj, że w lutym 2025 roku 42 firmy zadeklarowały zwolnienie 2 tys. pracowników. W lutym 2024 roku firmy deklarowały zwolnienie 2,7 tys. pracowników.

Na koniec lutego zgłoszonych było 22 tys. planowanych zwolnień grupowych pracowników (w tym 6 tys. osób z sektora publicznego) zadeklarowanych przez 176 zakładów.

W lutym stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,4 proc.

Liczba bezrobotnych wzrosła o 9 tys., podobnie jak w latach ubiegłych.

Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego to wzrost sezonowy - firmy zimą ograniczają zatrudnienie min. w budownictwie, turystyce i rolnictwie. W kolejnych miesiącach należy spodziewać się spadku bezrobocia.

- Firmy wciąż ostrożnie podchodzą do rekrutacji. W lutym liczba nowych ofert w urzędach pracy utrzymała się na niskim poziomie (-15,5 proc.). Lepiej wygląda rynek online - według Grant Thornton i Element ogłoszeń było o 9 proc. więcej niż rok temu, głównie dla specjalistów. - czytamy w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego do danych GUS.

Niewielki wzrost produkcji na eksport

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował też, że nowe zamówienia w przemyśle spadły o 0,2 proc. rdr w lutym 2025 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 5,2 proc. Z danych GUS wynika, że pojawiło się jednak niewielkie światełko w tunelu dla firm prowadzących handel z innymi krajami.

- Zamówienia na eksport i wywóz wzrosły w lutym br. o 1,3 proc.. rdr i wzrosły o 2,2 proc. w ujęciu miesięcznym – podał także GUS.

Wskaźnik nowe zamówienia w przemyśle służy ocenie przyszłej produkcji i pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi przemysłowe. Zamówienia w przemyśle określane są jako wartość kontraktów (bez VAT) wiążących producenta i stronę trzecią w zakresie dostarczania wyrobów i usług.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu