2 mln na promocję turystyki. Czy to koniec zmian w ustawie powodziowej?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Projekt nowelizacji ustawy powodziowej niemal gotowy. Czego dotyczą zmiany?
Projekt nowelizacji ustawy powodziowej niemal gotowy. Czego dotyczą zmiany? PAP/Maciej Kulczyński
Minister Marcin Kierwiński ogłosił, że projekt nowelizacji ustawy powodziowej jest prawie ukończony. Zmiany są skomplikowane m.in. dlatego, że dotyczą kwestii własnościowych. Jednak politycy uchylili rąbka tajemnicy i podali konkretne założenia i kwoty. Co planuje rząd i kiedy możliwa jest realizacja tych obietnic?

Spis treści

Ustawa powodziowa w toku. Nowe zmiany

Podczas spotkania z dziennikarzami w Stroniu Śląskim, minister Marcin Kierwiński, pełnomocnik ds. odbudowy po powodzi, poinformował o postępach w pracach nad nowelizacją ustawy powodziowej. Jak zaznaczył, projekt jest niemal gotowy, a obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Po ich zakończeniu dokument zostanie przedstawiony w wykazie prac rządu, a następnie trafi do parlamentu.

Minister Kierwiński zwrócił uwagę na złożoność nowelizacji, która dotyczy kwestii własnościowych.

Ma dotyczyć kwestii dobrowolnych wykupów. Ta nowela wymagała bardzo dużo konsultacji, pietyzmu, na dniach powinna pojawić się w wykazie prac rządu – podkreślił polityk.

Wsparcie dla branży turystycznej

Minister został również zapytany o wsparcie dla branży turystycznej na terenach dotkniętych ubiegłoroczną powodzią.

Kierwiński wyjaśnił, że zdecydowano się na inne formy pomocy dla przedsiębiorców, które obejmują prawie 400 mln zł oraz umarzalne w 90 proc. pożyczki ze środków europejskich.

Dodał, że skuteczność tych programów pomocowych będzie poddawana ocenie.

Jeśli uznamy, że kolejne pieniądze w innych programach są niezbędne dla przedsiębiorców, to będziemy te programy przedstawiać. Na dziś bon turystyczny nie jest przygotowywany – powiedział minister.

Promocja turystyki na terenach powodziowych

Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys poinformował, że podobnie jak w poprzednim roku, resort przeznaczy 2 mln zł na promocję turystyki na obszarach dotkniętych wrześniową powodzią.

Jeżeli przenalizujemy liczbę turystów rok do roku (2023 i 2024 – przyp. red.), według danych GUS, między sierpniem a listopadem, to liczba turystów była w całym powiecie kłodzkim zbliżona, różnica była na poziomie poszczególnych gmin – wyjaśnił Borys.

Działania te mają na celu przyciągnięcie turystów i wspieranie lokalnej gospodarki, która ucierpiała w wyniku powodzi. Resort sportu i turystyki kontynuuje swoje starania, aby zapewnić regionowi niezbędne wsparcie i promocję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu