Spis treści
300 mln euro na wsparcie dla pracowników z zamykanych elektrociepłowni
– Program o wartości 300 mln euro zostanie przeznaczony na wsparcie pracowników, którzy stracą pracę ze względu na nieuniknione zamykanie elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego w Polsce. Jest to dowód na to, że Komisja zdecydowanie dąży do transformacji ekologicznej, nie pozostawiając jednocześnie nikogo w tyle – oświadczyła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.
Przeczytaj również:Zakaz ogrzewania węglem i gazem od 2025 roku? Nowe taryfy i niższy VAT dla pomp ciepła mają pomóc w transformacji
Jak będą wypłacane środki?
Przewidziane przez Polskę wsparcie przyjmie formę rocznej odprawy, na którą pracownicy mogą się zdecydować zamiast odprawy przewidzianej w obowiązujących układach zbiorowych pracy. Nasz kraj chce również przeznaczyć część środków na urlopy płatne - trwające maksymalnie cztery lata - z których będą mogli skorzystać pracownicy zbliżający się do osiągnięcia wieku emerytalnego. Pieniądze byłyby wypłacane do czasu przejścia na emeryturę.
Polski plan będzie realizowany przez 10 lat, do lutego 2034 roku. Po upływie tego okresu Warszawa może zwrócić się o przedłużenie programu. KE uznała, że zgłoszony przez Polskę program jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy publicznej.
Wykorzystanie węgla w Polsce w historii
Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych udział węgla brunatnego i kamiennego w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2023 roku wyniósł 67,9 proc. To historycznie niski wynik, bowiem jeszcze w 2017 roku węgiel odpowiadał za ponad 80 proc. wyprodukowanego prądu, a nawet w 2023 roku węgiel stanowił jeszcze ponad trzy czwarte miksu energetycznego w Polsce.
Główna przyczyna niższego udziału węgla w energetyce leży w rozwoju OZE w Polsce. Odnawialne źródła energii oraz energetyka wodna w 2023 stanowiły 23,7 proc. całego miksu energetycznego w Polsce.
Źródło:
