Od pewnego czasu dyskusja nad wprowadzeniem 4-dniowego dnia pracy toczy się w Niemczech.
- Zredukowany czas pracy przy częściowym wyrównaniu płacowym mógłby być odpowiednim środkiem, gdyby partnerzy społeczni się na to zgodzili. Potrzeba nam dobrych i pragmatycznych pomysłów, by wspólnie przetrwać kryzys - powiedział Heil.
Radio Zet donosi, że niemiecka agencja dpa zaznacza, że propozycja ta budzi kontrowersje. Niektórzy eksperci obawiają się, iż skrócenie czasu pracy z częściowym wyrównaniem płacowym będzie nadal napędzać wzrost kosztów pracy.
4-dniowy tydzień pracy? Najnowsze badanie dało świetne wyniki!
Jakiś czas temu firma Perpetual Guardian z Nowej Zelandii postanowiła przeprowadzić eksperyment. Szefowie ustalili 4-dniowy tydzień pracy. Swoim pracownikom płacili tak, jakby pracowali przez 5 dni. Okazało się, że test wypadł świetnie.
Zobacz także: 4-dniowy tydzień pracy? Najnowsze badanie dało świetne wyniki! Czy WEEKEND wydłuży się do 3 dni?
Okazało się, że 4-dniowy dzień pracy znacznie zwiększył wydajność 240 pracowników. Dzięki dłuższej przerwie mogli oni lepiej się zrelaksować. Pracownicy zgłaszali, że dłuższy weekend pozwolił im na spędzenie większej ilości czasu z rodziną, gotowanie i ćwiczenia fizyczne. Lepszy jakościowo odpoczynek wpłynął korzystnie na wydajność w pracy.
Jak podaje Gazeta Prawna, tylko 29% Polaków deklaruje, że pracuje efektywnie przed 8 i więcej godzin dziennie. 40% uznaje, że może się skupić na pracy jedynie przez 6-7 godzin. 18% polskich pracowników wykazuje największą wydajność jedynie przez 4 godziny dziennie.
