86 proc. kobiet zabezpiecza przyszłość swoich finansów inwestując. Jesteś w tej grupie?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kobiety zabezpieczają przyszłość finansową inwestując swoje pieniądze. Jak to wygląda w liczbach? W co inwestują Polki?
Kobiety zabezpieczają przyszłość finansową inwestując swoje pieniądze. Jak to wygląda w liczbach? W co inwestują Polki? 123rf.com
Kobiety zarówno w Polsce, jak i na całym świecie z dużą świadomością i odpowiedzialnością myślą o finansach. Appinio przeprowadziło badanie ankietowe na 9 504 kobietach, inwestorkach detalicznych łącznie z 14 krajów, w tym 500 kobiet z Polski. Wyniki pokazują, że kobiety myślą o bezpieczeństwie finansowym i interesują się inwestowaniem na różnych płaszczyznach. Ekspert eToro zauważa, że jedną z silniejszych przyczyn, dla których Polki interesują się inwestowaniem jest ciekawość.

Kobiety w Polsce inwestują w przyszłość finansową

Jak komentuje dr Hedva Ber, zastępczyni dyrektora generalnego eToro, kobiety traktują inwestycje, jako narzędzie do osiągnięcia trzech celów:

  • zabezpieczania swojej przyszłości,
  • zwiększania dochodów,
  • budowania majątku netto w kontekście rosnącej inflacji, wysokich cen energii i wpływu pandemii.

Z jakimi wyzwaniami spotykają się kobiety podczas inwestowania swoich funduszy?

Przytoczone badania wykazały, że problemem jest niedosyt kobiecych przykładów w obszarze inwestycji i zarządzania finansami, a także ograniczona edukacja w tym zakresie, także w szkołach. 49 proc. uczestniczek badania wyraziło zapotrzebowanie na więcej kobiecych wzorców mówiących o inwestowaniu.

Inwestorki detaliczne, czyli inwestujące prywatnie, nie w imieniu firm i organizacji, sięgają do różnych źródeł, aby się edukować w tym po informacje znalezione w Google oraz osobiste rekomendacje i porady współpracowników, rodziny, przyjaciół.

Prawie jedna czwarta badanych w ogóle nie wie, w co inwestować, a ponad połowa widzi potrzebę większej edukacji w tym zakresie.

Fakt, że kobiety apelują o więcej kobiecych wzorów do naśladowania, oznacza, że branża inwestycyjna ma obowiązek zareagować. Musimy upewnić się, że edukacja finansowa jest dostępna dla kobiet i pobudzić globalną dyskusję na ten temat – komentuje wyniki badań dr Hedva Ber.

Drugim wyzwaniem jest pandemia. 60 proc. kobiet–inwestorek twierdzi, że pandemia wpłynęła na ich nawyki inwestycyjne, a 33 proc. odczuwa obecnie większą presję na konieczność poprawy swojej sytuacji finansowej. Ponad 30 proc. ankietowanych kobiet przyznało też, że przez pandemię ma mniejszy dochód.

Dlaczego i w co inwestują Polki?

Zdecydowana większość badanych kobiet, bo aż 86 proc., zabezpiecza w ten sposób przyszłość swoich finansów. Polki inwestują, aby zwiększyć oszczędności, uzupełnić dochody, poprawić styl życia i uzyskać niezależność finansową. Jak to wygląda w liczbach?

  • 77 proc. inwestuje, aby wygenerować większy dochód,
  • 38% z ciekawości,
  • ⅓ traktuje inwestowanie, jako sposób na walkę z odsetkami na koncie bankowym,
  • 28 proc. traktuje inwestowanie jako wyzwanie.

To ciekawość, oprócz chęci posiadania dodatkowego dochodu w przyszłości, pcha Polki do inwestowania (38 proc.). Przeciętnie inwestują pieniądze na okres od roku do 5 lat, czyli krócej niż Niemki i Amerykanki. Gdy Polka inwestuje, oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem jednocześnie zarządza całym lub większą częścią rodzinnego budżetu. – zauważa Paweł Majtkowski

W portfelach 32 proc. inwestujących Polek znajdują się akcje z giełdy w Warszawie. Natomiast na rynkach zagranicznych swoje środki lokuje o połowę mniej kobiet (16 proc). Dywersyfikacja geograficzna, to jedna z podstawowych form różnicowania portfela by ograniczyć jego ryzyko. Jest to szczególnie ważne w obecnych trudnych czasach. W ostatnich miesiącach, najpierw w wyniki wzrostu napięcia, a później już wojny, rosną ceny surowców. Na tym rynku (złoto, ropa, miedź czy inne surowce) swoje środki ulokowało 25 proc. polskich inwestorek – podaje w informacji analityk rynkowy, eToro.

Inwestowanie drogą równości finansowej płci

Według ekspertki eToro, przeprowadzone badanie może być zapalnikiem do globalnej dyskusji o edukacji finansowej kobiet, a także równości finansowej płci. Badanie pokazało, że 90 proc. kobiet-inwestorek traktuje inwestowanie, jako element zarządzania finansami gospodarstwa domowego, a 69 proc. sprawuje większościową lub pełną kontrolę nad finansami swojego gospodarstwa domowego.

Rozpoczęłam swoją podróż inwestycyjną, aby uzyskać wolność finansową i być niezależną od oczekiwań społeczeństwa wobec mnie jako kobiety. Inwestowanie nauczyło mnie cierpliwości, dyscypliny i skupienia. Co ważniejsze, dało mi środki do kontrolowania mojej przyszłości i powiększania moich pieniędzy, zarówno z myślą o mojej rodzinie, jak i o sobie samej – opowiada o swojej drodze Heloise Greeff, eToro Popular Investor – Uważam, że równość finansowa jest ostateczną granicą prawdziwej równości. Mam nadzieję, że mój przykład doda odwagi innym kobietom do zrobienia pierwszego kroku w kierunku finansowej równości płci.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu