Spis treści
Skomplikowany proces wydzielenia aktywów węglowych w Polsce
Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podczas środowej konferencji prasowej podkreślił, że prace nad wydzieleniem aktywów węglowych są nadal w toku. Proces ten jest niezwykle złożony i wymaga dokładnych analiz.
– Prace dotyczące wydzielenia bądź nie aktywów węglowych ciągle trwają. Prowadzimy analizy, to jest dramatycznie skomplikowana sprawa, ale mam nadzieję, że jesteśmy raczej bliżej niż dalej końca tych analiz i będziemy w stanie przedstawić rekomendację dotyczącą tej sprawy – powiedział.
Zarządzenie ministra z 9 maja br. powołało specjalny zespół, który ma za zadanie przeanalizować uwarunkowania wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa. Zespół ten współpracuje z różnymi spółkami, aby opracować założenia i metody przeprowadzenia tego procesu.
Rola zespołu ds. wydzielenia aktywów oraz konsolidacja spółek energetycznych w przeszkodami legislacyjnymi w tle
Zespół powołany do analizy wydzielenia aktywów węglowych ma szeroki zakres obowiązków. Jego zadaniem jest nie tylko analiza uwarunkowań, ale także współpraca ze spółkami w celu wypracowania kierunków i metod wydzielenia.
Dodatkowo, zespół ma opracować rekomendacje dotyczące koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych, które mają ułatwić proces wydzielenia. Istotnym elementem jest także ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podział zadań pomiędzy te podmioty.
W sierpniu 2023 roku spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty podsumowujące warunki transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych. Plan zakładał konsolidację tych spółek w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK).
GiEK miał funkcjonować jako Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Proces ten miał polegać na wniesieniu przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE GiEK, co miało umożliwić skupienie się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej.
Przypomnijmy, we wrześniu 2023 roku Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Powołanie NABE miało kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, ponieważ umożliwiłoby pozyskanie finansowania na rozwój energetyki niskoemisyjnej.
Odrzucenie ustawy przez Senat stanowiło istotną przeszkodę w realizacji planów związanych z wydzieleniem aktywów węglowych. Pomimo tego, prace nad wydzieleniem aktywów wciąż trwają, a minister Jaworowski wyraził nadzieję na ich rychłe zakończenie.
Znaczenie transformacji energetycznej Polski
Transformacja energetyczna w Polsce jest kluczowym elementem polityki energetycznej kraju. Wydzielenie aktywów węglowych ma na celu umożliwienie spółkom energetycznym skupienia się na rozwoju technologii nisko- i zeroemisyjnych.
Pozyskanie finansowania na ten cel jest niezbędne, zwłaszcza w obliczu wycofywania się instytucji finansowych z inwestycji związanych z węglem. Proces wydzielenia aktywów węglowych jest więc nie tylko skomplikowany, ale także kluczowy dla przyszłości energetycznej Polski.
źródło: PAP
