Asseco z Rzeszowa w pierwszej trójce Europy

al [email protected]
Asseco to firma, którą z małego, rzeszowskiego przedsiębiorstwa na globalną skalę rozwinął Adam Góral.
Asseco to firma, którą z małego, rzeszowskiego przedsiębiorstwa na globalną skalę rozwinął Adam Góral. Krzysztof Łokaj
KGHM Polska Miedź, Asseco Poland i AS Tallink Grupp to trzy najlepsze firmy Europy Środkowej w 2011 r. Tak uznało jury, przyznające nagrody „Index of Success 2011”, w ramach rankingu przygotowywanego przez firmę doradczą Deloitte.

KGHM Polska Miedź została nagrodzona za nadzwyczajne osiągnięcie biznesowe w ubiegłym roku, a Asseco Poland i AS Tallink Grupp (estoński przewoźnik promowy) doceniono za stabilność i wzrost w ciągu ostatnich kliku lat. Trzecia edycja nagrody dla najlepszej firmy w regionie Europy Środkowej „Index of Success” jest elementem rankingu największych przedsiębiorstw Europy Środkowej „CE TOP 500”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Dlaczego Asseco z Rzeszowa

Asseco Poland został nagrodzony w kategorii „stabilność i wzrost”. Spółka, notowana na giełdach w Warszawie, Tel-Avivie oraz na NASDAQ-u jest siódmym co do wielkości sprzedawcą usług IT w Europie i od lat buduje swoją pozycję na świecie. Tworzy sieć spółek w 30 krajach.

Po zakupie firmy IDIT Technologies and FIS Software firma Asseco stała się jednym z trzech największych światowych dostawców rozwiązań informatycznych dla branży bankowej i ubezpieczeniowej.

Przychody spółki wzrosły z 792 mln euro w 2008 r. do 1,2 mld euro w ubiegłym roku.

- W ciągu następnych pięciu lat chcemy być drugim producentem software w Europie po SAP. By tego dokonać musimy umocnić naszą pozycję w Europie Zachodniej i dokonać ekspansji w Rosji i Ameryce Południowej” – zapowiada Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland.

- Europa Środkowa stała się częścią globalnej gospodarki nie tylko poprzez zagraniczne inwestycje w tym regionie. Firma KGHM przez dokonanie niedawno największej transakcji kupna w historii polskiego biznesu stała się prawdziwą ponadnarodową korporacją. Tallink i Asseco pokazują od lat stabilny wzrost - komentuje wybór laureatów Henryka Bochniarz,prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN i członek kapituły. 

Laureaci nagrody „Index of Success 2011” zostali wyłonieni spośród 30 najlepszych firm regionu Europy Środkowej. Aby znaleźć się w indeksie 30 najlepszych firm trzeba było spełnić kilka kryteriów:

• obecność na liście pięciuset największych firm Europy Środkowej pod względem osiągniętych przychodów – ranking „CE TOP 500” firmy doradczej Deloitte,

• duża skala prowadzonego biznesu (500 mln Euro przychodów w przypadku firm, 10 mld Euro aktywów dla banków oraz co najmniej 250 mln Euro składki przypisanej brutto dla ubezpieczycieli),

• siedziba spółki musi być zlokalizowana w Europie Środkowej,

• spółka musi mieć przejrzystą strukturę właścicielską oraz publikować sprawozdania finansowe,

• firma musi prowadzić działalność w co najmniej trzech krajach.

W indeksie 30 firm znalazły się 25 przedsiębiorstwa, trzy banki i dwóch ubezpieczycieli.

Decydującej oceny 30 kandydatur dokonała niezależna kapituła w składzie:

• Jan Krzysztof Bielecki – Przewodniczący Kapituły Nagrody, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów RP;
• Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN;
• prof. Jerzy Buzek – były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego EU;
• prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk;
• Alastair Teare – Prezes Zarządu Deloitte na Europę Środkową;
• Tomasz Wróblewski – Redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

Dodatkowo dla indeksu najlepszych 30 firm regionu został obliczony wskaźnik pokazujący ich kondycję finansową. Poziom wskaźnika potwierdza, że firmy z Europy Środkowej poradziły sobie dobrze w 2011 r., pomimo pogarszającej się ogólnej koniunktury gospodarczej. W porównaniu z rokiem 2010 wartość wskaźnika zwiększyła się o 7 proc. Rok wcześniej wzrost wyniósł 16 proc. (punktem wyjścia były wyniki za 2009 r.). „Tworzenie wskaźnika indeksu odbywa się według klarownych zasad. Jego składnikami w 25 proc. są przychody, aktywa w przypadku banków czy składka przypisana brutto w przypadku ubezpieczycieli, kolejne 25 proc. to te same składniki skorygowane o wzrost cen surowców, 30 proc. to rentowność wyrażona w zwrocie kapitału własnego (ROE) i po 10 proc. płynność i siła kapitałowa spółek” – wyjaśnia Tomasz Ochrymowicz, Partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Asseco z Rzeszowa w pierwszej trójce Europy - Nowiny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu