Asseco z Rzeszowa w pierwszej trójce Europy

Asseco to firma, którą z małego, rzeszowskiego przedsiębiorstwa na globalną skalę rozwinął Adam Góral.
Asseco to firma, którą z małego, rzeszowskiego przedsiębiorstwa na globalną skalę rozwinął Adam Góral. Krzysztof Łokaj
KGHM Polska Miedź, Asseco Poland i AS Tallink Grupp to trzy najlepsze firmy Europy Środkowej w 2011 r. Tak uznało jury, przyznające nagrody „Index of Success 2011”, w ramach rankingu przygotowywanego przez firmę doradczą Deloitte.

KGHM Polska Miedź została nagrodzona za nadzwyczajne osiągnięcie biznesowe w ubiegłym roku, a Asseco Poland i AS Tallink Grupp (estoński przewoźnik promowy) doceniono za stabilność i wzrost w ciągu ostatnich kliku lat. Trzecia edycja nagrody dla najlepszej firmy w regionie Europy Środkowej „Index of Success” jest elementem rankingu największych przedsiębiorstw Europy Środkowej „CE TOP 500”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Dlaczego Asseco z Rzeszowa

Asseco Poland został nagrodzony w kategorii „stabilność i wzrost”. Spółka, notowana na giełdach w Warszawie, Tel-Avivie oraz na NASDAQ-u jest siódmym co do wielkości sprzedawcą usług IT w Europie i od lat buduje swoją pozycję na świecie. Tworzy sieć spółek w 30 krajach.

Po zakupie firmy IDIT Technologies and FIS Software firma Asseco stała się jednym z trzech największych światowych dostawców rozwiązań informatycznych dla branży bankowej i ubezpieczeniowej.

Przychody spółki wzrosły z 792 mln euro w 2008 r. do 1,2 mld euro w ubiegłym roku.

- W ciągu następnych pięciu lat chcemy być drugim producentem software w Europie po SAP. By tego dokonać musimy umocnić naszą pozycję w Europie Zachodniej i dokonać ekspansji w Rosji i Ameryce Południowej” – zapowiada Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland.

- Europa Środkowa stała się częścią globalnej gospodarki nie tylko poprzez zagraniczne inwestycje w tym regionie. Firma KGHM przez dokonanie niedawno największej transakcji kupna w historii polskiego biznesu stała się prawdziwą ponadnarodową korporacją. Tallink i Asseco pokazują od lat stabilny wzrost - komentuje wybór laureatów Henryka Bochniarz,prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN i członek kapituły. 

Laureaci nagrody „Index of Success 2011” zostali wyłonieni spośród 30 najlepszych firm regionu Europy Środkowej. Aby znaleźć się w indeksie 30 najlepszych firm trzeba było spełnić kilka kryteriów:

• obecność na liście pięciuset największych firm Europy Środkowej pod względem osiągniętych przychodów – ranking „CE TOP 500” firmy doradczej Deloitte,

• duża skala prowadzonego biznesu (500 mln Euro przychodów w przypadku firm, 10 mld Euro aktywów dla banków oraz co najmniej 250 mln Euro składki przypisanej brutto dla ubezpieczycieli),

• siedziba spółki musi być zlokalizowana w Europie Środkowej,

• spółka musi mieć przejrzystą strukturę właścicielską oraz publikować sprawozdania finansowe,

• firma musi prowadzić działalność w co najmniej trzech krajach.

W indeksie 30 firm znalazły się 25 przedsiębiorstwa, trzy banki i dwóch ubezpieczycieli.

Decydującej oceny 30 kandydatur dokonała niezależna kapituła w składzie:

• Jan Krzysztof Bielecki – Przewodniczący Kapituły Nagrody, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów RP;
• Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN;
• prof. Jerzy Buzek – były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego EU;
• prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk;
• Alastair Teare – Prezes Zarządu Deloitte na Europę Środkową;
• Tomasz Wróblewski – Redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

Dodatkowo dla indeksu najlepszych 30 firm regionu został obliczony wskaźnik pokazujący ich kondycję finansową. Poziom wskaźnika potwierdza, że firmy z Europy Środkowej poradziły sobie dobrze w 2011 r., pomimo pogarszającej się ogólnej koniunktury gospodarczej. W porównaniu z rokiem 2010 wartość wskaźnika zwiększyła się o 7 proc. Rok wcześniej wzrost wyniósł 16 proc. (punktem wyjścia były wyniki za 2009 r.). „Tworzenie wskaźnika indeksu odbywa się według klarownych zasad. Jego składnikami w 25 proc. są przychody, aktywa w przypadku banków czy składka przypisana brutto w przypadku ubezpieczycieli, kolejne 25 proc. to te same składniki skorygowane o wzrost cen surowców, 30 proc. to rentowność wyrażona w zwrocie kapitału własnego (ROE) i po 10 proc. płynność i siła kapitałowa spółek” – wyjaśnia Tomasz Ochrymowicz, Partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
ghaw
Bo ludzie lubią tanią sensację, to dlatego więcej czytelników ma Fakt niż dodatki ekonomiczne Rzeczypospolitej. Gazeta tylko dostosowuje się do postępującej debilizacji młodszej części społeczeństwa. Dla ambitniejszych polecam bardziej wyrafinowane tytuły.
j
ja-jarz
Pani "redaktor" Alina Bosak nie rozróżnia Europy Środkowej od Europy. Bo gdyby rozróżniała, to w tytule nie było stwierdzenia sugerującego, że Asseco jest w czołówce firm CAŁEJ Europy. A jak rozróżnia, to rzetelność dziennikarska nakazuje zamiescić jednoznaczne informacje. Ale takich mamy teraz "dziennikarzy"...
r
rumubutla
Prawda jest też taka, że ten artykuł jak i cała"strefa biznesu" bardziej celuje w  przedstawianie ciekawych nowinek niż użytecznej wiedzy. Pewnie dlatego ścisłość i precyzja schodzi na drugi plan.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu