Będą wakacje kredytowe w 2024 roku? Mateusz Morawiecki wyjaśnia

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Mateusz Morawiecki za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych przekazał, iż Prawo i Sprawiedliwości skierowało do Sejmu projekt ustawy o wakacjach kredytowych na rok 2024. "Sejm na kolejnym posiedzeniu powinien zająć się tą ustawą" - dodaje.

Projekt ustawy o wakacjach kredytowych 2024

Premier informację o wakacjach kredytowych na 2024 rok przekazał na swoim Facebooku, tłumacząc, że PiS chce "by zawieszenie spłaty kredytu w 2024 r. było możliwe na takim samym zakresie jak w 2023 r. – czyli w jednym miesiącu w jednym kwartale".

"Taka możliwość przysługiwałaby tym kredytobiorcom, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł (warunkowo do kwoty 800 tys. zł). Oprócz tego możliwość będzie dostępna dla osób, których raty kredytu stanowią znaczącą część dochodu" - objaśnia Mateusz Morawiecki.

Dodaje, że "odpowiedzialna polityka społeczna to taka, która tam, gdzie to możliwe, zapobiega ludzkim tragediom jeszcze zanim się wydarzą".

Mateusz Morawiecki o inflacji

W dalszej części swojego wpisu Mateusz Morawiecki odniósł się do sytuacji inflacji oraz sytuacji wielu rodzin w Polsce.

"W 2022 r. w obliczu nagłego wzrostu inflacji oraz stóp procentowych (w konsekwencji agresji na Ukrainę) mój rząd wprowadził wakacje kredytowe – przerwę nawet na 8 miesięcy od spłaty kredytu mieszkaniowego w 2022 i 2023 roku. To uratowało przed olbrzymimi kłopotami finansowymi setki tysięcy polskich rodzin" - napisał.

Zaznaczył jednak, że "stopy procentowe na szczęście już spadają – nie są jeszcze jednak na tyle niskie, żeby można było zrezygnować z tej formy pomocy. Warunki dla kredytobiorców wciąż są znacząco gorsze niż w dniu podpisywania umowy kredytowej. Na podstawie dostępnych wówczas prognoz, nie mieli oni szansy przewidzieć, jak będzie się zmieniał rynek finansowy".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

"Dotychczas nasz program objął 1,09 mln kredytów mieszkaniowych – co stanowiło 57% liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych (oraz 68% wartości wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych). Sejm i Senat w nowym składzie powinny jak najprędzej uchwalić nowelizację przepisów, ponieważ mamy do czynienia z poważnym wyzwaniem społecznym. Nie mamy czasu do stracenia – musimy działać, bo tysiące polskich rodzin nie może czekać" - wytłumaczył szef rządu.

Na koniec zwrócił się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni "z prośbą o sprawne procedowanie tej sprawy".

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będą wakacje kredytowe w 2024 roku? Mateusz Morawiecki wyjaśnia - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu