Benzyna silnikowa E10 trafi na stacje paliw w 2024 roku. Wkrótce będziemy tankować taniej?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Paliwo E10 pojawi się na stacjach już w 2024 roku
Paliwo E10 pojawi się na stacjach już w 2024 roku Pawel Dubiel
Zgodnie z założeniami rządu benzyna typu E10 o podwyższonym udziale biokomponentów stanie się standardem na polskich stacjach paliw w 2024 roku. Jej wdrożenie ma zmniejszyć zależność od importowanych surowców, które dotychczas pozyskiwaliśmy między innymi z Rosji. Kierowcy wkrótce zapłacą mniej?

Rada Ministrów przyjęła w tym tygodniu projekt ustawy dotyczący biopaliw ciekłych i biokomponentów. Nowe prawo zakładać będzie m.in., wdrożenie na stacje paliw benzyny silnikowej E10, która ma uniezależnić nasz kraj od importu rosyjskich surowców kopalnych.

Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu (CIR), obecna sytuacja wymaga zmian w krajowym sektorze biopaliw. Ma to wpłynąć na wyhamowanie wzrostu cen, ustabilizowanie sytuacji na rynku, a także zwiększenie bezpieczeństwa paliwowego Polski.

Nowe regulacje dotyczące biopaliw

CIR przypomniało również, że formą realizacji przepisów wprowadzanej ustawy jest Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW). Producenci i importerzy paliw transportowych zobowiązani są do realizacji NCW, zapewniając minimalny udział biokomponentów w paliwach.

W projekcie wydłużona jest możliwość korzystania ze współczynnika redukcyjnego na poziomie 0,82 o kolejny rok. Współczynnik redukcyjny jest elementem mechanizmu, powodującym istotny wzrost wykorzystania krajowych mocy wytwórczych biokomponentów. Przekłada się to wprost na stabilność wskaźników opłacalności działalności krajowych wytwórców biokomponentów, ale też generuje stabilne zapotrzebowanie na lokalne surowce do wytwarzania biokomponentów dostarczane przez krajowych producentów rolnych - wyjaśnia CIR.

Dodatkowo w celu ograniczenia wzrostu cen importowanych paliw zostaną wprowadzone zmiany dotyczące NCW, zakładające obniżenie od poziomu 5,2 proc. obligatoryjnego blendingu dla oleju napędowego, wzrost limitu możliwości zastosowania biowęglowodorów ciekłych do poziomu 0,9 proc., a także podniesienie limitu wykorzystania biokomponentów wyprodukowanych z niektórych surowców do poziomu 0,5 proc.

Czym jest benzyna E10?

Benzyna E10 o podwyższonym udziale biokomponentów to paliwo wzbogacone o etanol, czyli produkt podchodzenia roślinnego, wytwarzany z biomasy. Można go pozyskiwać z kukurydzy, pszenicy, trzciny cukrowej czy buraków.

Nowe paliwo E10 jest już wykorzystywane między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz we Francji. Jest ono nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne. Niestety, nie jest pozbawione kilku wad.

Eksperci przyznają, że jednorazowe tankowanie nie zaszkodzi żadnemu silnikowi, jednak nie każdy silnik jest przystosowany do pracy z większym dodatkiem biokomponentów. Jak informuje Polska Izba Paliw Płynnych, etanol podwyższa liczbę oktanową benzyny, lecz zmniejsza jej wartość opałową. Oznacza to, że silniki niektórych samochodów mogą pracować gorzej oraz szybciej się zużywać.

Na szczęście większość aut wyprodukowanych po 2000 roku nadaje się do stosowanie benzyny E10 i nie powinno ono w żaden sposób wpłynąć na sprawność pojazdu. Informacje o tym, czy nasze auto pojedzie na paliwie E10, można sprawdzić na stronach producentów samochodów.

Ile zapłacimy za benzynę E10?

Benzyna E10 trafi na polskie stacje paliw dopiero w 2024 roku, dlatego oszacowanie jej ceny nie jest łatwe. Obserwując jednak ceny za granicą, można zauważyć, że E10 jest tańsze od zwykłej E5 o około 5-7 eurocentów, czyli mniej więcej 30 groszy. Przy obecnych cenach paliw E10 może być niezwykle kuszącą alternatywą.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu