BLIK najchętniej wybierany do płatności w internecie. Jak wygodnie płacić BLIKIEM za granicą? Kiedy dostępne będą inne funkcjonalności?

Agnieszka Maciuła-Ziomek
W 2022 roku ilość transakcji z użyciem BLIKA przekroczyła już miliard!
W 2022 roku ilość transakcji z użyciem BLIKA przekroczyła już miliard! 123rf.com/simpson33
BLIK to już najchętniej wybierana metoda płatności w sklepach internetowych. Polacy wręcz rezygnują z zakupów, jeśli nie mogą z niego skorzystać! Najnowszy raport wskazuje, że w sieci szukamy przede wszystkim wygodnych płatności, a my sprawdzamy także, jak płacić BLIKIEM za granicą?

Spis treści

BLIK wypiera karty płatnicze w Polsce

Ponad 90 procent Polaków robi zakupy w internecie. Szukamy oszczędności czasu i pieniędzy, chcemy na spokojnie porównać oferty kupić taniej. Z tych samych powodów za zakupy online płacimy BLIKIEM. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w marcu 2023 r. wynika, że już blisko 70 proc. z nas jest gotowych zrezygnować z zakupów, jeśli dany sklep nie oferuje dogodnych dla nas form płatności.

Polscy e-konsumenci są świadomi i wymagający – od sklepów chcą rozwiązań maksymalnie wygodnych i upraszczających ich doświadczenie zakupowe - mówi Wojciech Murawski z Blue Media.

Jeszcze w 2019 roku dane wskazywały, że płatności BLIKIEM w internecie deklaruje 24 proc. Polaków. Autopay w marcu 2023 roku zapytało Polaków, w jaki sposób najczęściej płacą w internecie. Aż 51 proc. z nas wskazało w odpowiedzi BLIK. Na drugim miejscu uplasowały się szybkie płatności np. PayU, a dopiero na najniższym stopniu podium karty płatnicze z wynikiem 33 proc.

Najczęściej po płatność BLIKIEM sięgają osoby młode, które odpowiadają za ponad 70 proc. transakcji BLIK. Aktualnie z tej usługi aktywnie korzysta 13,5 mln użytkowników, a 60 proc. wszystkich transakcji dotyczy płatności internetowych. Tylko w 2022 roku dokonaliśmy przy pomocy BLIKA ponad 1,2 mld operacji o łącznej wartości blisko 165 mld zł.

Autopay w swoim badaniu zwraca także uwagę na fakt, że dla większości z nas to wygoda jest najważniejszym czynnikiem wyboru danej formy płatności. Bezpieczeństwa jesteśmy raczej pewni, nie obawiamy się również ceny usług, ale - szczególnie w internecie - szukamy szybkich i wygodnych płatności.

Jak korzystać z BLIKA za granicą?

Mimo wielu zapowiedzi zagraniczne sklepy stacjonarne i internetowe nie akceptują płatności z użyciem kodu BLIK. Nie mamy też możliwości wypłaty gotówki z bankomatu z pomocą BLIKA za granicą. Obecnie możliwe są jedynie płatności zbliżeniowe BLIK w zagranicznych sklepach stacjonarnych, które korzystają z terminali Mastercard.

Skorzystanie z tej formy płatności jest możliwe tylko wśród posiadaczy NFC w telefonie. Po aktywacji BLIKA w telefonie, w sklepie wystarczy poinformować sprzedawcę, że chcemy zapłacić zbliżeniowo, a następnie po prostu zbliżyć telefon do terminalu płatniczego i potwierdzić transakcję.

Prawda jest jednak taka, że każdy z nas z czeka udostępnienie innych funkcjonalności BLIK za granicą:

  • płatność kodem BLIK w sklepach stacjonarnych i internetowych
  • wypłaty z bankomatów z kodem BLIK
  • wypłaty zbliżeniowe z bankomatów

Szanse na wprowadzenie tych zmian są naprawdę realne. Jeszcze w 2021 roku za granicą niemożliwe były nawet płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych. Jest to zatem kwestia czasu, gdy ta darmowa usługa w pełnej funkcjonalności pojawi się poza granicami Polski.

Polski BLIK z sukcesem na miarę szwedzkiego Swish

Aplikacja do płatności mobilnych Swish została uruchomiona przez sześć szwedzkich banków w 2012 roku, a więc na trzy lata przed powstaniem BLIKA. Obecnie już 95 proc. Szwedów korzysta z aplikacji Swish, co daje łączną liczbę użytkowników przekraczającą 8 mln. Swish łączy numer telefonu z kontem bankowym i umożliwia przelewanie pieniędzy w czasie rzeczywistym. Swish miał służyć wyłącznie transakcjom pomiędzy osobami fizycznymi, jednak szybko stał się także narzędziem używanym przez firmy.

Początki BLIKA sięgają 2013 roku, kiedy to sześć polskich banków, a więc Alior Bank, Milleniuum, Santander (wówczas BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank i PKO BP zawarły porozumienie o współpracy w celu stworzenia systemu płatności przenośnych. BLIK został uruchomiony dwa lata później, 9 lutego 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu