Branża OZE potrzebuje nie tylko monterów pomp ciepła, pilnie poszukiwani handlowcy. Można liczyć na rekordowe prowizje

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Do 2050 roku zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii ma wzrosnąć pięciokrotnie – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie One Earth, The Guardina. Aż 85 proc. nowych osób, które wchodzą na rynek znajdzie zatrudnienie w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki.
Do 2050 roku zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii ma wzrosnąć pięciokrotnie – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie One Earth, The Guardina. Aż 85 proc. nowych osób, które wchodzą na rynek znajdzie zatrudnienie w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki. Mariusz Kapała/Polska Press
Praca pewna nawet w kryzysie, a zarobki konkurencyjne. Nie trzeba przy tym być od razu monterem pomp ciepła czy instalacji fotowoltaicznych. Branża odnawialnych źródeł energii potrzebuje też pracowników o kwalifikacjach uniwersalnych, np. handlowców. A wiadomo, gdy ich brak, chętni mogą liczyć na zarobki bardzo konkurencyjne. Zwłaszcza gdy w parze z chęciami idą efekty.

Spis treści

Nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie – na takie zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w sektorze odnawialnych źródeł energii. Co zrobić, by dołączyć do grona zarabiających wiele ponad średnią krajową?

Kariera w branży energetycznej. Na jakie zarobki mogą liczyć handlowcy?

Od handlowców wymagane są otwartość, komunikatywność, odporność na stres, a także chęć nauki. Nie jest potrzebne wyższe wykształcenie czy znajomość języków obcych. A kto może sprzedawać OZE? Każda osoba pełnoletnia.

Branża odnawialnych źródeł energii w Polsce przeżywa prawdziwą hossę. Na topie są zarówno pompy ciepła, jak i panele fotowoltaiczne. Porównując trzeci kwartał br. do analogicznego okresu ubiegłego roku, łączny udział zainstalowanej mocy w elektrowniach OZE wzrósł z nieco ponad 29 proc. do 36 proc.

Branża się rozwija, branża potrzebuje rąk do pracy i dobrze płaci

Skąd tak duży boom na odnawialne źródła energii? To pokłosie podwyżek cen prądu i gazu. Polaków mobilizuje przede wszystkim chęć zaoszczędzenia pieniędzy, a także programy, dzięki którym konsumenci mogą otrzymać dofinansowanie pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych.

- Zwiększony popyt na odnawialne źródła energii to szansa dla wszystkich osób, które poszukują swojej drogi zawodowej. Obecnie wiele firm zatrudnia handlowców. Ci mogą liczyć na naprawdę duże zarobki i dobre warunki pracy – przyznaje Szymon Masło, prezes Neptun Energy.

– Praca w sektorze odnawialnych źródeł energii to dobre zajęcie dla osób, które są komunikatywne, nie boją się wyzwań, są otwarte na nowe doświadczenia, a jednocześnie nastawione na sukces. Nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe. Nowi pracownicy biorą udział w szkoleniach, które umożliwiają im poznanie tajników odnawialnych źródeł energii. To, co zachęca Polaków do pracy w OZE to przede wszystkim zarobki. Handlowiec, już w pierwszych miesiącach zatrudnienia, może zarobić 20 tysięcy złotych. Kluczowe jest nastawienie na sukces i dążenie do wyznaczonych celów – dodaje Masło.

Co jest ważne w pracy handlowca? To przede wszystkim umiejętność nawiązywania kontaktów, a także rozmowy z drugim człowiekiem. Kluczowe jest przekazanie wszelkich informacji związanych z instalacją pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych.

Liczy się także umiejętność pracy zespołowej – z czasem handlowcy otrzymują swoje własne zespoły specjalistów, z którymi współpracują, by osiągnąć cel.

Najważniejsza umiejętność - sztuka sprzedaży, bo zasadnicza część zarobku handlowca to prowizja

Gdzie jest haczyk, bo przecież przy takich zachętach do pracy być musi? Ci, którzy zarabiają najwięcej to mistrzowie sprzedaży. Jak w każdej branży, zarobek handlowca w OZE zależy przede wszystkim od wyników sprzedaży.

– Wynagrodzenie handlowca składa się w dużej mierze z prowizji. A tam jest wyższa, im więcej transakcji zrealizujemy. Współpracujemy z ekspertami w całej Polsce i widziałem wiele przypadków osób, które nie miały doświadczenia, ale miały w sobie chęci do pracy. Determinacja i sumienność umożliwiły im dojście do dobrych pieniędzy i posiadanie wielu kontaktów. Zarobki rzędu 20 tysięcy złotych miesięcznie nikogo nie powinny dziwić. OZE to nowa branża, która dynamicznie się rozwija – komentuje prezes Neptun Energy.

Do 2050 roku zatrudnienie w sektorze odnawialnych źródeł energii ma wzrosnąć pięciokrotnie – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie One Earth, The Guardina. Aż 85 proc. nowych osób, które wchodzą na rynek znajdzie zatrudnienie w sektorze energetyki wiatrowej i fotowoltaiki.

Równocześnie szacuje się, że osoby pracujące w sektorze paliw kopalnianych będą tracić pracę, a zatrudnienie może spaść nawet czterokrotnie. Dane wyraźnie wskazują, że praca w sektorze OZE to przyszłość.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu