Budowa elektrowni atomowej nad Bałtykiem. Minister klimatu i środowiska podała ważne daty

Marcin Kapela
Janusz Częstkowski
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie w gminie Choczewo. Pierwszy z trzech reaktorów atomowych nad Bałtykiem zostanie wybudowany w 2035 roku. W przyszłym tygodniu ruszają badania geologiczne, w ramach których zostanie wykonanych ponad 200 odwiertów. Ważne daty dla budowy elektrowni podała Paulina Henning - Kloska, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Pierwszy reaktor atomowy w 2035 roku

Paulina Henning - Kloska, minister klimatu i środowiska, ogłosiła zaktualizowany harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu, w gminie Choczewo. I tak w 2035 roku wybudowany zostanie pierwszy blok jądrowy nad Bałtykiem. Wybudowanie drugiego bloku jądrowego zaplanowane jest na 2036 rok, trzeciego na 2037 rok.

W przyszłym tygodniu ruszą badania geologiczne obejmujące ponad 200 odwiertów o głębokości od ok. 20 do ok. 210 metrów. Prace geologiczne będą prowadzone na powierzchni ok. 30 hektarów. Pozwolą bezpiecznie zaprojektować obiekt złożony z trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego, kanałów wody chłodzącej i kanału zrzutowego wód pochłodniczych. Za badania geologiczne w projekcie Polskich Elektrowni Jądrowych odpowiada spółka Bechtel - członek amerykańskiego konsorcjum odpowiedzialnego za realizację projektu.

Dane otrzymane podczas badań uszczegółowią przeprowadzone dotychczas rozpoznanie warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Wyniki badań zostaną wykorzystane w pracach nad Raportem lokalizacyjnym, koniecznym do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Na podstawie badań Państwowa Agencja Atomistyki będzie mogła wydać zezwolenie na budowę.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wybrała na lokalizację Lubiatowo - Kopalino w gminie Choczewo (powiat wejherowski). Na 2028 rok planowane jest wylanie tzw. betonu jądrowego, który rozpocznie etap właściwej budowy pierwszego reaktora jądrowego.

Elektrownia jądrowa o mocy elektrycznej do 3750 MWe jest ważnym elementem transformacji energetycznej Polski. Jej budowa, a później eksploatacja stworzą nowy sektor gospodarki, w którym zatrudnienie znajdą tysiące osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Gdybyśmy mieli na zachodzie przyjaciół to Niemcy uruchomili by swoje zamknięte i prąd dostarczali by do nas do czasu wybudowania własnych.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu