Buduje się mniejsze domy i mieszkania niż w zeszłym roku. Jaki jest średni metraż i gdzie buduje się najwięcej? Zobacz najnowsze dane GUS

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
W pierwszym kwartale 2024 r. powstawały lokale o mniejszej powierzchni niż w ubiegłym roku.
W pierwszym kwartale 2024 r. powstawały lokale o mniejszej powierzchni niż w ubiegłym roku. Dariusz Bloch/Polska Press
Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach wielorodzinnych wyniosła w I półroczu 2024 r. 51,9 m kw. – podał GUS w raporcie o budownictwie za I półrocze. Sprawdź, jak to się zmieniło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dowiedz się, gdzie w Polsce buduje się najwięcej, oraz gdzie jest najwyższy wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego.

Średnia powierzchnia mieszkań w Polsce

W I półroczu 2023 średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych ukształtowała się na poziomie 131,8 m kw., natomiast w budynkach wielorodzinnych – 52,0 m kw.
Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 90,2 m kw. (w I półroczu 2023 r. – 93,9 m kw.). Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 131,9 m 2, natomiast w budynkach wielorodzinnych – 51,9 m kw. – napisano w raporcie GUS dotyczącym budownictwa w I kwartale 2024 r.

Gdzie powstało najwięcej nowych mieszkań?

Dodano, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku najwięcej nowych mieszkań wybudowano w województwie mazowieckim (18,1 proc. wartości krajowej) i małopolskim (10,4 proc.). Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, wyniósł dla Polski 2,5. Największe jego wartości odnotowano w województwach:

  • pomorskim (3,5),
  • podlaskim (3,2)
  • mazowieckim (3,1).

Natomiast najniższy wskaźnik odnotowano w województwach:

  • opolskim (1,3),
  • warmińsko-mazurskim (1,8)
  • śląskim (1,9).

Czas trwania budowy

W raporcie określono przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego przekazanego do eksploatacji w I połowie 2024 r.: wyniósł 44,0 miesiące. Budynki wielorodzinne wznoszono w czasie prawie dwukrotnie krótszym niż jednorodzinne – podkreślono.

Wzrost powierzchni użytkowej w innych sektorach

Wzrost, w stosunku do I połowy 2023 r., oddanej do użytkowania powierzchni odnotowano w przypadku hoteli i budynków zakwaterowania turystycznego (o 41,2 proc.) oraz ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, budynków szpitali, edukacyjnych i kultury fizycznej (o 12,4 proc.).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu