Ceny najmu ostro w górę. Zaczyna brakować mieszkań do wynajęcia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W zaledwie kilkanaście dni baza ofertowa mieszkań na wynajem skurczyła się w niektórych miastach o kilkadziesiąt procent.
W zaledwie kilkanaście dni baza ofertowa mieszkań na wynajem skurczyła się w niektórych miastach o kilkadziesiąt procent. Karolina Misztal/ Polska Press
Lokali do najmu w Polsce zaczyna brakować, co automatycznie przekłada się na ceny. Stawki na rynku najmu w ciągu ostatnich 2 tygodni wzrosły bardziej niż przez cały rok – zwracają uwagę eksperci PKO Banku Polskiego. Jak podano, "we Wrocławiu wynajem jest droższy o 33 proc., a w Krakowie o 26 proc. niż jeszcze 2 tygodnie temu".

Jak poinformowała w czwartek rano za pośrednictwem Twittera Straż Graniczna, od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,95 mln osób. Część z tych osób zostanie w Polsce na dłużej.

Ukraińcy chętnie kupowali mieszkania w Polsce

Liczba mieszkańców Ukrainy w naszym kraju rośnie systematycznie od 2014 roku. W 2015 roku Ukraińcy kupili w Polsce 627 lokali mieszkalnych, rok później 1028 – wynika z rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Najwięcej mieszkań Ukraińcy nabyli w 2019 roku (3121) i od kilku lat utrzymują się na pierwszym miejscu wśród obcokrajowców kupujących nieruchomości w Polsce.

Ceny w górę. W których miastach najbardziej?

W pierwszej kolejności zaangażowali się sami Polacy, udostępniając swoje własne mieszkania dla uciekinierów za wschodniej granicy. Pomagają także samorządy i fundacje, oferując tymczasowe schronienie. Jednak uchodźcy szukają w Polsce pracy oraz mieszkań na wynajem. W zaledwie kilkanaście dni baza ofertowa mieszkań na wynajem skurczyła się w niektórych miastach o kilkadziesiąt procent- wynika z danych Domiporta.pl.

Serwis przeprowadził estymację wyników z 19 lutego (Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego) do 12 marca.

W badanych miastach liczba dostępnych ofert zmniejszyła się, przykładowo w Poznaniu o 23 proc., a w Krakowie nawet o 60 proc. W Radomiu ofert w zasadzie zaczyna brakować, a wszystkie ogłoszenia znikają niemalże od razu. Jak wskazano, tak duże zainteresowanie najmem przełożyło się na wzrost cen.

Ceny najmu w badanych miastach wzrosły o kilka procent w zaledwie cztery tygodnie. Najbardziej we Wrocławiu i Warszawie, które od dawna są uznawane za centra ukraińskiej emigracji. Jednocześnie przypomniano, że kwota najmu w całym 2021 roku wzrosła o ok. 10 proc., co oznacza, że zaledwie w ciągu miesiąca koszt najmu mieszkania w Warszawie i Wrocławiu wzrósł o tyle samo, co przez cały poprzedni rok.

Eksperci podkreślają, że duża część właścicieli nie zdecydowała się grać na tragedii uchodźców z Ukrainy i nie podwyższa sztucznie cen. W takich miastach jak Kraków, Rzeszów czy Radom w badanym okresie średnie ceny nie wzrosły bądź wzrosły nieznacznie, a w Radomiu nawet spadły.

We Wrocławiu drożej o 33 proc.

Z kolei ekonomiści i analitycy PKO Banku Polskiego w swojej analizie zwracają uwagę, że w ciągu 2 tygodni od wybuchu wojny, we Wrocławiu, Zielonej Górze i Krakowie podaż na rynku skurczyła się o 60 proc. Niemal o połowę zmniejszyła się w Lublinie.

Ponadto przedstawiciele banku potwierdzają wzrost cen. – Stawki na rynku najmu w ciągu ostatnich 2 tygodni wzrosły bardziej niż przez cały rok – zwracają uwagę. Jednocześnie podają, że np. "we Wrocławiu wynajem jest droższy o 33 proc., w Krakowie o 26 proc. niż 2 tygodnie temu".

Co dalej z cenami najmu?

Obecnie trudno określić jak będą kształtowały się ceny najmu mieszkań w dłuższym okresie czasu. Wiele zmiennych nadal pozostaje niewiadomą. Ilu jeszcze uchodźców z Ukrainy trafi do Polski? Jak długo potrwa wojna? Ile zajmie odbudowa wyniszczonego konfliktem kraju? To tylko te najważniejsze pytania.

Eksperci serwisu podkreślają, że potrzebna jest ogromna liczba nowych lokali przeznaczonych na najem długoterminowy. Tak duży popyt sprawi, że ceny najmu będą nadal rosnąć. – Zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc mieszkalnych, to obecnie największe wyzwanie stojące przed polskim rynkiem najmu –podsumowano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu