To pewne. Mieszkania będą droższe. Jak dużych podwyżek cen należy się spodziewać?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na początku tego roku ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 28 proc. w porównaniu do stycznia 2021. Sytuację dla branży pogorszyła jeszcze rosyjska inwazja.
Na początku tego roku ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 28 proc. w porównaniu do stycznia 2021. Sytuację dla branży pogorszyła jeszcze rosyjska inwazja. Pawel Relikowski / Polska Press
Inwazja Rosji na Ukrainę niewątpliwie wpłynęła na rynek budowlany w Polsce. – Na ten moment trudno o dokładne prognozy, wszystko będzie zależało od eskalacji konfliktu na Ukrainie – wskazano.

– Sytuacja za naszą wschodnią granicą może przybrać różne scenariusze i nie należy wyciągać na ten moment pochopnych, długofalowych wniosków. Niemniej widać już w tym momencie mocne uderzenie w branżę budowlaną, dla której już wcześniej wysokie koszty budowy z dnia na dzień jeszcze poszły w górę – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl, cytowany w przesłanym komentarzu. – W tej chwili podnoszenie cen nieruchomości to nie wybór dla deweloperów, ale konieczność w utrzymaniu się na rynku – dodaje.

Ceny materiałów budowlanych i surowców mocno w górę

Zanim wybuchła wojna na Ukrainie ceny materiałów budowlanych były już bardzo wysokie. Inflacja w Polsce jest najwyższa od 21 lat, do tego dochodzi droga energia i paliwa. Jak wskazano, na początku tego roku ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 28 proc. w porównaniu do stycznia 2021. Sytuację dla branży pogorszyła jeszcze rosyjska inwazja.

– Wybuch wojny w Ukrainie spowodował w bardzo krótkim czasie wzrost cen surowców na rynkach światowych głównie ropy, gazu i metali, problem z dostępnością materiałów budowlanych i bardzo wysokie koszty ich transportu. Dochodzą do tego sankcje nałożone na Rosję i Białoruś, kryzys walutowy i bardzo słaba złotówka, która mocno traci w stosunku do wszystkich głównych walut. To wszystko znacząco wpływa na wysokie koszty inwestycji budowlanych, które na ten moment są trudne do oszacowania, bo sytuacja zmienia się z dnia na dzień – podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24.

Brak pracowników z Ukrainy

Tworska podkreśla, że obecnie trudno o dokładne prognozy dotyczące odpływu Ukraińskich pracowników. Jednocześnie przytoczono dane resortu pracy z których wynika, że co czwarty pracownik z Ukrainy zatrudniony jest w Polsce w branży budowlanej. Zdaniem ekspertki wszystko będzie zależało od eskalacji konfliktu na Ukrainie.

– Wiadomo natomiast, że ten odpływ może spowodować opóźnienia na polskich budowach, a co za tym idzie, znowu uderzy to po kieszeni deweloperów. W przypadków niektórych z nich to już realny problem. Konieczne jest znalezienie nowych pracowników, a jak wiemy koszty siły roboczej poszły znacząco w górę, w związku z tym może to nie nastąpić z dnia na dzień – ocenia.

Co wpływa na podnoszenie cen nieruchomości?

Gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach, z uregulowaną sytuacją i w pełni uzbrojonych jest jak na lekarstwo, a koszt ich zakupu jest gigantyczny. Popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Podniesione w tym tygodniu przez Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowe do 3,5 proc. powodują wzrost kosztów finansowania inwestycji deweloperskich, co wymusi na deweloperach podniesienie cen.

Ponadto, jak wskazano, duży wpływ również niebawem będzie miała ustawa deweloperska, z 2021, która wchodzi w życie 1 lipca tego roku. Zawarte w przepisach regulacje zaczną obowiązywać deweloperów i inne podmioty związane z funkcjonowaniem rynku, w tym również banki.

– Największą zmianą tych regulacji będzie powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Deweloperzy zostaną zobowiązani do odprowadzenia dodatkowej składki liczonej od ceny brutto lokalu, czyli również od podatku VAT i innych obciążeń, w wysokości do 1 proc. wartości mieszkania. Zmiany te mają zwiększyć ochronę nabywców lokali, ale nałożą szereg nowych obowiązków na deweloperów, których czeka w związku tym wzrost kosztów prowadzenia działalności – podkreśla ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu