Chcesz założyć Konto Mieszkaniowe? Najpierw zapoznaj się z obowiązującymi wymogami

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Środki na Koncie Mieszkaniowym podlegają dziedziczeniu, ale bez premii mieszkaniowej.
Środki na Koncie Mieszkaniowym podlegają dziedziczeniu, ale bez premii mieszkaniowej. freepik
Konto Mieszkaniowe to oferta stworzona z myślą o osobach, które chcą zgromadzić środki na wyremontowanie lub kupno swojego pierwszego mieszkania. Ze względu na to, że program jest nowy, nadal nie każdy wie, jakie są warunki i ograniczenia z nim związane. Sprawdźmy zatem, czy można założyć kilka kont mieszkaniowych, wynająć kupioną nieruchomość, a także co się stanie, jeśli nie wydamy zgromadzonych pieniędzy.

Spis treści

Konto Mieszkaniowe może prowadzić osoba od 13 do 45 roku życia, która nie ma oraz nie miała w przeszłości domu jednorodzinnego, mieszkania czy spółdzielczego prawa do tych nieruchomości. Zgromadzone środki przeznaczymy na:

  • zakup pierwszego domu lub mieszkania,
  • zakup działki, przeznaczonej na budowę pierwszego domu,
  • nabycie prawa spółdzielczego do mieszkania lub domu,
  • przebudowę lub remont mieszkania, które wyłączono ze względu na decyzję wydaną przez nadzór budowlany.

Zgodnie z regulaminem Konto Mieszkaniowe można prowadzić od 3 do 10 lat, odkładając tam od 500 do 2000 złotych miesięcznie. Raz w roku przysługuje też miesiąc wakacji od gromadzenia oszczędności. Po spełnieniu tych warunków państwo wypłaci również specjalną premię, sięgającą nawet kilku tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać, że istnieje też szereg wyjątków, które mogą nas uprawniać lub uniemożliwiać dołączenie do tego programu. Jakie są haczyki i wymogi związane z Kontem Mieszkaniowym?

Konto Mieszkaniowe, a posiadanie nieruchomości

Wbrew pozorom Konto Mieszkaniowe mogą też założyć osoby, które mają już prawo do nieruchomości. Dotyczy to rodzin mieszkających z co najmniej dwójką dzieci w mieszkaniu o powierzchni:

  • do 50 mkw. - rodzina z dwojgiem dzieci własnych lub przysposobionych,
  • do 75 mkw. - rodzina z trojgiem dzieci własnych lub przysposobionych,
  • do 90 mkw. - rodzina z czworgiem dzieci własnych lub przysposobionych,
  • bez limitu mkw. - rodziny z pięciorgiem dzieci lub większe.

Co więcej, konto mogą prowadzić też osoby, które nabyły prawo własności w trakcie korzystania z tego programu lub przed rozpoczęciem prowadzenia konta, jeśli nabyły w drodze dziedziczenia do 50 proc. udziału w nieruchomości. Ostatni wyjątek dotyczy sytuacji, gdy wcześniejsze lokum zostało wyłączone z użytkowania po decyzji organu nadzoru budowlanego (np. w związku ze skutkami powodzi czy katastrofami budowlanymi).

Czy można mieć kilka Kont Mieszkaniowych?

Przed skorzystaniem z programu warto pamiętać, że w przeciwieństwie do Bezpiecznego Kredytu, produkt ten dostępny jest tylko w dwóch bankach. Obecnie Konto Mieszkaniowe założymy w Banku Pekao, a także Alior Banku. Lista instytucji jest na bieżąco aktualizowana na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Każdej osobie fizycznej przysługuje jedno Konto Mieszkaniowe, zatem w gospodarstwie domowym może być ich więcej. Przykładowo, małżeństwo ma prawo do założenia dwóch oddzielnych kont, mimo odkładają oszczędności na zakup tego samego domu lub mieszkania.

Rachunek można dodatkowo założyć dla dziecka od 13 roku życia. Do ukończenia 18 lat dysponowanie środkami będzie możliwe po wyrażeniu zgody przez przedstawiciela ustawowego, czyli rodzica.

Co ważne, dziecko korzystające z tego programu nie będzie mogło odkupić mieszkania od rodziców. Nieruchomość można bowiem kupić jedynie na wolnym rynku, a premia od państwa nie przysługuje przy nabyciu lokum od osoby z I grupy podatkowej (m.in. zstępnych, małżonka, wstępnych, rodzeństwa, teściów).

Konto Mieszkaniowe - co jeśli nie wydamy środków, czy są dziedziczone?

Osoby, które zechcą zrezygnować z prowadzenia Konta Mieszkaniowego przed upływem okresu minimalnego, czyli trzech lat, będą musiały odprowadzić podatek Belki od odsetek, które udało się zarobić z oprocentowania. Środki trafią wtedy na zwykły rachunek, a premia od państwa nie zostanie wypłacona.

To samo dotyczy sytuacji, gdy w trakcie prowadzenia Konta Mieszkaniowego kupimy nieruchomość za własne środki. Wtedy klient również straci premię mieszkaniową i zostanie zobowiązany do odprowadzenia podatku. W ciągu 30 dni od zakupu należy tę informację przekazać bankowi.

Po wypłaceniu środków oszczędzający ma do 5 lat na przeprowadzenie remontu lub zakup nieruchomości. Jeśli tego nie zrobi, musi oddać premię do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego.

A co z dziedziczeniem? Środki zgromadzone w ramach Konta Mieszkaniowego podlegają dziedziczeniu, jednak bez premii mieszkaniowej.

Jaka jest wysokość oprocentowania na Koncie Mieszkaniowym?

Wysokość oprocentowania ustalana jest indywidualnie przez każdy bank, jednak nie może być niższa niż 75 proc. stopy oprocentowania standardowego rachunku oszczędnościowego. W przypadku banku Pekao poziom oprocentowania na Koncie Mieszkaniowym prezentuje się następująco:

  • 5 proc. rocznie - przez pierwsze 6 miesięcy,
  • 3 proc. rocznie - po zakończeniu promocji do 8 lipca 2024 r.,
  • 76 proc. oprocentowania konta oszczędnościowego (obecnie 1,52 proc.) - przez dalszy okres prowadzenia konta.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu