Spis treści
Jaka jest prognozowana dalsza długość życie emeryta? Od tego zależy wysokość świadczenia
Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.
- Tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego (czyli od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.), a emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy - ustalonej w sposób, o którym mowa w art. 25 - przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego - czytamy w uzasadnieniu GUS do komunikatu.
Prognozowana długość życia w Polsce wzrosła. Świadczenia emerytalne będą niższe
Nowe tablice nie pozostawiają złudzeń: średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła.
To oznacza, że osoby przechodzące na emeryturę po 31 marca 2023 r. powinny się spodziewać mniej korzystnych warunków, niż dotychczas. Świadczenia po prostu będą niższe.
Wysokość emerytury osoby kończącej pracę zależy od kilku czynników. To m.in.:
- wysokość zgromadzonych oraz zwaloryzowanych w ZUS składek,
- kapitał początkowy.
Następnie dane te dzieli się przez prognozowaną długość życia. Im prognozowany czas życia jest dłuższy, tym wypłacane co miesiąc świadczenie będzie niższe.

Tablice przedstawiają przeciętną liczbę miesięcy, jaką wg prognoz mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Dane te są uaktualniane raz w roku. Brane są również pod uwagę ostatnie dane o umieralności.