Co trzeci Polak nigdy nie dostał awansu. Pracownicy obawiają się pytać przełożonych o taką możliwość

OPRAC.:
Maciej Mituła
Maciej Mituła
unsplash
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Choć awans jest niezwykle istotny dla pracownika, zdecydowana większość Polaków może jedynie pomarzyć o takim wyróżnieniu w pracy.

Jak wynika z badania „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników” przeprowadzonego przez serwis InterviewMe.pl, aż 37% Polaków przyznało, że nigdy nie dostało awansu w pracy, a 62% nie dostało go w ciągu ostatnich 3 lat.

Zdaniem 74% ankietowanych regularne awanse są istotnym elementem kariery. Co ciekawe, awans odgrywa tak ważną rolę w naszym życiu zawodowym, że aż 41% Polaków jest gotowych zrezygnować z podwyżki, byleby otrzymać wyższe stanowisko.

Firma Randstad sprawdziła w których branżach Polacy najczęściej zmieniają stanowiska (np: awansują, przechodzą do innego działu itp.). Wyniki badania mogą zaskakiwać. W niektórych branżach stanowisko zmienia co trzeci lub co czwarty pracownik.

14 branż, w których Polacy najczęściej awansują. Gdzie masz ...

Wyniki sugerują, że zdecydowanej większości Polaków zależy na regularnych awansach i podwyżkach, jednak z tego typu nagród cieszy się tylko część z nich.

- Eksperci podkreślają, że perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Niestety, jak wynika z naszego badania, w ciągu ostatnich 3 lat tylko 38% Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko. Ten wynik powinien martwić, ponieważ dla 3 na 4 polskich pracowników regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej. Być może właśnie dlatego, coraz więcej pracodawców proponuje alternatywne rozwiązania, np. awans bez podwyżki – mówi Wojciech Martyński, ekspert serwisu InterviewMe.pl i autor badania

W badaniu 34% Polaków stwierdziło, że choć nie otrzymali awansu, powinni zostać w ten sposób nagrodzeni. Z osób, którym udało się wywalczyć awans, aż 89% uważa, że w pełni na niego zasłużyło. Z kolei 27% ankietowanych przyznało, że zdarzyło im się odejść z pracy przez brak promocji na wyższe stanowisko.

Z czego wynikają problemy z uzyskaniem awansu? Z jednej strony pracownicy po prostu obawiają się pytać przełożonych o taką możliwość. Z badania firmy rekrutacyjnej Devire wynika, że co trzeci Polak nigdy nie zapytał o awans lub podwyżkę. Z drugiej — pracodawcy niechętnie przyznają tego typu nagrody. Z badania serwisu LiveCareer wynika, że odmawianie awansu lub podwyżki bez podania powodu, to jedno z popularnych, negatywnych zachowań przełożonych. Takiej sytuacji doświadczyło aż 61% badanych.

Warto przeczytać:

Awans bez podwyżki

Dla 60% Polaków najważniejszym elementem awansu jest podwyżka. Mimo to, aż 41% badanych przyznało, że w przyszłości przyjęliby awans bez podniesienia pensji. Co ciekawe, kwestia finansowa jest istotniejsza dla kobiet. Tylko 33% Polek stwierdziło, że w przyszłości przyjęłoby awans bez podwyżki pensji. Wśród mężczyzn, takiej odpowiedzi udzieliło aż 50% badanych.

- W Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób jest gotowych zgodzić się na awans bez podwyżki. Ten trend może być coraz bardziej widoczny również w Polsce. Tacy pracownicy liczą na to, że doświadczenie zdobyte na wyższym stanowisku, zaprocentuje podczas szukania pracy w przyszłości. Mniejsze oczekiwania finansowe mogą mieć również związek z pandemią koronawirusa i trudniejszą sytuacją na rynku pracy — komentuje Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe.pl.

Rozmowa z przełożonym o wynagrodzeniu może stanowić spore wyzwanie, dlatego warto się do niej wcześniej przygotować. Na kolejnych stronach podpowiadamy, jak skutecznie poprowadzić finansowe negocjacje.

Podwyżka sama nie przyjdzie. Jak skutecznie negocjować wynagrodzenie?

Analiza wyników badania pozwala postawić także tezę, że awanse wpływają neutralnie, a często nawet pozytywnie na relacje między pracownikami. Tylko 17% badanych stwierdziło, że ich awans pogorszył stosunki ze współpracownikami. Z kolei awans kolegi lub koleżanki z pracy pogorszył wzajemne relacje u zaledwie 13% Polaków.

Liczą się wyniki, a nie staż

Mimo że Polacy otrzymują awans dosyć rzadko, to zazwyczaj wiedzą, w jaki sposób powinni się o niego ubiegać. Aż 67% Polaków uważa, że o awansie powinny decydować osiągane rezultaty, a nie czas spędzony na danym stanowisku. Jeśli pracownik ma bardzo dobre wyniki, powinien zostać awansowany jak najszybciej.

Aż 62% ankietowanych przyznało, że wie, jakie wymagania musi spełnić, aby otrzymać awans. Tylko 17% ankietowanych stwierdziło, że tego typu promocję powinno otrzymywać się po pierwszym roku zatrudnienia, a 16% — że po 2 latach. Wyniki badania InterviewMe sugerują więc, że to realizacja określonych celów i zadań powinna być decydująca podczas przyznawania awansu.

Firmy mają problem. Dlaczego? Zobacz wyniki badania

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie