Co wybrać? Umowę o pracę czy kontrakt B2B. Czym różnią się te formy zatrudnienia? Dlaczego większość Polaków woli pracować na etacie?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Polacy nie są przekonani do kontraktu B2B. Czym różni się od umowy o pracę?
Polacy nie są przekonani do kontraktu B2B. Czym różni się od umowy o pracę? 123rf
Czym różni się umowa o pracę od kontraktu B2B? Okazuje się, że ponad połowa Polaków nie ma wiedzy na ten temat i niemal tyle samo osób uważa, że warunki pracy na kontrakcie B2B są dla nich niezrozumiałe. Czy zwracamy dużą uwagę na to, jaki rodzaj umowy proponuje nam pracodawca? Sprawdzamy jakie warunki preferują pracownicy.

Z badania przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska* wynika, że aż 78 proc. respondentów boi się, że pracując na kontrakcie B2B, zostaną zwolnieni bez okresu wypowiedzenia. Ponad 81 proc. uważa, że taka umowa jest problematyczna dla osób, które często chorują, a kolejne 81 proc., że samozatrudnienie jest nieopłacalne dla kobiet w przypadku ciąży i urlopu macierzyńskiego.

Kontrakt B2B – co to jest i na czym polega?

B2B (czyli business-to-business) to umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy dwiema firmami, nazywana również samozatrudnieniem. Często jednym z przedsiębiorców podpisujących taki kontrakt jest osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą.

W każdej branży i sytuacji umowa B2B będzie się od siebie różnić, w zależności od zleconych do wykonania zadań. Należy jednak pamiętać, że przedmiot umowy musi być opisany precyzyjnie. To pozwoli uniknąć ewentualnych sporów czy wątpliwości.

Główną korzyścią z takiej umowy są niższe koszty dla pracodawcy i wyższe zarobki dla osoby samozatrudnionej. Pracownik ma również możliwość negocjacji elastycznych godzin pracy czy miejsca wykonywania powierzonych zadań. Wady takiej umowy dotyczą pracownika, ponieważ musi sam odprowadzać składki i rozliczać swoje podatki, ponadto nie posiada wielu przywilejów, które dotyczą osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Z badania LiveCareer Polska wynika, że ponad połowa ankietowanych uważa, że proponowanie przez pracodawcę B2B zamiast umowy o pracę jest naruszeniem ich praw pracowniczych. Jednocześnie swobodny wybór między umową o pracę a B2B jest postrzegany przez pracowników jako szansa, a nie zagrożenie.

— Przed założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej warto wziąć pod uwagę, że niepewność spowodowana ciągłą zmianą przepisów może nas kosztować sporo stresu, a przejście z UoP na B2B nie zawsze się opłaca. Wszystko zależy od tego, co robimy, ile możemy na tym zarobić i na jaką formę opodatkowania się zdecydujemy – mówi Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery LiveCareer.

Jak w praktyce wygląda praca na B2B?

Wszystko zależy od konkretnej firmy, w której jesteśmy zatrudnieni. Spośród 18 proc. ankietowanych, którzy pracują w oparciu o umowę B2B, ponad połowa z nich

  • miała prawo do płatnego urlopu,
  • płatnego zwolnienia chorobowego,
  • do urlopu opiekuńczego lub wychowawczego.

69 proc. badanych ma świadomość, że na B2B można zarobić więcej niż w przypadku umowy o pracę.

Jednocześnie większość twierdzi, że umowa o pracę jest stabilniejsza i mniej ryzykowna. Mając do wyboru oba kontrakty, aż 89 proc. Polaków zdecydowałaby się na pracę na etacie.

— W przypadku zatrudnienia na umowie o pracę obowiązuje tzw. stosunek pracy, a każda ze stron musi przestrzegać postanowień Kodeksu pracy. On zaś opiera się na założeniu, że pracownik i pracodawca nie są sobie równi na rynku. I żeby tę sytuację „wyrównać”, nadaje pracownikom szereg przywilejów, m.in. płatne urlopy, ochronę pracownic w ciąży przed zwolnieniem, urlop macierzyński czy też płatne zwolnienia chorobowe — komentuje Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl i autorka badania.

Dodaje również, że takie przywileje gwarantują nam przepisy i dzięki temu nie jesteśmy zdani na łaskę pracodawcy. „W przypadku umowy B2B każdy spór z firmą rozstrzyga się na gruncie prawa cywilnego, które nie faworyzuje żadnej ze stron” – tłumaczy ekspertka.

* Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym zapytano 1263 osoby o ich obawy i doświadczenia związane z UoP i B2B.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu