Coraz więcej elektryków na polskich drogach. Przybyło także punktów ładowania. "Bieżący rok ma szansę stać się przełomowy"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1 932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1 932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Udostępnij:
Jak wynika z Licznika Eletromobilności, w 2021 roku liczba samochodów z napędem elektrycznym zwiększyła się o 20 253 sztuki, czyli o 93 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. - Rok bieżący ma szansę stać się przełomowym okresem dla rozwoju elektromobilności w Polsce – wskazuje ekspert.

– Za nami trudny rok 2021, w którym kryzys półprzewodnikowy spowodował bardzo duże zawirowania na rynku motoryzacyjnym. Ponieważ w pojazdach niskoemisyjnych ilość półprzewodników jest znacznie większa niż w pojazdach konwencjonalnych, tym bardziej cieszy, że rosną rejestracje samochodów z napędami alternatywnymi– mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM, cytowany w komunikacie.

Ekspert zwraca również uwagę na fakt, że rewolucja w branży motoryzacyjnej jest faktem. - Mimo tego, bieżący rok będzie czasem wytężonej pracy legislacyjnej, bo czeka nas wejście w życie kilkunastu dyrektyw i rozporządzeń, z których znaczna część będzie dotyczyła pojazdów niskoemisyjnych – mówi Faryś.

Pod koniec grudnia 2021 r. po polskich drogach jeździło 38 001 elektrycznych samochodów osobowych. Pojazdy w pełni elektryczne odpowiadały za 49 proc. tej części parku pojazdów, a pozostałą część stanowiły hybrydy typu plug-in.

Natomiast w przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych liczył - było to 657 szt. Jednak zwiększa się również flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec grudnia składała się z 10 650 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 325 136 szt. Z kolei pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 651 szt. Od stycznia do grudnia 2021 r. flota elektrobusów powiększyła się o 220 zeroemisyjnych pojazdów- wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

W kraju polepszyła się również infrastruktura ładowania. Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1 932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (3 784 punkty). Z czego 30 proc. stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC). W grudniu uruchomiono 119 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania, co daje 240 punktów.

Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA,wskazuje, że mimo pewnych obaw związanych z niedoborem półprzewodników, "w rok 2022 wchodzimy z dużą dawką optymizmu".

- W 2021 r. wielomiesięczne starania branży przyniosły wymierne efekty w postaci optymalizacji szeregu przepisów prawnych regulujących obszar zeroemisyjnego transportu, w szczególności nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ukoronowaniem intensywnego dialogu z NFOŚiGW było wdrożenie kompleksowego systemu wsparcia rynku e-mobility – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Zgodnie z zapowiedzią, pod koniec 2024 roku będzie mogła ruszyć produkcja samochodów.

Izera. Kiedy ruszy produkcja polskiego samochodu elektryczne...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie