Coraz więcej upadłości firm w Polsce. Trend utrzymany

Maciej Badowski
Opracowanie:
Branże, w których ogłoszono najwięcej bankructw w 2024 roku to: przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny oraz budownictwo.
Branże, w których ogłoszono najwięcej bankructw w 2024 roku to: przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny oraz budownictwo. Wojciech Matusik/ Polska Press
W 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości firm w Polsce wzrosła o 10,7 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Najwięcej postępowań upadłościowych zarejestrowano w przetwórstwie przemysłowym, handlu hurtowym i detalicznym oraz budownictwie. Raport wywiadowni gospodarczej MGBI wskazuje na utrzymujący się trend wzrostowy, który rozpoczął się w 2023 roku.

Trend wzrostowy liczby upadłości

Zgodnie z raportem „Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2025”, liczba ogłoszonych upadłości w 2024 roku wyniosła 436, co oznacza wzrost o 10,7 proc. w porównaniu do 2023 roku, kiedy to zarejestrowano 394 przypadki. – Oznacza to, że utrzymany został trend wzrostowy zapoczątkowany w 2023 r. – podsumowali autorzy.

W latach 2018-2019 liczba upadłości oscylowała wokół 600 rocznie, jednak w 2020 roku nastąpił wyraźny spadek, który utrzymywał się w kolejnych latach. Dopiero w 2023 roku liczba upadłości zaczęła ponownie rosnąć, osiągając 394 przypadki.

Najbardziej dotknięte branże

Raport wskazuje, że w 2024 roku najwięcej bankructw ogłoszono w branżach takich jak przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny oraz budownictwo. W przetwórstwie przemysłowym zarejestrowano 106 przypadków upadłości, w handlu hurtowym i detalicznym 94, a w budownictwie 61.

Te trzy sektory odnotowały największą liczbę postępowań upadłościowych, co może być wynikiem wielu czynników, w tym zmieniających się warunków rynkowych, rosnących kosztów operacyjnych oraz trudności w dostosowaniu się do nowych realiów gospodarczych.

Rekordowy wzrost restrukturyzacji

Oprócz wzrostu liczby upadłości, raport MGBI zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie procedurą restrukturyzacji. W 2024 roku postępowania restrukturyzacyjne rozpoczęły się w 4 457 firmach, co stanowi rekord ostatnich lat.

Analitycy wyliczyli, że w porównaniu z rokiem 2023 liczba restrukturyzacji wzrosła o 7,4 proc. Najwięcej postępowań naprawczych odnotowano w handlu (941), na drugim miejscu znalazło się budownictwo (688), a na trzecim przetwórstwo przemysłowe (646).

Potwierdzenie trudnej sytuacji w branżach

Raport MGBI podkreśla, że trudna sytuacja w przetwórstwie przemysłowym, handlu oraz budownictwie znajduje potwierdzenie w zestawieniach sekcji PKD, w których najliczniej rozpoczynano postępowania restrukturyzacyjne.

Taki stan rzeczy może wskazywać na konieczność dalszego monitorowania sytuacji w tych sektorach oraz poszukiwania rozwiązań, które pomogą firmom przetrwać trudne czasy i dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych.

Podsumowanie raportu

„Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2025” to szóste wydanie cyklicznej publikacji wywiadowni gospodarczej MGBI, która prezentuje informacje statystyczne o postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych prowadzonych przez polskie sądy gospodarcze.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu