Cudzoziemcy wydają w Polsce coraz więcej. Najwięcej, w przeliczeniu na jedną osobę, podróżni z Ukrainy [INFOGRAFIKI]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski z sąsiednich krajów, wydają u nas coraz więcej pieniędzy.
Cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski z sąsiednich krajów, wydają u nas coraz więcej pieniędzy. Aneta Żurek/Polska Press
Spośród cudzoziemców robiących zakupy w Polsce najwięcej wydają u nas osoby przyjeżdżające z Ukrainy. W trzecim kwartale 2019 r. średnio było to 767 złotych na osobę. Łącznie osoby przyjeżdżający do Polski z Ukrainy wydały u nas w trzecim kwartale 2019 r. ponad 2,14 mld złotych.

W stosunku do trzeciego kwartału 2018 roku jest to wzrost o 4,4 punktu procentowego. Te wartości odnoszą się do wszystkich podróżnych, niezależnie od narodowości, którzy przyjeżdżają do nas, przekraczając granicę ukraińsko-polską. Jednak z danych statystycznych wynika, że 95,7 proc. cudzoziemców przekraczających granicę Polski z Ukrainą to Ukraińcy.

- Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w trzecim kwartale 2019 r. ukształtowała się na poziomie 13,1 mld złotych — informuje Główny Urząd Statystyczny.

POLECAMY: Ceny żywności rosną i będą rosnąć. Drożyzna szaleje, a inflacja pożera nasze pieniądze

W tym okresie Polacy wydali za granicą 8,1 mld złotych. W obu przypadkach są to kilkuprocentowe wzrosty. Największa część pieniędzy, zostawianych przez cudzoziemców w Polsce, dotyczy osób przekraczających wewnętrzną granicę polsko-niemiecką. Jest to ponad 47 proc. Jednak granica ukraińsko-polska jest już na drugim miejscu, a wydatki osób wjeżdżających do naszego kraju z Ukrainy to 20,4 proc. wszystkich cudzoziemców. Jest to ok. 2,14 mld złotych.

Dotyczy to oczywiście całego odcinka polsko-ukraińskiej granicy, znajdującej się w województwie podkarpackim, ale również w lubelskim. Nie wiadomo, jak duża część tych wpływów zostaje w naszym regionie.

Wiadomo za to, na co cudzoziemcy wydają pieniądze w Polsce:

  • 52 proc. na produkty nieżywnościowe,
  • 13 proc. na żywność i napoje bezalkoholowe,
  • 7 proc. na wyroby tytoniowe,
  • 2 procent na alkohol.

Dane te dotyczą również produktów kupowanych przez cudzoziemców z myślą o dalszym handlu w swoim kraju.

Ponad 60 proc. podróżnych przyjeżdżających do nas z Ukrainy zakupy robi w odległości do 30 kilometrów od granicy. W praktyce, na Podkarpaciu dotyczy to Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Ustrzyk.

- Mocnym wsparciem dla Przemyśla są Ukraińcy. Co kupują? Od hurtowych ilości codziennych artykułów spożywczych, poprzez buty i ubrania, po sprzęt rtv i agd. W sklepach dyskontowych w Przemyślu niektóre rzeczy są tańsze niż w hurtowniach, dlatego nikogo nie dziwi, jak Ukrainiec kupuje np. 30 zgrzewek jogurtów. Druga strona medalu to narzekania mieszkańców, że towar w przemyskich sklepach jest pod Ukraińców. Gorszy jakościowo, ale tańszy

— twierdzi sprzedawca z Przemyśla.


Jak ograniczyć kupowanie niepotrzebnych rzeczy?

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Cudzoziemcy wydają w Polsce coraz więcej. Najwięcej, w przeliczeniu na jedną osobę, podróżni z Ukrainy [INFOGRAFIKI] - Nowiny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu