Praca 4 dni w tygodniu, a pracodawca zapłaci jak za 5 dni. Wielka Brytania testuje nowe rozwiązania
Wynagrodzenie ma pozostać na dotychczasowym poziomie. Pracownicy otrzymają 100% swojej wypłaty, choć będą pracować o 20% czasu mniej w tygodniu. Warunkiem uczestnictwa w programie jest utrzymanie dotychczasowej wydajności.
Program współtworzą:
- 4 Day Week Global,
- 4 Day Week UK Campaign,
- think tank Autonomy.
oraz naukowcy z:
- Cambridge University,
- Oxford University,
- Boston College.
Sienna O'Rourke jest menedżerem w londyńskim browarze Pressure Drop Brewing. Jak powiedziała CNN Business - chodzi o poprawę zdrowia psychicznego i samopoczucia pracowników.
- Pandemia sprawiła, że dużo myślimy o pracy i o tym, jak ludzie organizują swoje życie - powiedziała - Robimy to, aby poprawić życie naszych pracowników i być częścią postępującej zmiany na świecie.
Jak zauważa Sam Smith, współzałożyciel browaru, jest to „dobry czas”, aby firma przetestowała różne praktyki w pracy.
Skrócenie czasu pracy - czy sprawi, że pracownicy będą bardziej wydajni?
- Czterodniowy tydzień pracy jest wyzwaniem dla obecnego modelu pracy i pomaga firmom odejść od zwykłego mierzenia, jak długo ludzie są „w pracy” do większego skupienia się na realnej produktywności - powiedział Joe O'Connor, dyrektor generalny 4 Day Week Global.
Podobne badania nad wydajnością wystartują jeszcze w tym roku w
- Szkocji,
- Hiszpanii,
- Australii,
- Nowej Zelandii,
- Stanach Zjednoczonych,
- Kanadzie.
W Stanach Zjednoczonych Producent samochodów Henry Ford był jednym z pierwszych pracodawców wprowadzających pięciodniowy tydzień pracy w 1926 roku. Ford twierdził, że dzięki temu pracownicy byli bardziej produktywni i mniej zmęczeni. W 1933 roku wprowadzono ustawę skracającą tydzień pracy do 30 godzin. 40-godzinny tydzień pracy powrócił w 1940 roku.
Badania nad 4-dniowym tygodniem pracy w Wielkiej Brytanii potrwają do grudnia 2022 r.