4 dni pracy w tygodniu realne także w Polsce? Nowe rozwiązania a wydajność i efektywny czas pracy. Oto oczekiwania Polaków!

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
unsplash
Trzech na czterech Polaków chciałoby mieć 4-dniowy tydzień pracy. Taka oferta mogłaby przekonać do zmiany pracodawcy co trzeciego pracownika – to wyniki z badań przeprowadzonych przez HRK, firmę z dziedziny doradztwa w branży HR.

4 dni pracy w tygodniu? To możliwe! Co z efektywnością?

Już w latach 2015-2019 w Islandii prowadzono eksperymenty z 4-dziennym tygodniem pracy. W czteroletnie badania zaangażowano zakłady pracy z różnych branż. Postanowiono również nie obniżać wynagrodzenia oraz nie wprowadzać nadgodzin. Badacze analizujący wyniki doszli do wniosku, że wydajność pracy pozostała na takim samym poziomie albo się poprawiła.

W Japonii Microsoft w 2019 roku wprowadził 4-dniowy tydzień pracy jako jedną z kilku zmian w swoim oddziale. Projekt nazywał się Work Life Choice Challenge 2019 Summer.

Efektem był wzrost wydajności pracowników o 40% w porównaniu z analogicznym miesiącem rok wcześniej.

W roku 2021 ruszył pilotażowy program dotyczący 4 dni pracy w Hiszpanii. Firmy, które decydują się skrócić tydzień pracy są specjalnie analizowane pod kątem efektywności pracowników. Badania potrwają 3 lata.

Czy warto pracować 4 dni w tygodniu? Jakie korzyści odniosły firmy, które wprowadziły wolne piątki, nie obniżając przy tym pensji? Przestawiamy przykłady przedsiębiorstw, które przetestowały 4-dniowy tydzień pracy.

4-dniowy tydzień pracy to nowy sposób na kryzys? Oni już go ...

Nowy model pracy jest testowany także w Polsce. Piątek nie jest jednak do końca „wolny”

Testowanie nowego sposobu pracy w Polsce odbywa się głównie w branży IT. W firmie Nozbe w piątki pracownicy już teraz zajmują się podsumowywaniem minionego tygodnia, planują pracę na następny tydzień, biorą udział w szkoleniach. Mogą także uprawiać sport.

Firma Senuto na co dzień zajmuje się rozwiązaniami do optymalizacji SEO. Na piątek przeniosła wszystkie warsztaty i szkolenia. Dzięki temu ostatni dzień tygodnia jest inaczej zorganizowany i pracownicy nie muszą się zajmować bieżącymi zadaniami.

Agencja strategiczno‑kreatywna Kava z kolei skróciła dzienny czas pracy do 6 godzin pozostawiając 5-dniowy tydzień pracy.
Potwierdza to tylko, że branża IT jest obecnie jedną z najbardziej kreatywnych i otwartych na zmiany.

Efektywny czas pracy

W 1930 r. John Maynard Keynes, angielski ekonomista, uważał, że do końca XX wieku standardem będzie praca 15 godzin tygodniowo. Miało się to stać za przyczyną rozwijającej się technologii i wprowadzanych usprawnień. Biorąc pod uwagę poziom rozwoju technologicznego wydaje się być to dzisiaj możliwe. Co ciekawe – usprawnienia doprowadziły do tego, że pracownik pracuje po prostu więcej i dłużej.

Standardem w Polsce jest praca 40 godzin tygodniowo. Ile z tych godzin pracownik wykorzystuje efektywnie, a ile poświęca na inne działania, np. na robienie kawy, zakupów online?

Pandemia i lockdowny jedynie przyspieszyły zmiany

Praca zdalna i elastyczny czas pracy istniały już wcześniej, jednak dopiero w marcu 2020 roku zaczęły być wykorzystywane na tak szeroką skalę. Obecnie toczą się prace nad uregulowaniem pracy zdalnej w Kodeksie Pracy. To jeden z typowych przypadków, gdy rzeczywistość wyprzedziła wyobraźnie ustawodawcy.

- My zakładamy, że wpisanie do Kodeksu Pracy będzie obowiązywało po zakończeniu epidemii plus trzy miesiące. Będzie dłuższe vacatio legis, żeby zarówno strona społeczna, a przede wszystkim pracodawcy, mogli przygotować się - mówiła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na antenie Polskiego Radia 24.

Praca zdalna dla wielu przed pandemią mogła się wydawać rodzajem science fiction. Podobnie może być za kilka lat z trzydniowym weekendem.

Więcej wolnego czasu, czy więcej pieniędzy?

Badania przeprowadzone przez HRK pokazują również, że nie tylko 4-dniowy tydzień pracy jest poważną kartą przetargową przyciągającą pracowników. Dla 68% z nich jest to atrakcyjne. 52% badanych zadeklarowało, że możliwość łączenia pracy z domu i z biura mogłoby stanowić czynnik skłaniający do zmiany pracodawcy.

62% uważa za atrakcyjny ruchomy czas pracy. Pozwala to nie tylko na odwiezienie dzieci do przedszkola, ale także omijanie korków, czy dopasowanie godzin pracy do rozkładu jazdy autobusów.

Czy John Maynard Keynes w swoich przewidywaniach o 15-godzinnym tygodniu pracy się pomylił? Wydaje się, że człowiek jest z natury chciwy i wybierze więcej pieniędzy zamiast większej ilości czasu wolnego. Czy faktycznie tak jest? Przekonamy się, gdy wejdzie w życie na szerszą skalę 4-dniowy dzień pracy. Jeszcze w 2019 roku mało kto się spodziewał, że praca zdalna kiedyś będzie aż tak szeroko rozpowszechniona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu