Kontrole UOKiK na terenach powodziowych
– Inspekcja Handlowa od ubiegłego tygodnia prowadzi intensywne kontrole na nasze zlecenie, zaraz po otrzymaniu pierwszych sygnałów o możliwym naruszaniu prawa ochrony konkurencji i konsumentów – odpowiedział prezes UOKiK, Tomasz Chróstny w wywiadzie dla „Dziennika gazety Prawnej
Kontrole te mają na celu weryfikację doniesień o zawyżaniu cen na terenach dotkniętych powodzią. Prezes UOKiK poinformował, że sprawdzane są sygnały napływające bezpośrednio do urzędu czy Inspekcji Handlowej, a także te pojawiające się w mediach społecznościowych. Do tej pory skontrolowano kilkadziesiąt placówek w różnych regionach kraju, w tym na Dolnym Śląsku, w Śląskiem, Opolskiem, Lubuskiem i Małopolsce.
Wyniki kontroli i pierwsze wnioski
Pomimo licznych doniesień medialnych o skrajnych przypadkach zawyżania cen, wyniki przeprowadzonych kontroli nie potwierdzają tych sytuacji. – W mediach podawane są przykłady rażącego zawyżania cen, w terenie inspektorzy tych skrajnych sytuacji nie potwierdzają, pomimo kontroli realizowanych bez zapowiedzi. Odnotowane różnice w cenach wynikają z obiektywnych czynników, m.in. niedoborów – wyjaśnił Tomasz Chróstny.
Zdaniem prezesa UOKiK, dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku wymaga nie tylko kontroli, ale i działań mających na celu zwiększenie podaży i dostępności produktów potrzebnych osobom poszkodowanym w wyniku powodzi.
Działania na rzecz stabilizacji cen
Prezes UOKiK podkreślił również, że urząd aktywnie działa na rzecz zapewnienia dostępności oraz stabilizacji cen produktów kluczowych dla osób dotkniętych skutkami powodzi.
– Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, zaś jej realnym rozwiązaniem jest zwiększenie na rynku podaży i łatwiejszej dostępności poszukiwanych dziś przez powodzian produktów. Dlatego jeszcze w zeszłym tygodniu spotkałem się z przedstawicielami największych marketów budowlanych, sieci handlowych i ich izb branżowych, kładąc mocny nacisk na przesunięcie przez nich zapasów magazynowych tych potrzebnych pilnie produktów. (...) Firmy te zapewniły nas zarówno o trzymaniu cen na poziomie nie wyższym niż przed powodzią, jak i znaczącym obniżeniu cen produktów najbardziej potrzebnych powodzianom. Zadeklarowały również przesunięcia zapasów bliżej terenów objętych powodzią, aby pomóc lokalnym społecznościom w usuwaniu skutków żywiołu – powiedział Chróstny.
Działania te mają na celu nie tylko monitorowanie i kontrolę cen, ale również aktywne wsparcie dla społeczności lokalnych, które znalazły się w trudnej sytuacji. Współpraca z przedstawicielami rynku ma kluczowe znaczenie dla skutecznego zaradzenia problemom wynikającym z powodzi.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?