Szczepienia na COVID-19 podzieliły pracowników. Podobnie jak w wielu innych krajach, w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 nie są obowiązkowe. Można by wprowadzić obowiązek szczepienia na COVID-19 jedynie na drodze odpowiedniej ustawy.
Czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia?
Szczepienia na COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne, ale pracownicy muszą poczekać na swoją kolej. Kolejność wykonywania szczepień musi być zgodna z Narodowym Harmonogramem Szczepień, przy czym szczepionek nie można zakupić we własnym zakresie. W dalszym ciągu nie wiadomo, kiedy dokładnie zostaną zaszczepieni przedstawiciele wszystkich zawodów, chociaż znane są już etapy szczepień osób mających w pracy kontakt z dużą liczbą ludzi. Szczegółowe informacje na temat szczepień można znaleźć m.in. na stronach gov.pl/szczepimysie i na pacjent.gov.pl.
- Narodowy Program Szczepień budzi wiele emocji, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników, którzy zgłaszają wątpliwości dotyczące powszechnego szczepienia na COVID-19. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, jednak, – póki co, – pracodawca nie ma możliwości wymuszenia na pracowniku, aby ten się zaszczepił na COVID-19, ponieważ samo szczepienie jest dobrowolne. Potwierdza to m.in. katalog szczepień obowiązkowych zawarty w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, w którym nie wymienia się szczepienia na koronawirusa – komentuje Izabela Lubińska, kierowniczka Działu Kadr i Płac w Grupie Progres.
Czy przepisy BHP mają wpływ na szczepienia na COVID-19?
Pracodawca nie może skłonić pracowników do zaszczepienia się przeciw COVID-19, powołując się na przepisy BHP. Prawo pracy nie przewiduje takiej możliwości, ale aktualny stan prawny może ulec zmianie, ponieważ w toku są prace nad nowelizacją Kodeksu pracy.
- Kodeks pracy wskazuje, że jednym z głównych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz dbanie o życie i zdrowie pracowników (art. 207 KP). Mogłoby to sugerować, że pracodawca ma szeroki katalog uprawnień, jednak w dalszym ciągu jest on ograniczony obowiązującymi przepisami, które na tę chwilę nie dają mu możliwości traktowania szczepienia na COVID-19 jako obowiązkowego – wyjaśnia Izabela Lubińska.
Czy pracodawca może izolować niezaszczepionych pracowników?
Pojawia się pytanie, co zrobić, jeżeli większość pracowników zaszczepi się, ale pojedyncze osoby odmówią przyjęcia szczepionki. Niektórzy pracownicy chcą wiedzieć, czy w takiej sytuacji wolno im odmówić wykonywania pracy w jednym pomieszczeniu z niezaszczepioną osobą. Pracownicy zastanawiają się nad interpretacją przepisów w kontekście obowiązku pracodawcy zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Kierowniczka Działu Kadr i Płac w Grupie Progres nie wyklucza możliwości izolowania niezaszczepionych pracowników.
- Może dojść do sytuacji, w której pracodawca podejmie decyzję o przeniesieniu nieszczepionego pracownika na inne stanowisko, zmniejszające ryzyko zakażenia pozostałych zatrudnionych. Może się przy tym powołać na aktualne przepisy związane z ochroną zdrowia innych pracowników oraz zasadami BHP. Jeśli takiego stanowiska nie będzie w stanie zapewnić, to dalsze pełnienie obowiązków przez niezaszczepionego pracownika może okazać się niemożliwe i doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę – uważa Izabela Lubińska.
Czy pracodawca może rekrutować wyłącznie zaszczepionych pracowników?
Kolejną wątpliwość wzbudza zmiana pracy bądź przedłużenie umowy o pracę. Część przedsiębiorców zastanawia się, czy pracodawcy wolno zaznaczyć w ofercie pracy, że szuka zaszczepionych pracowników. Doktor hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, stoi na stanowisku, że nie ma takiej możliwości. Jednak również i w tym przypadku ustawodawcy mogliby wskazać grupy pracowników, dla których szczepienie byłoby obowiązkowe.
Według Moniki Gładoch dyskwalifikowanie kandydatów bez ważnego szczepienia byłoby aktem dyskryminacji. Ponadto pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika podania informacji na temat stanu jego zdrowia czy leczenia, jeżeli nie mają one związku z wykonywaną pracą. Inaczej złamałby przepisy RODO.
Czy pracodawca może zwolnić pracownika bez szczepienia na COVID-19?
Dodatkowo w art 21(1) Kodeksu pracy wymieniono dokładnie dane, których podania może żądać pracodawca. Brak aktualnych szczepień przeciw COVID-19 nie może być przyczyną obniżenia wymiaru czasu pracy.
- Na mocy aktualnie obowiązujących przepisów nie ma możliwości zwolnienia pracownika, jak też obniżenia mu etatu tylko ze względu na fakt, że nie poddał się szczepieniu. Takie postępowanie mogłoby być traktowane jako przejaw dyskryminacji. Podobnie, nie można nakładać na zespół kar porządkowych w związku z odmową szczepienia. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni jednak być czujni, bo nie są wykluczane regulacje legislacyjne w tym temacie – podkreśla Izabela Lubińska.
Narodowy Program Szczepień jest szeroko komentowany w mediach. Sceptycy wskazują na ewentualne powikłania, a osoby chcące przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 nazywają „królikami doświadczalnymi”. Z drugiej strony miliony Polaków z utęsknieniem wyczekują dnia, kiedy będzie im dane przyjąć pierwszą dawkę szczepionki.
- Na tym etapie, mimo początkowych obaw, pracownicy coraz częściej chcą się szczepić. Upatrują w tym szansę na powrót do „normalności” oraz zapewnienie sobie pewnego rodzaju komfortu psychicznego związanego z brakiem ryzyka zachorowania. Oczywiście są też sceptycy, których trudno przekonać do podjęcia decyzji o szczepieniu na COVID-19. Moim zdaniem nadal brakuje programów i akcji edukacyjnych promujących szczepienia na koronawirusa oraz wyjaśniających sens tego działania. Z pewnością pozwoliłyby one na rozwianie wątpliwości i dostarczyłyby pracodawcom argumentów przekonujących oraz zachęcających pracowników do szczepienia przeciwko COVID-19 – podsumowuje Izabela Lubińska.
Strefa Biznesu: Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?