Dodatek stażowy na nowych zasadach. Uwaga osoby z płacą minimalną

Anna Bartosiewicz
aLot-of-KreativeFoto/ Pixabay.com
Dotak stażowy wreszcie może stać się odczuwalną nagrodą za wysługę lat. Po tym, jak wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych przestało być wliczane do minimalnego wynagrodzenia, przyszedł czas na dodatek stażowy. Rząd przyjął projekt ustawy, który zmienia przepisy dotyczące dodatku stażowego na korzyść pracowników. Sprawdź, kogo obejmą zmiany.

Czym jest dodatek stażowy?

Dodatek stażowy, czyli tzw. dodatek za wysługę lat, przysługuje za osiągnięcie określonego okresu zatrudnienia. Pracodawcy wypłacają dodatek za staż pracy fakultatywnie. Dotychczas był on jednym ze składników wynagrodzenia. W grudniu 2018 r. Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowało, aby płaca minimalna nie obejmowała dodatku stażowego. Zmiany forsowane przez MRPiPS mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Wyjątek stanowią przepisy przejściowe, które będą obowiązywać od 1 września 2019 r. 10 grudnia projekt odpowiedniej ustawy trafił do konsultacji międzyresortowych i konsultacji społecznych, a 2 lipca został przyjęty przez Radę Ministrów.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Prace legislacyjne nad projektem ustawy można było śledzić na stronie BIP, stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji. Dzięki zmianom dodatek stażowy nie będzie wliczany do płacy minimalnej. Na zmianie ustawy regulującej dodatek stażowy najbardziej skorzystają pracownicy z dłuższym stażem pracy, którzy otrzymywali minimalne wynagrodzenie i dodatek stażowy. Zdarzało się, że pracownik bez doświadczenia lub z mniejszym doświadczeniem zarabiał więcej niż oni, ponieważ otrzymywał wyższe wynagrodzenie zasadnicze.

W nowelizacji ustawy pojawiła się definicja dodatku za staż pracy. Dzięki temu przepisy obejmą wszystkie dodatki za wysługę lat, bez względu na to, jak są nazywane przez pracodawców, m.in. dodatek za wysługę lat dla nauczycieli, dodatek za wieloletnią pracę dla samorządowców, dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej dla członków korpusu służby cywilnej oraz dodatek za staż pracy dla pracowników uczelni wyższych.

Kto ma prawo do dodatku stażowego?

Nie wszyscy pracodawcy przyznają pracownikom dodatek stażowy. W sektorze prywatnym o wypłacie dodatku stażowego decyduje firma, a jego wysokość określają wewnętrzne regulacje zakładu pracy. Inne zasady obowiązują w budżetówce, gdzie pracodawcy nie mogą zrezygnować z wypłaty dodatku stażowego dla osób z odpowiednią wysługę lat. Dotyczy to również firm, które oferują płacę minimalną.

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Dodatek stażowy jest wypłacany głównie w jednostkach sfery budżetowej. Dodatek za wieloletnią pracę czy dodatek za wysługę lat nie ma charakteru powszechnego, może być jednak uregulowany w aktach wewnątrzzakładowych u pracodawców spoza sfery. Zmiana zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę, polegająca na wyłączeniu z niego tzw. dodatku stażowego, spowoduje konieczność podwyższenia wynagrodzeń pracowników najniżej wynagradzanych i przyczyni się tym samym do wzrostu kosztów pracy dla ww. przedsiębiorców – mówi Strefie Biznesu Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Przykładowi pracownicy budżetówki z dodatkiem stażowym:

  • nauczyciele
  • pielęgniarki
  • urzędnicy
  • pracownicy sądów i prokuratur
  • żołnierze

Dodatek stażowy a płaca minimalna

Dodatek stażowy był uwzględniany w obliczeniach związanych z płacą minimalną. Jak wskazywali przedstawiciele pracowników, wliczanie go do płacy minimalnej nie było sprawiedliwe. Przez to wynagrodzenie zasadnicze pracownika z dużą wysługą lat mogło niższe niż wynagrodzenie zasadnicze osoby nowo zatrudnionej. W rezultacie zdarzało się, że osoba z wysługą 15–20 lat zarabiały tyle samo co pracownicy bez doświadczenia. Wystarczyło, że obaj pracownicy otrzymują płacę minimalną. Taki stan rzeczy wywoływał poczucie niesprawiedliwości u bardziej doświadczonych pracowników.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Osoby, które otrzymują płacę minimalną i dodatek stażowy i tak będą musiały dostać jako podstawę minimalną stawkę płacy, a dodatek stażowy będzie czymś nad tym minimalnym wynagrodzeniem. Nowelizacja służy temu, aby pracownicy z minimalnym wynagrodzeniem otrzymywali większe wynagrodzenie brutto i na rękę – podkreśla Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan. – Już dwa lata temu wprowadzono wyłączenie dodatku za pracę w porze nocnej. On także nie może być wliczany do minimalnego wynagrodzenia – dodaje nasz rozmówca.

Do wynagrodzenia minimalnego wlicza się:

  • wynagrodzenie zasadnicze
  • dodatek do wynagrodzenia zasadniczego, np. za staż pracy, pełnione funkcje, warunki pracy
  • nagrody i premie wypłacane jako element wynagrodzenia
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
  • dodatek wyrównawczy za obniżenie płacy z powodu wypadku w pracy lub choroby zawodowej

W 2020 r., gdy stażowe zacznie być dodatkiem ponad minimalne wynagrodzenie, pracownicy budżetówki z odpowiednią wysługą lat i płacą minimalną, a także niektórzy pracownicy prywatnych przedsiębiorstw, zaczną zarabiać więcej. W 2020 r. płaca minimalna wyniesie 2450 zł brutto wobec 2250 zł w 2019 roku. Czekamy na kolejne zmiany w płacy minimalnej. Pytanie, jak powinna wyglądać stawka minimalnego wynagrodzenia i czy można z niego wyłączyć również inne elementy.

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A w Tarnobrzegu w starostwie i w Nowej Dębie m.in. w Dps pracownicy dostali nowe umowy tzw. 7/8 byle nie zarobić kokosów w postaci płacy minimalnej, nie pasuje to szukaj wiatru. Żałosne

G
Gość

Pracuje w przedszkolu jako woźna . Dziś właśnie dostałam nowa umowę o prace tj. 1890zlbrutto dopłatę wyrównawcza do minimalnej krajowej (2600zl) bez stażowego bo jeszcze nie przepracowałam 5lat wiec mi się nie zalicza . Pytanie czy ta dopłata może być stałym składnikiem wynagrodzenia ?

G
Gość

A prywaciaze nadal nie będą płacić.

G
GB

W mojej firmie właśnie wprowadzono zmiany do regulaminu wynagradzania - punkt dodatek stażowy wykreślono w całości.

BRAWO WY

I
Iga
2019-07-02T17:59:40 02:00, Ewa:

Nareszcie zostaną docenieni pracownicy z długoletnim stażem czyli sprzątaczki woźni sprzedawcy i cała reszta którym się żyje za jałmużną mu tez mamy rodziny opłaty i chcemy godnie żyć

21 lipca, 20:58, Gość:

nareszcie

10 września, 20:11, Gość:

To prawda.

Wreszcie i my będziemy docenieni.

No nareszcie....ja mam40 lat pracy

G
Gość
24 lipca, 23:52, Gość:

A co z tymi co przepracowali lata i mieli wysługę wliczoną do pensji bo nie byłoby najniższej średniej krajowej ????????????????

Najniższa średnia krajowa - Nie ma czegoś takiego.

G
Gość
2019-07-20T08:10:00 02:00, Gość:

Witam!

Pracuję w uzdrowisku i mój pracodawca chce teraz włączyć nam dodatek stażowy do zasadniczej ,żeby tym samym nia płacić nam więcej w przyszłym roku.

Moje pytanie : czy ma do tego prawo ,teraz jak już wiadomo jakie mają być zmiany od przyszłego roku?

13 sierpnia, 9:23, Gość2:

Dodatek stażowy w zasadniczej zawsze lepiej niż poza zasadniczą. Od zasadniczej liczy się wszystkie pozostałe składniki (np. paremię). Czyli stażowe w zasadniczej jest korzystniejsze dla pracownika.

Co to jest paremia?

G
Gość
2019-07-02T17:59:40 02:00, Ewa:

Nareszcie zostaną docenieni pracownicy z długoletnim stażem czyli sprzątaczki woźni sprzedawcy i cała reszta którym się żyje za jałmużną mu tez mamy rodziny opłaty i chcemy godnie żyć

21 lipca, 20:58, Gość:

nareszcie

To prawda.

Wreszcie i my będziemy docenieni.

G
Gość
5 lipca, 22:44, Gość:

Dodatek ma ogromne znaczenie...pracuję w tym kraju 28 lat , i zarabiam tyle co młody człowiek ,dopiero co zatrudniony i nabierający doświadczenia...kiedys rozniły nad grupy zatrudnienia...trzeba było przejsc jakies szczebelki....a teraz 28 lat czy 1 dzień wynagrodzenie takie samo....czekam za dodatkiem

Mało tego, wynagrodzenie młodych do 26 roku życia jest nieopodatkowane, więc zarabiają więcej od Ciebie.

G
Gość

to jak tylko budżetówka dostanie dodatek stażowy a inni to śmiecie pozdrawiam

K
Kasia

No właśnie prywaciarz, może zrobić co chce i robią co chcą oszukują pracowników i skarb państwa płacąc pod stołem a nadgodziny 30%i nie ma nad nimi rzadnych kontroli a PIP to fikcja budzetowka to państwo w państwie

G
Gość2
2019-07-20T08:10:00 02:00, Gość:

Witam!

Pracuję w uzdrowisku i mój pracodawca chce teraz włączyć nam dodatek stażowy do zasadniczej ,żeby tym samym nia płacić nam więcej w przyszłym roku.

Moje pytanie : czy ma do tego prawo ,teraz jak już wiadomo jakie mają być zmiany od przyszłego roku?

Dodatek stażowy w zasadniczej zawsze lepiej niż poza zasadniczą. Od zasadniczej liczy się wszystkie pozostałe składniki (np. paremię). Czyli stażowe w zasadniczej jest korzystniejsze dla pracownika.

A
Ania

My tylko chcemy podstawe i osobno stazowe a nie wszystko włozone do jednego wora.to sa nasze pieniadze za staz.

G
Gość

" Dotyczy to również firm, które oferują płacę minimalną " czyli 2450 zł. A zatem pracownik w takiej firmie nie otrzyma tego dodatku bo pracodawca da mu w 2020 r. płacę np: 2500 zł.i nie będzie mu się należał dodatek za staż bo to nie będzie minimalna płaca. Tak to rozumieć? No to ma pracodawca sposób by nie płacić stażowego No i co to za ustawa która może być beznadziejna. Czyli dajemy coś tak by nie dać.

G
Gość

Ci co poszli na emerytury ze zjedzonym przez pracodawców stażowym czy ci nie powinni dostać dodatku do emerytury ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3