Dopłaty roczne do PPK już wkrótce. Sprawdź, czy spełniasz warunki. Zyskasz kilkaset złotych!

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Zostało jeszcze trochę czasu od rocznej dopłaty w PPK. Przyznanie jej zależy od wpłaty podstawowej.
Zostało jeszcze trochę czasu od rocznej dopłaty w PPK. Przyznanie jej zależy od wpłaty podstawowej. Paweł Relikowski / Polska Press
Uczestnicy PPK mogą już wyczekiwać rocznej dopłaty od państwa, która zauważalnie podniesie wartość ich oszczędności emerytalnych. Wiemy, ile wynosi dopłata i kiedy do niej dojdzie. Sprawdzamy też, którym beneficjentom będzie ona przysługiwać, a kto będzie musiał pracować dalej na swoją dopłatę.

Spis treści

Dopłaty roczne w PPK. Ile środków trzeba zgromadzić?

Dopłatę roczną otrzyma każdy uczestnik PPK, którego wpłaty podstawowe i dodatkowe w 2023 roku wyniosą co najmniej 3,5 proc. 6-krotności minimalnego wynagrodzenia. Niższe dochody, których podstawowe wpłaty są niższe niż 2 proc., zobowiązują do zgromadzenia 25 proc. tej kwoty. Takim uczestnikom PPK przysługuje dopłata w wysokości 240 zł.

O jakiś środkach konkretnie mowa? Minimalne wynagrodzenie w gospodarce w 2023 roku wyniosło 3490 zł, co powoduje, że aby otrzymać dopłatę roczną, uczestnik PPK musi zgromadzić:

  • 732,90 zł lub więcej w podstawowych warunkach
  • 183,23 zł lub więcej w przypadku osób, które złożyły wniosek o obniżenie procentu wpłaty podstawowej

Prawo nie mówi, jak długo należy gromadzić środki, dlatego do PPK można dołączyć w każdym momencie roku.

Komu nie przysługuje dopłata roczna w PPK?

Art. 32 ust, 5 ustawy o PPK mówi wprost, że dopłata roczna w programie nie przysługuje osobie, która:

W którymkolwiek miesiącu, w którym wysokość wpłat podstawowych finansowanych przez niego wynosiła mniej niż 2% jego wynagrodzenia – osiągnął łączne miesięczne wynagrodzenie, ze wszystkich źródeł, przekraczające kwotę odpowiadającą 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym - czytamy.

Ustawa mówi również, że dopłata roczna nie przysługuje seniorom, którzy ukończyli 60 rok życia i rozpoczęli wypłaty środków zgromadzonych w PPK.

Kiedy dopłata roczna PPK trafi na konta?

Jeżeli dany beneficjent programu spełnił warunki otrzymania dopłaty, roczna dopłata trafi na jego konto nie później niż 15 kwietnia 2024 roku. Każdą wpłatę w kwocie 240 zł finansuje Fundusz Pracy. Co ważne, dopłatę roczną można uzyskać raz w danym roku, trafi ona zatem na jedno konto uczestnika PPK, nawet jeśli posiada on kilka kont. Każdy z uczestników PPK poza dopłatami rocznymi może liczyć również na wpłatę powitalną w kwocie 250 zł.

Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny i dobrowolny system oszczędzania na cele emerytalne. Środki w programie gromadzone są przez pracownika, pracodawcę i budżet państwa. Zgromadzone pieniądze można wypłacić po ukończeniu 60 roku życia, w kwocie 25 proc. wszystkich środków jednorazowo. A czy pieniądze w PPK są bezpieczne? W Strefie Biznesu sprawdziliśmy, czy możliwe jest przejęcie tych pieniędzy, jak w przypadku OFE. Z PPK korzysta już 3,3 mln osób, a łączna wartość aktywów tutaj zgromadzonych przekroczyła już 20 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu