Spis treści
Dotychczas w Polsce brakowało norm prawnych w zakresie jakości paliw stałych z biomasy. Wymagania są określane przez producentów urządzeń grzewczych w instrukcjach obsługi, a certyfikacja jest dobrowolna. Choć niektórzy wytwórcy dostosowują się do międzynarodowych standardów, na rynku krajowym wciąż dominują paliwa bez informacji o ich parametrach gatunkowych.
Cele nowego rozporządzenia
MKiŚ chce wprowadzić wymagania jakościowe dla brykietów i peletów zgodne z normą PN-EN ISO 17225 (biopaliwa stałe — specyfikacje paliw i klasy). Jest to odpowiedź na potrzebę poprawy jakości powietrza oraz realizację zobowiązań wynikających z Krajowego Planu Odbudowy. Rozporządzenie zostanie wydane na podstawie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Parametry jakościowe według projektu MKiŚ
Nowe przepisy określą szczegółowe wymagania dla biomasy w formie tabelarycznej, obejmujące parametry takie jak zawartość wilgoci, popiołu, siarki, czy wartość opałowa. Przykładowo, brykiety muszą mieć maksymalnie 12 proc. wilgoci i wartość opałową nie mniejszą niż 15,5 MJ/kg, a pelety powinny spełniać jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania, np. zawartość popiołu poniżej 1,2 proc.
Znaczenie dla rynku paliw stałych
Powyższe regulacje mają zwiększyć transparentność rynku, wyeliminować nieuczciwe praktyki oraz poprawić jakość powietrza. Standardy jakościowe dla biomasy mają wkrótce stać się kluczowym elementem zrównoważonej gospodarki energetycznej w Polsce.
Rozporządzenie powinno wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, jednak, z racji tego, że wymaga ono zakończenia procesu legislacyjnego ustawy zmieniającej Prawo ochrony środowiska, vacatio legis potrwają do 01 lutego 2025 r.
Źródło: PAP
