Wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach
W trzech pierwszych kwartałach 2024 roku polskie lotniska obsłużyły prawie 45,7 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 13,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. To imponujący wynik, który pokazuje, że branża lotnicza w Polsce dynamicznie się rozwija.
– W trzech pierwszych kwartałach 2024 roku porty lotnicze w Polsce obsłużyły prawie 45,7 mln pasażerów, a więc o 5,5 mln (13,6 proc.) więcej niż w tym samym okresie 2023 roku i o ponad 8 mln (21,4 proc.) więcej niż w 2019 roku – podał ULC.
Najwięcej pasażerów podróżowało z Lotniska Chopina w Warszawie, które obsłużyło 16,2 mln osób. To wzrost o 2,1 mln pasażerów w porównaniu do trzech kwartałów 2023 roku. Kolejne miejsca zajmują Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice z 8,3 mln pasażerów oraz Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy z 5,1 mln pasażerów.
Międzynarodowe przewozy lotnicze
Ruch międzynarodowy również odnotował znaczący wzrost. W pierwszych trzech kwartałach 2024 roku liczba pasażerów w międzynarodowym ruchu regularnym i czarterowym wzrosła o 15,3% w porównaniu do roku poprzedniego.
– W całym ruchu międzynarodowym polskie porty lotnicze obsłużyły 43 mln pasażerów. Liczba operacji pasażerskich wzrosła o 15,8 proc. i wyniosła 286,3 tys. – podał ULC.
Najwięcej pasażerów w ruchu międzynarodowym przewiózł Ryanair, obsługując 13,3 mln podróżnych. Kolejne miejsca zajmują Wizz Air z 8,6 mln pasażerów oraz PLL LOT z 6,9 mln pasażerów. Wzrosty te pokazują, że polskie lotniska stają się coraz bardziej atrakcyjne dla międzynarodowych przewoźników.
Spadki w przewozach krajowych
Mimo ogólnego wzrostu, w przewozach krajowych odnotowano spadek o 7,7 proc. w porównaniu do trzech kwartałów 2023 roku. Najwięcej pasażerów krajowych przewiózł PLL LOT, który osiągnął wzrost w wysokości prawie 25 tys. pasażerów.
Warto zauważyć, że mimo spadków w przewozach krajowych, ogólna liczba pasażerów w ruchu regularnym międzynarodowym i krajowym wzrosła o 10,9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. To pokazuje, że międzynarodowy ruch lotniczy ma większy wpływ na ogólny wzrost liczby pasażerów.
Popularne kierunki i czartery
Najwięcej pasażerów podróżowało do Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Te kierunki cieszą się niezmienną popularnością wśród podróżnych. W ruchu czarterowym najwięcej osób podróżowało do Turcji, Grecji i Egiptu.
Jeśli chodzi o ruch czarterowy, to do końca września ub.r. w ruchu międzynarodowym polskie lotniska obsłużyły prawie 7,8 mln pasażerów czarterowych (+29,1 proc. do trzech kwartałów 2023 r.). Najwięcej osób podróżowało do Turcji (2,5 mln pasażerów, +437,6 do trzech kwartałów 2023 roku), Grecji (1,5 mln, +254,5 tys.) i Egiptu (1,2 mln, +426,5 tys.).
Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach obsłużył najwięcej pasażerów w międzynarodowym ruchu czarterowym, co pokazuje, że czartery odgrywają kluczową rolę w rozwoju tego portu.
Dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego pokazują, że polskie lotniska doświadczają dynamicznego wzrostu liczby pasażerów. Największe wzrosty odnotowano w ruchu międzynarodowym, co wskazuje na rosnącą atrakcyjność Polski jako destynacji turystycznej i biznesowej. Mimo spadków w przewozach krajowych, ogólny trend jest pozytywny, a polskie lotniska kontynuują rozwój, przyciągając coraz więcej podróżnych z całego świata.
źródło: PAP
