Dwuletnie obligacje oszczędnościowe znajdują coraz więcej nabywców

Zbigniew Biskupski AIP
Bartek Syta
Udostępnij:
Polacy powoli przekonują się do lokowania swoich wolnych środków w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Jednak niezmiennie chętnych znajdują papiery o najkrótszym terminie wykupu – obligacje dwuletnie.

W sierpniu nabywcy indywidualni zakupili papiery o łącznej wartości 310,5 mln zł, a łączna sprzedaż od początku roku przekroczyła już 2,8 mld zł.

W sierpniu 2016 roku trwała sprzedaż obligacji 2-letnich, 3-letnich, 4-letnich oraz 10-letnich. W tym czasie nabywcy indywidualni zakupili papiery o wartości nominalnej 310,5 mln zł. Przede wszystkim jednak dwulatek (wartość sprzedazy sierpniowej wyniosła 226,6 mln zł, 73 proc. udział w strukturze sprzedaży. W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 4-letnie (15,3 proc.), 3-letnie (7,9 proc.) oraz 10-letnie (3,8 proc.).

- Obligacje oszczędnościowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Łączna sprzedaż w lipcu i sierpniu wyniosła 718 mln zł, co było najlepszym wynikiem od wakacji 2008 r. W zeszłym miesiącu sprzedaliśmy obligacje skarbowe o wartości 310,5 mln zł, czyli blisko o 20 proc. więcej niż w sierpniu ubiegłego roku. Łączna sprzedaż w trzech kwartałach br. zbliża się już do 3 mld zł co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że w całym 2015 roku sprzedaż wyniosła 3,2 mld zł – komentuje Piotr Nowak, wiceminister finansów.

W sprzedaży detalicznej we wrześniu są także obligacje dwu-, trzy-, cztero- i dzesięcioletnie.
Obligacje dwuletnie są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 2,00 proc. rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w drugim roku od wartości powiększonej o odsetki za pierwszy rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Obligacje trzyletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszych sześciu miesiącach oprocentowanie wynosi 2,10 proc. W kolejnych okresach równe jest oprocentowaniu po jakim banki pożyczają sobie pieniądze (tzw. stawka WIBOR 6M). Odsetki są wypłacane co sześć miesięcy.

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 2,30 proc. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25 proc. (gwarantującej zysk powyżej inflacji). Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.

Obligacje dziesięcioletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 2,50 proc. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50 proc. (gwarantującej zysk powyżej inflacji). W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie